Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Antalya Şubesi üyeleri için Özdilek CineTime’da yapılan özel gösterim sonrası gerçekleştirilen söyleşide konuşan Hüseyin Tabak, “Çirkin Kral Esanesi” belgeselinin yapım hikâyesini anlattı.

“ÇİRKİN KRAL EFSANESİ” BELGESELİ YÖNETMENİ HÜSEYİN TABAK:
“YILMAZ GÜNEY’İN HAYATINI CANLANDIRAN BİR SİNEMA FİLMİ YAPABİLİRİM”

Yılmaz Güney’in Türkiye ve Fransa’daki sinema çalışmalarını, siyasi kimliğini ve filmlerinin yapım hikâyesini konu alan “Çirkin Kral Efsanesi” belgeselinin yönetmeni Hüseyin Tabak, Yılmaz Güney’in hayatını canlandıran bir sinema filmi yapabileceğini söyledi.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Antalya Şubesi üyeleri için Özdilek CineTime’da yapılan özel gösterim sonrası gerçekleştirilen söyleşide konuşan Hüseyin Tabak, “Çirkin Kral Esanesi” belgeselinin yapım hikâyesini anlattı. Filmleriyle sinemacı olmasına sebep olan Yılmaz Güney’e saygısını göstermek için kendi yaptığı tüm kısa filmlerin sonunda ona teşekkür ettiğini hatırlatan Hüseyin Tabak şöyle konuştu: “Filmlerimdeki Yılmaz Güney’e saygı mesajlarını gören yapımcı Mehmet Aktaş beni Almanya’ya davet etti ve Yılmaz Güney’i araştıracak genç bir yönetmenin belgeselini yapmayı teklif etti. İki yılda bitirebileceğimi düşünerek hemen kabul ettim ama yedi yılımı aldı. Yedi yıl sonra, yeter artık, dedim. Ben Yılmaz Güney’i hocam olarak görüyorum; sadece sinemada değil, hayatı açısından da. Başka bir insan için yedi yılımı vermezdim.”

Yılmaz Güney’in hikayesine dahil olan insanların önemli bir kısmı ile yüz saatten fazla görüşme kaydederek iki saatlik belgesel dahil ettiklerini, ancak Yılmaz Güney cezaevindeyken senaryosunu yazdığı “Yol” filminin yönetmenliğin üstlenen Şerif Gören’i ve Yılmaz Güney’in oğlunu buna ikna edemediğini söyledi. Hüseyin Tabak, Müslim Gürses’i konu alan “Müslim” filmi gibi, Yılmaz Güney’in hikayesini canlandıran bir sinema filmi yapıp yapmayacağı sorusunu ise şöyle cevapladı: “Film Ekim ayında Türkiye’de 45 salonda vizyona girdi. Bu nedenle Almanya’dan geldim ve belgeseli İstanbul, Eskişehir, Ankara ve Kars’ta seyirci ile birlikte izledim. Seyircideki Yılmaz Güney imgesini ve sevgisini görünce, yedi yıl zamanımı alsa da, iyi ki bu filmi yapmışım, dedim.” Film için görüşme kayıtlarını Barış Sürecinde yaptıkları için sokaktaki insanların Yılmaz Güney’in siyasi misyonu ve Kürt kimliğine ilişkin düşüncelerini çok rahat anlattığını kaydeden Hüseyin Tabak “Şimdi olsa çoğu öyle rahat konuşmazdı. Eğer koşullar oluşursa Yılmaz Güney’in hayatını canlandıran bir sinema filmi yapmayı da düşünebilirim.”

Söyleşide söz alan Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk de, Yılmaz Güney’in Türkiye’yi terk etmeden önce kaldığı Isparta Cezaevi’ni ziyaretine ilişkilerin anılarını aktardı. Kadir Öztürk, “Çirkin Kral Efsanesi” belgeselini yaptığı için yönetmen Hüseyin Tabak’a teşekkür etti ve özel gösterim anısına bir plaket sundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here