Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Akdeniz Şubesi, sigortasız işçi çalıştırdığı gerekçesiyle CHP Antalya İl Başkanlığı’nı kınadı.

ÇGD Akdeniz Şubesi Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, CHP İl Başkanlığı’nda basın danışmanı olarak 18 aydır görev yapan Fikret Gülcü’nün sigortasız çalıştırdığı belirtildi.

Emek sömürüsünün CHP’ye yakışmadığının vurgulandığı açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

“Gazeteci Fikret Gülcü’nün basın danışmanlığını yaptığı CHP Antalya İl Teşkilatı tarafından 18 aydır sigortasız çalıştırıldığı, maaşının da zamanında ödenmediği için ev kirasını ödeyemediği, birikmiş borçları nedeniyle evine icra geldiği ve hastalanan çocuğunu tedavi ettiremediğine dair haberler gazetelerde yer almıştır. Fikret Gülcü bin TL maaş ile 1 Nisan 2010’da CHP Antalya İl Teşkilatı’nda basın danışmanı olarak çalışmaya başlamıştır. Gülcü’nün sözlü itirazlarına rağmen aradan geçen 18 aylık sürede maaşı 750 TL olarak ödenmiş, hem de sigortası yaptırılmamıştır. İtirazları dikkate alınmayan Fikret Gülcü, 30 Eylül 2011’de CHP İl Teşkilatındaki görevinden istifa etmiştir.”

Fikret Gülcü’nün başına gelenlerin gazetecilerin çalışma koşulları açısından son derece üzücü ve düşündürücü olduğunun belirtildiği açıklamada,

“Gazetecilerin zaten düşük ücretle çalıştırıldığı bilinirken bir de çalıştıkları kurum tarafından sigortalarının yapılmadığına dair iddialar mesleğin zorluk şartlarının hangi seviyede olduğunun açık bir göstergesidir. Yine gazetelerde yer alan CHP İl Başkanı Özer Ülken’in, (Kendisi sigortasının yapılmamasını ve sigorta parasının maaşına eklenmesini istedi) türünde açıklaması ise, işin başka vahim kısmıdır” denildi.

Ekonomik kriz gerekçesiyle işsiz kalan bir gazeteciyi sigortasız çalıştırmanın tek kelime ile “emek sömürüsü” ve fırsatçılık olduğu ifade belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Fikret Gülcü’nün sigorta priminin maaşına eklenmesini istediği doğru olsa bile bu CHP il yönetiminin sigortasız işçi çalıştırdığı ve emek sömürüsü yaptığı gerçeğini değiştirmez. Emek sömürüsü CHP’ye yakışmadı. Ancak ÇGD Akdeniz Şubesi olarak parti programında emekten ve emekçiden yana olduğunu iddia eden bir partinin Antalya İl Teşkilatı’nın emek sömürüsüyle ilgili daha inandırıcı bir açıklama yapmasını bekliyoruz.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here