Dinle imanla bir derdim yok. Asıl zorum dinin, imanın kullanılış biçimiyle ilgili. Ezanla da öyle.

Okunsa uzun süre farkında olmam. Hani derler ya, “ namazda gözü olmayanın ezanda kulağı olmaz”. İşte o cinsten.

Ama yurdumun insanlarının pek çoğu ezanı sever.  Ezan okununca kimisi namaza koşar gider; kimisi de namaza koşmasa da o sesten kendince bir iç huzuru duyar. Ben de buna saygılı olmak gerektiğine inanırım. Hatta, kimi insanlarımızca, kolektif bir saldırı işareti gibi kullanılmasını bir kenara koyarsak, ben o kolektif ruhtan etkilenirim.  Ve hatta “huşu” duyarım. Zaman  zaman, Türkçe okunsa aynı şey duyumsanır mı diye de kafa yorarım.

29 Ekim 2012 günü TRT 1’de “ CUMHURİYET” adlı film oynarken – o filmde değerli sanatçı Rutkay Aziz Atatürk’ü canlandırıyordu- ezan Türkçe okundu. “ Tanrı uludur!” “ Tanrı uludur!” sanki yıllardır okunuyormuş gibi kulağıma hoş geldi. Herkesin ezandaki sözcüklerin anlamını bilmesi bakımından da doğru olacağını düşündüm. Bizim bazı inananlarımız, insanların ana dilleriyle dua etmelerini, dualarının anlamını bilmelerini isterler mi bilmem?

Biliyorsunuz Cumhurbaşkanı Abdullah Gül kulağından rahatsız. Yurt dışı gezisini yarıda bırakıp dönüp gelmişti. Bir törende de çocuklar “ Dünyayı verelim biz çocuklara/ Islanmış olmasın gözyaşlarıyla” diye hep birlikte şarkı söylüyorlardı. Kulağına zara vermesin diye cumhurbaşkanından uzak tutuldular. Mehter marşında aynı şey yaşandı. Hatta bir görevli, elindeki ses ölçüm aygıtıyla ses düzeyini kontrol etti. Yüksekse, eliyle işaret ederek ses düzeyini düşürttü.

Bundan daha büyük boyutlusu Cumhuriyet Bayramı törenlerinde yaşandı. Jetler uçuş gösterisi yaparken oldukça uzaktan geçtiler.  Öylece cumhurbaşkanının kulağı kurtuldu.

Yalnız bu olaylardan sonra bir şey beni düşündürmeye başladı:

Cumhurbaşkanı Antalya’ya gelse, imam –evimizin balkonunda okuyormuş gibi- hoparlörün sesini sonuna dek açarak ezanı okursa ne yapar?İlahi sese karşı saygısızlık olmasın diye sonuna dek sukunetle dinler mi? İmam hoparlörün sesini mi kısar? Yoksa bir görevli, elinde ses ölçüm aygıtı , eliyle işaret ederek sesin desibelini mi düşürür?

Ne dersiniz?

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here