Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, Antalya İl Başkanlığı binasında

güncel gelişmeler üzerine bir basın toplantısı düzenledi

ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, demokratikleşme paketiyle çok büyük bir kamuoyu yaratıldığını ve devrim niteliğinde bir yenilik beklentisi oluştuğunu belirterek, “Dağ fare bile doğurmadı. Bu paketle demokrasi paketlendi” dedi….

Yeni yasama yılının tezkerenin görüşülmesi ve kabul edilmesiyle başlamasının büyük bir talihsizlik olduğunu kaydeden Taş, “Bugün Suriye, yanı başımızda yanan bir ülke. Bu yangında hükümetin de sorumlu olduğunu düşünüyoruz. Çünkü oradaki yangını söndüren değil benzinle giden bir AKP hükümeti olduğunu düşünüyoruz. Suriye için gerekli olan savaş tezkeresi değil Suriye halkıyla bir barış kararıydı” dedi.

Demokrasi Paketlendi
Demokratikleşme paketi konusunda da ÖDP Genel Başkanı Taş, “Demokratikleşme paketi açıklandı, nihayetinde bu paketle demokrasi paketlendi. Halkın gerçek demokrasi özlemleri paketlendi. Biz dağın fare bile doğurmadığını düşünüyoruz. Burada birkaç maddede yapılan düzenlemeler hükmü olmayan, geçerli olmayan düzenlemeler. Çünkü hayat, bunları zaten ortaya koymuş vaziyette. AKP bu paketi, özellikle Gezi direnişinde ortaya çıkan imajını, içte ve dışta zedelenen imajını düzeltme operasyonu olarak gerçekleştirdi. Aslında Türkiye halkı gerçek bir demokrasi istiyor. Bunun şartları olgunlaşmış durumda” diye konuştu

Ödenekte Eşitlik
Türkiye’de demokrasinin en önemli meselelerinden birinin seçim sistemi olduğuna dikkat çeken Alper Taş paketteki 3 öneriyi de eleştirdi. 3 başlığın da adaleti sağlayabilecek bir düzenleme olmadığı söyleyen ÖDP Genel Başkanı, konuşmasını şöyle sürdürdü :
“12 Eylül’ün yüzde 10 seçim barajını 3 seçenekten biri olarak belirtmek, 12 Eylül’ün yasakçı zihniyetini bir tür devam ettirme anlamına geliyor. Biz her siyasi eğilimin halkta karşılığı ne ise o düzeyde parlamentoda temsil edilmesini istiyoruz .”

Taş, partilere yapılacak ödenek barajının yüzde 7’den yüzde 3’e çekilmesinin olumlu bir yaklaşım olarak görüldüğünü, ancak kendilerinin aslında hazine yardımından partilerin yararlanmaması düşüncesinde olduklarını belirtti. Taş, partisini örnek vererek, “Örneğin Özgürlük ve Dayanışma Partisi bugün siyaseti kendi öz kaynaklarıyla yürütüyor. Yani kendi üyelerin aidatlarıyla yürütüyor. Bütün partiler pekala bizim gibi siyaset yapabilir” ifadelerini kullandı.

Okullarda Andımız’ın kaldırılmasına itiraz etmediklerini dile getiren Alper Taş, “Bunun kaldırılmasına biz itiraz etmiyoruz. Herkesin inancına saygılıyız ama dualarla yürütülen, başlatılan bir eğitim sistemi de istemiyoruz. Hükümetin yaptığı düzenlemeler, kendi ideolojisine ve kendi çizgisine uygun serbestliklerin önünü açıyor” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here