Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği rektörlük seçimleri hakkında

“Üniversitede Özgürleşmeye, Üniversitede İnsanileşmeye Davet!” konulu yazılı bir açıklama yaptı.

Üniversitede Özgürleşmeye, Üniversitede İnsanileşmeye Davet!

Bu davetimiz öncelikle rektörlük seçiminde oy kullanan 888 kişiyedir. Bu davetimiz üniversitemizin 2212 öğretim elemanınadır. Sizleri içinde bulunduğumuz somut durum hakkında düşünmeye davet ediyoruz. Seçimlerde rektör adayları için oy kullanıldı. Oylarımızın anlamlı olması en üst kademedeki yöneticiden (Rektörden)başlayarak,   tüm yönetim aşamalarında seçim anlayışına bağlı kalınması ile mümkündür. Çoğunlukla “Ben ne yapabilirim ki?” diye düşünüldüğü bir dönem yaşıyoruz ancak aslında yapabileceğimiz üniversitenin özüyle ilişkilidir ve asıl/temel olarak bizlere bağlıdır.

Üniversitenin içinde bulunduğumuz her düzeyinde seçilerek belirlenen bir yönetim anlayışını, geleneğini korumak, sürdürmek üniversitemizi, geleceğimizi ve bizleri kurtararak özgürleştirecek ve insanileştirecektir. Yöneticilerini seçmek insanileşmenin en önemli özelliğidir. Sadece  ilkel topluluklar “güçle” yöneticilerini belirlemekte, sadece düşünen insan topluluklarında yöneticiler, topluluğu oluşturan bireylerin ortak iradesiyle belirlenmektedir. Bu düşünen insan topluluğunun geliştirdiği tarihsel bir buluştur; demokratik belirleme anlayışıdır. Kaldı ki üniversite öğretim elemanları bir toplumun en entelektüel/gelişkin bireylerinden oluşmaktadır. Eğer onlar kendi iradeleriyle yöneticilerini belirleyemez ise toplumun geri kalanından bu nasıl beklenir, doğru ve iyi seçimler yapmaları istenebilir?

Seçimle belirlenmemiş yöneticilerin bulunduğu bir Üniversitede öğretim elemanlarının katılımcılığını da bekleyemezsiniz (son yıllarda Tıp Fakültesindeki törenlere katılımın olmaması gibi).

Üniversitemizin tüm öğretim elemanlarını, siz değerli öğretim üyelerini üniversitemiz için insani bir göreve çağırıyoruz;

Bulunduğunuz seçimle oluşan kurullarda liyakate göre davranın, eş-dost, yakın, akraba seçimi değil bilim için seçim yapın,  genç, üretken-yaratıcı beyinleri koruyan seçimler yapın.

Seçimlerinizi kişisel çıkarlarınıza göre değil sorumlu olduğunuz öğrencilerimiz, geleceğimiz, çocuklarımız için yapınız.

Seçilerek gelinen kurumlarda atama ile görev almayınız! Atanarak geldiyseniz istifa ediniz! Eğer o görevi hak ettiğinizi düşünüyorsanız seçime katılma erdemini  ve atama ile görev kabul etmeme onurunu gösteriniz! Seçimle gelme konusunda  ısrarcı olunuz!

Rektör seçim süreci sona erdi. Sırada dekanlarımızın seçimi var. Atanmış değil seçilmiş dekanların olduğu bir dönem, bir üniversitede yaşamak hepimizin elindedir. Sizleri üniversitemizi insanileştirmeye ve onurlu davranmaya çağırıyoruz. Ancak bu şekilde katılımcılığı sağlayabilir, Üniversitemize sahip çıkabiliriz.

Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyeleri  Derneği

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here