YA SARAY’IN KULUSU YA DA DÜŞMAN…

Sarayın estirdiği yalan rüzgârları devam ediyor. Arsızca kanal İstanbul ihalesinin birinci aşamasını gerçekleştiren ve Salda gölünde doğaya onarılamaz darbe vuran siyasal İslamcılar, şimdide test kitlerini yasadışı ve ahlak dışı yollarla ele geçirenlerin ve test kitlerini satan şirketlerin üzerindeki şaibe bulutları ile yollarına devam ediyorlar.

  1. Vatandaşa “elimizde yeterli virüs test kiti yok” diyerek test yapmayanlar, Tayyip Erdoğan’ın yakın arkadaşı, olan Ethem Sancak’ın yeğeni Murat Sancak’ın vatandaşın bulamadığı test kitleriyle oyun oynadığı sırada çektikleri videoların sosyal medyada yayılmasıyla AKP’ye oy verenler dâhil herkes şok geçirdi. “Hepimiz aynı gemideyiz” diyenler parmaklarında CB forslu yüzükleriyle yüzbinlerin erişemediği test kitleriyle oyuncak gibi oynarken, saatlerce hatta günlerce o kitlere erişemeyenler içinde hatırı sayılır miktarda AKP seçmenin de olduğu insanlar isyan etti. Videoda, parmağındaki CB forslu yüzüğüyle test kitiyle oynayan Murat Sancar, denedikleri ürünü parası ile CCA adlı sağlık kuruluşundan aldığını, aile ortamında denediklerini, testin videosunun ise bilgisi dışında paylaşıldığını duyurdu.” Test kitleri para ile satılmıyor” diyen sağlık bakanına bir adres gösteriyor fakat ne bakan ne de herhangi bir başka devlet kurumu parmağını dahi kımıldatmıyor. Bakan gereğinin yapılacağını söylemiş. Gereği şu ana kadar yapılmadı. Sarayın örtüsü her şeyi örtüyor. Bir vatandaş şöyle haykırıyor:” Tam 10 saattir GATA’dayız. Çünkü canım babam ünlü bir teknik direktör veya Ethem Sancak’ın akrabası olmadığı için yalıtım odasında tanı için bekliyor.
  2. Vatandaştan vergi adıyla toplanan haraçlarla finanse edilen TRT’deki bir programda sunucu, muhtemelen Saray güzellemesi yapacağını umarak, yukarıdaki olayı sağlık Bakanı’na sordu. Sağlık Bakanı evinde test yapan şımarık güruhu eleştirmeye başlayınca TRT yayını kesti. Sarayın gücünün ne olduğunun görülmesi açısından çok önemli bir olaydı. Devletin kanalında devletin bakanının bile sesi kesilebiliyor ve devletin bakanı buna itiraz bile edemiyor. İtiraz etse ya kendisi ya da yakınları FETÖ’den, PKK’dan birkaç saat içinde derdest edilebilir, mal varlığına el konulabilir hatta öldürülebilirdi.
  3. AKP Kayseri milletvekili ve aynı zamanda TBMM sağlık komisyonu ütesi ve Kayseri’de özel bir hastanenin işletmecisinin oğlunun farklı markalara ait test kitlerini sosyal medyadan sattığı iddiaları ayyuka çıktı.  Milletvekilinin oğlu, Whatsapp ‘durum’ bölümünden “Covid-19 rapid test için ön sipariş alınır. Lütfen iletişime geçiniz” yazan bir ilaç fotoğrafı paylaştı. Skandala imza atan 25 yaşındaki kişi daha sonra özür diledi. Yerelde paylaşılan olayda kaç adet ön sipariş aldığı ise bilinmiyor. Milletvekilinin oğlu bu testi nereden buldu?
  4. İçinde Covid-18’un Allah’ın gazabı olduğunu savunan “Bilim Adamlarının” da olduğu “Bilim Kurulu” izole edilmiş şehirler ve sokağa çıkma yasağı konusunda net. İçinde bulunduğumuz aşama da her dakika, her saat çok önemli. Fakat saray bu konuda tek bir adım bile atmıyor. Akseki’nin karantinaya alındığı haberleri yayılırken, Akseki Kaymakamlığı bu haberleri yalanladı. 11 Mart’tan beri izole edilmiş sarayda yaşayanlar karantinaya karar vermediler. Bugün Türkiye böyle yönetiliyor.
  5. Dokuz Eylül Üniversitesi Pandemi Servis Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Yusuf Savran, “İstatistiklere bakınca hazırlıksız yakalanmış İtalya’ya göre, ‘Biz buna hazırlandık’ diyen Türkiye daha ciddi bir sınav veriyor. Vaka sayımız ve ölüm sayımız şu ana kadar İtalyanlardan daha ileridedir. Türkiye hâlâ bu işin ciddiyetinde değildir” dedi.
  6. Mardin Tabip Odası (MTO) Eş başkanı Osman Sağlam, korona virüsü (Covid-19) salgınıyla ilgili Mezopotamya Ajansı ve Gazete Duvar’a yaptığı açıklamalar nedeniyle ifadesi alınmak üzere Mardin İl Emniyet Müdürlüğü’ne çağrıldı. Salgına karşı alınan önlemlerin yetersiz olduğunu söyleyen ve Mardin İl Sağlık Müdürlüğü’nün kendileri ile bilgi paylaşmamasını eleştiren Osman Sağlam hakkında İl Sağlık Müdürlüğü tarafından şikâyette bulunulduğu öğrenildi. Şikâyet üzerine Sağlam hakkında “halkı korku ve paniğe sevk etme” iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Telefon ile emniyet müdürlüğüne çağrılan Sağlam’a verdiği demeçler soruldu. İfadesi alınan Sağlam’a haberleri yapan Mezopotamya Ajansı muhabiri Ahmet Kanbal ile Gazete Duvar muhabiri Vecdi Erbay’ı nereden tanıdığı da soruldu. Sağlam alınan ifadesinin ardından emniyetten ayrıldı.

Sağlam, Gazete Duvar’da 25 Mart günü yayınlanan haberde, 500 kişinin karantinada olduğunu aktarmıştı. Doktorların korona virüsü teşhisi koymaktan çekindiklerini söyleyen Sağlam, teşhis koyan bir doktorun hastalığı açıklaması nedeniyle izne çıkarıldığını belirtmişti.

Sağlam, “Hekimlerin tanı koymaktan korktukları çok sayıda hasta var. Açıkçası özel hastaneler de diğer hastaneler de korona virüsü tanısı koymamaları için hekimlere baskı yapıyor” demişti. “Yöneticilerin alkışlamasına değil, güvenli koruyucu ekipmana ihtiyacımız var” diyen Sağlam, “Sağlık Müdürlüğü’nden randevu talebimiz oldu. İl Sağlık Müdürü’nün şahsi telefonunu 2 gün boyunca aradık, mesaj attık ama talebimize herhangi bir cevap alamadık, dolayısıyla herhangi bir paylaşım ve ortak çalışma yapamıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

  • Sağlık krizi tüm insanları etkilese de emekçileri ve yoksulları savunmasız kılmaktadır. Savunmasız milyonlar için sosyal güvence oluşturacak önlemler acilen alınmalıdır. İşten çıkarmalar, ücretsiz izin uygulaması, ücretlerin geç ve eksik ödenmesi uygulamaları yasaklanmalıdır. Servet vergisi getirerek Ethem sancak gibilerin servet vergisi ile servetlerinin &20’si alınmalı ve emekçilere ve yoksullara kriz süresi boyunca sosyal hak alarak dağıtılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here