Çağdaş Hukukçular Derneği’ne yapılan baskı gözaltıları protesto etmek amacıyla

KESK-DİSK-TMMOB ve Akdeniz Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği tarafından Kalekapısı Meydanı Attalos Heykeli önünde yapılan basın açıklamasını DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Matoş Konca okudu. Basın açıklaması sonrası söz alan ÇHD Genel Başkan Yardımcı Münip Ermiş gelişmeler ve yaşanan süreçle ilgili bilgi aktardı

OPERASYON VE TUTUKLAMALARA KARŞI DEMOKRASİ İSTİYORUZ!

Halkın demokrasi ve özgürlük alanına operasyonlar çekerek padişahlık sistemini kurmaya heveslenen    AKP iktidarı tüm ülkeyi yarı açık cezaevine dönüşmüştür. Her geçen gün daha da artan bu faşizan ve karanlık uygulamalara bir yenisi daha eklenmiştir.

Son olarak  18 ocak  sabahı saat 04.00’te, adeta düşman bir ülkenin topraklarına  çıkarma yaparcasına,  başta Ankara, İzmir, Antalya  ve İstanbul olmak üzere 7 kentte, aynı anda  helikopter desteği ile operasyon çekilerek, aralarında   Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şubeden Zeynep Yılmaz, Serap Dursun ve grup yorum üyelerinin de bulunduğu  85 kişi gözaltına alınmış ve bunlarda 9’u avukat olmak üzere 55 kişi tutuklanmıştır.

“Operasyon” kapsamında baskın yapılan yerler arasında Çağdaş Hukukçular Derneğinin (ÇHD) Genel Merkezi ve İstanbul şubesi ile Halkın Hukuk Bürosu da bulunmaktadır. Ayrıca Konfederasyonumuz KESK’in avukatlık hizmetlerini de yerine getiren Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın yurt dışında olduğu bilindiği halde, Türkiye’ye gelmesine fırsat verilmeden hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır.

Tamamen hukuksuz bir şekilde yapılan  bu operasyon, ileri demokrasi nutukları atan AKP hükümetinin kendisi gibi düşünmeyen tüm kesimleri hedef tahtasına koymakla kalmayıp,  toplumsal muhalefetin savunma hakkını da ortadan kaldırmayı  amaçladığını göstermektedir. Diğer taraftan onlarca avukat hala cezaevinde iken ÇHD gibi Türkiye’nin en köklü hukuk kurumlarından birisinin keyfi bir şekilde aramaya tabi tutulması hukukun tamamen ayaklar altına alındığını göstermektedir. Avukatların dahi hukuk güvenliğinin olmadığı bu ülkede, vatandaşların hak ve özgürlüklerinden bahsedilemeyeceği açıktır. 

 AKP iktidarının artık rutin hale gelen, ancak faşizmin egemen olduğu ülkelerde yaşananlarla kıyaslanabilecek,  bu baskı ve şiddet politikalarının devamı olan operasyonu ve tutuklamaları kınıyoruz. 

Bizler, emek ve demokrasi güçleri olarak; tüm halkımıza  gözdağı vermeyi hedefleyen bu keyfi, anti-demokratik ve faşizan uygulamalara karşı  sesiz kalmayacağımızı bir kez daha haykırıyoruz.

Antalya emek ve demokrasi güçleri olarak, Gözaltına alınanların derhal serbest bırakılması istiyor ve AKP hükümetinin bu   anti-demokratik-faşizan politikalarına karşı insanlık onuru savunmaya devam edeceğimizi haykırıyoruz.

KESK,   DİSK,   TMMOB, AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ELEMANLARI DERNEĞİ

Yürütme Adına  DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi

Matoş KONCA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here