Çıralı halkı, sahillerine yapılması planlanan mesire alanı ve otel projesine karşı nöbet tutmaya devam ediyor.

Çıralı halkı nöbetlerinin üçüncü gününde de taleplerini açıkladı

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Çıralı köyünün sahiline yapılmak istenen mesire alanı ve otel projesine karşı halk mücadelelerini sürdürüyor. Sahilde kurdukları çadırlarla nöbet tutmaya başlayan Çıralı Köyü ahalisi bugün (15 Şubat) de yaptıkları yazılı bir açıklamayla taleplerini sıraladılar.

Sahil yok pahasına satılmış

Açıklamada bir doğa harikası olan Çıralı Sahili’nin neredeyse yok pahasına kiralanmış olduğu belirtildi. Yürürlükten kalkmış olan bir yasaya dayanılarak 3. Lig takımı Antalya Ormanspor’a yıllığı 5 bin liraya kiralanan alan Ormanspor tarafından da sponsorlara kiralandı. Sponsor ise 18 bin 297 metrekarelik alanı 10 yıl süreyle 55 bin lira karşılığı kiraladığı belirtildi.

Carettacarettaların üreme alanı olan, 18 yöreye ait (Endemik) bitkinin yaşadığı bölgede bu mesire alanı ve otel yapımıyla yaşanacak doğa katliamını istemeyen bölge halkı taleplerini şu şekilde sıraladı: “Tahsislerin iptali, inşaat ruhsatlarının iptali, mesire ve kompleks alanının planının iptali, bu konuların tam olarak ortaya çıkarılması için müfettiş gönderilmesi ile usulsüz ve hukuka aykırı tahsis- kiralama yapanların gerekli işlemlere tabii tutulması” istendi.

Yöre halkı nöbet tutmaya devam ediyor.

Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan Çıralı plajına yapılması planlanan otele karşı Çıralı halkı ayaklandı. Halk, sahili tel örgülerle çevirmek isteyen şirkete karşı nöbet tutmaya başladı

Birinci dereceden SİT alanı sayılan Kemer’in Çıralı plajının 10 yıllığına otel işletmecisi Hüseyin Gedik’e kiralanması ve Gedik’in yeni bir otel çalışması başlatması üzerine halk ayaklandı. 10 dönümlük bölgeyi tel örgülerle çevirmek isteyen şirkete karşı yöre halkı nöbet tutmaya başladı.

Projenin duyulmasının ardından eylemlerle seslerini duyurmak isteyen yöre halkı dün (13 Şubat) eylem yaptı. Gece ise bölgede çadır kurup tel örgü çekilmesini engellemek için nöbet tuttu.

Bölge Caretta Caretta’ların üreme alanı

Türleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Caretta Caretta’ların da Türkiye’de ki 20 üreme alanından bir olan bölgenin bu şekilde yok edilmesine karşı çıkan halk bu konuyla ilgili mücadele etmekte kararlı. Konuyla ilgili bilgi veren Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Hediye Gündüz 50 ile 100 kişi arası bir gurubun geceli gündüzlü bir şekilde burada beklediğini söyleyerek eylemlerini bu proje iptal edilene kadar sürdüreceklerini belirtti.

Bölge nasıl satıldı

3’üncü Amatör Küme takımlarından Ormanspor’a antrenman yapması için 19 Aralık 2011’de Antalya Orman Bölge Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun oluruyla tahsis edildi. Orman ve Su İşleri Antalya İl Müdürlüğü bünyesindeki Ormanspor Futbol Kulübü, bu alanı sponsor anlaşması karşılığında 10 yıllığına Çıralı’da otel işleten turizmci Hüseyin Gedik’e ’günübirlik’ alan olarak işletmek üzere kiraya verdi. Kiraya verilen alan mesire alanı olarak gösterilse de yöre halkının iddiasına göre bu bölgeyi kiralayan kişinin bölgeyi mesire alanı olarak kullanmıyor ve buraya kaçak otel yapmaya çalışıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here