Sınıf öğretmenliğinden emekli olduğum 1997 yılından beri, Yaklaşım Yayınları Temsilcisi olarak
sizlere yayın ve abonelik hizmeti vermekteyiz. Bir yere eğitimden önce “para”nın girmesinin yarattığı olumsuz etki gibi, kültürel alt yapısı oluş(turul)madan internetin yaygınlaş(tırıl)ması da benzeri etkiyi yarattı. Biri, “sonradan görme”liği arttırarak, toplumsal süreç içinde, toplumla birlikte edindiğimiz ahlaki ve etik bazı değerleri ve birikimleri büyük ölçüde ortadan kaldırdı. Diğeri ise, “eli kulağında”, giderek de kulaklıklar sayesinde “kulakları da kapalı” haline getiren cep telefonlarıyla –neredeyse-bizi birbirimizden habersiz yaşamaya sürükledi. Sesli olarak söylediğimiz sözcüklerimiz azaldı. Evde, işyerinde birbirimizden habersiz yaşamaya; yollarda, otobüslerde birbirimizin yüzüne ve gözüne bak(a)madan yolculuklar yapmaya başladık.

Bu çarpık internet yaygınlığından en çok da yazılı ve basılı yayın sektörü zarar gördü. Büyük özverilerle; büyük çabalarla geliştirilmeye çalışılan kitap okuma alışkanlığı en aşağılara indi. Her birimiz işimizin çokluğundan, zaman yokluğundan kitap okuyamadığımızı söyledik. Belki de dağın öte yüzünü göremedik, bu yüzündeki kuytuya sığındık. İşte, geldiğimiz durak da burası: Örneğin bir teknoloji devi Japonya’da ve AB ülkelerinde kitap okuma oranı % 21’lerde iken güzel ülkemizde % 0,3’lerde.

Elbette teknolojiyi red edemeyiz, yadsıyamayız. Bu daha büyük bir aymazlık olur. İnternet ortamı büyük bir okyanus. Elbette bu okyanustan yararlanacağız. Ama bizi biz yapan değerleri de koruyacağız. Sanaldan yararlanırken, kitap okumayı da hep hayatımızın orta yerinde ve hayatımızın gündeminde tutacağız. Yoksa, bizi örnek alan çocuklarımıza bırakabileceğimiz bir örnek davranışımız ve mirasımız ol(a)mayacak.

Unutmayalım! Uygarlık, yalnızca Ay’a, Mars’a gitmekte, uydular aracılığı ile uluslar arası iletişimi sağlamakta değil; asl’olan insandan insana iletişimi sağlamakta. Yani uygarlık, bilimin nasıl ve ne amaçla kullanıldığında..

İLETİŞİM İÇİN 01.10.2015
E mail: [email protected] Hasan Göztepe
Cep tlf: 0532 392 60 37 (Özgür Göztepe)
Yaklaşım Yayınları Temsilc.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here