CHP’li kadınlar, müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verilmesini protesto etmek için Aydın Kanza Parkı ve Kapalıyol Havuz Başı’nda imza kampanyası başlattılar.

Konuyla ilgili Kapalı Yol Havuz başında basın açıklamasına düzenleyen CHP’li kadınlar adına basın açıklamasını CHP İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci okudu.

Nilüfer Deveci, günlerdir sosyal medyada, sokaklarda ve mecliste, Müftülerin Resmi Nikah Kıyma Yasası’na ‘Hayır’ diyerek seslerini yükselttiklerini belirterek, şöyle konuştu: “Çabalarımıza rağmen, Anayasa’nın 10. Maddesi eşitlik ilkesine ve Anayasanın 174. Maddesi müftülerin diyanet işlerinin görev ve sorumluluk alanlarına aykırı olan; Nüfus Hizmetleri kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair Kanun tasarısının 6. Maddesi Müftülüklere Resmi Nikah Kıyma yetkisini de veren yasa tasarısı dün gece meclisten geçti. Yasa Anayasa’ya karşı. İnsan hakları evrensel beyannamesi, medeni kanun, kadın hakları yok sayılıyor. Mücadelemiz hukuk alanında sürecek; Tabi orada Adalet’ i bulma umuduyla.”

Eşit, özgür, adil ve demokratik yöntemlerle yönetilen bir ülkede yaşamak istediklerini ifade eden Deveci, ”Toplumu sürekli ayrıştıran gerici anlayış, düğünlerde de insanların bir araya gelmesini istemiyor. İstesek de istemesek de, geçeceği zaten ilan edilmiş bu yasanın oylama sonucu önceden belliydi. Eşit, özgür, adil ve demokratik yöntemlerle yönetilen bir ülkede yaşamak istiyoruz. Hedefimiz: laik, çağdaş, bilime dayalı medeni bir yaşam. Laikliği ortadan kaldıran, kadınların kazanılmış haklarını yok eden bu yasa kabul edilemez. Bu yanlışı düzeltmek için mücadele edeceğiz” diye konuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here