Akdeniz Üniversitesi’nde Türkiye Komünist Partili

öğrenciler Reyhanlı katliamını kınamak ve “Davutoğlu istifa” demek için basın açıklaması düzenledi. Öğle saatlerinde İş Bankası önünde toplanan öğrenciler, Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğüne doğru yürüyüşe geçti. Eylem boyunca “AKP Suriye’den elini çek!”,”Katil ABD işbirlikçi AKP”,”Tayyip istifa,Davutoğlu istifa”,”her yer ODTÜ,her yer direniş”,”Reyhanlı halkı yalnız değildir” sloganlarını atan öğrenciler Rektörlük girişinde ÖGB tarafından durdurulmaya çalışıldı. TKP’li öğrenciler, Rektörlük Binası önünde yapılan basın açıklamasında şunları söyledi;

“Reyhanlı’da 200’e yakın yurttaşımız hayatını kaybetmiştir. Patlamalarda yaşamını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara şifa diliyoruz.

İki yıldır Suriye kentlerinde bombalar patlatılmakta, binlerce insan bu şekilde katledilmektedir ve son dönemde bu bombaların Reyhanlı’daki terör evlerinde imal edilip Suriye’ye geçirildiği de bilinen bir gerçektir. Büyük can ve mal kaybına yol açan patlamaların nedeni ve nasılı henüz ortaya çıkmış değildir. Kesin olan, hükümetin ve görevlendirdiği kişilerin gerçeklerin ortaya çıkartılması konusunda hiçbir güvenilirliğinin olmadığıdır.

Bu durumun sorumlusu olan örgütleri beslemeyi dış politika olarak gören hükümete halkımızın güvenmesi mümkün değildir. Reyhanlı’daki patlamaların ardından halkın gösterdiği tepki de bununla ilgilidir. Tayyip Erdoğan bu tepkiden korktuğu için Reyhanlı’ya adımını dahi atamamıştır.

Reyhanlıya yapılan saldırının sorumlusu AKP hükümeti, Tayyip Erdoğan ve yandaşlarıdır. Patlamaların faili AKPnin beslediği ÖSO’cu çetelerdir.

Öldürülen onca insan varken neden yayın yasağı var ve neden haber yapan gazeteciler tutuklanıyor? AKP bakanları saldırının olduğu gün neden düğünlerde eğleniyor? Davutoğlu açıklamasını neden gülerek yapıyor, ölen kardeşlerimiz nasıl böyle aşağılanabiliyor? Açık olan gerçek şudur:

AKP hükümeti, Suriye’de kanlı provokasyonların açık destekçisi olmuştur. “Diplomatik derinlik” denilerek, Türkiye korkunç bir girdabın içine çekilmiştir.

Suriye halkının düşmanlarını besleyerek bölgesel güç kazanma alçaklığının bedeli, başta Hatay halkı olmak üzere, ülkemiz halkları tarafından ödenmektedir. Reyhanlı’daki patlamalar, taşeron dış politikanın sonunun geldiğine işaret etmektedir. Savaş kışkırtıcısı, insanlık düşmanı politikaların baş mimarı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu derhal istifa etmelidir. Dün Ankara’daki üniversitelerde Reyhanlı’daki patlamalar sonrasında, yaşanan kanlı hesaplaşmanın sorumlusu olarak gördükleri Dışişleri Bakanı’nı istifaya davet eden öğrenciler, gaz bombaları ve plastik mermilerle kendilerine saldıran bir ordu ile karşılaştılar. Suriye’de silahlandırdığı çetelerle Suriye halkına savaş açanlar, Türkiye’de dünyanın öbür ucundan getirdikleri gaz bombaları ile donattıkları polis ordusuyla kendi halklarıyla savaşıyor. Bugün bu ülkede söylenebilecek en doğru sözü söyleyen, “Davutoğlu istifa” diyen gençlere isabet ettirme niyetiyle gaz bombaları atanlara soruyoruz: kimin koltuğunun bekçiliğini yapıyorsunuz?

“İnsanlık suçunuzun hesabı sorulacaktır”

Tayyip Erdoğan’a sesleniyoruz: Taşeronluğunu yaptığınız emperyalist ağabeyinizden bir kaç hediye kopartıp öyle ülkeye döneceğinizi, Reyhanlı’nın hesabını soran, gidişattan memnun olmayan halkı böylece susturacağınızı umuyor olmalısınız.

Size şunu üzülerek bildirmek zorundayız: Emperyalizmi kızdırmak, onu memnun etmekten her zaman daha kolaydır.

Dengesiz, tutarsız, maceracı, kanlı ve gerici dış politikanızı bu halk tarihe gömecektir.

AKP’nin Suriye halkına karşı işlediği insanlık suçlarının hesabı sorulacaktır.” diyerek eylemi sonlandırdılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here