İHA Elmalı Muhabirinin bakanı izlerken gözaltına alınması ve haber görüntülerine el koyulup silinmesine tepki gösteren ÇGD Akdeniz Şube yönetimi Antalya Valisi Ahmet Altıparmak’ı duyarlı olmaya davet ettiği açıklamasında şöyle denildi

Yine bilindik bir konu

Çarşamba günü Elmalı’yı ziyaret eden AKP Antalya Milletvekili ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün ilçe ziyaretinde yine gazetecilere baskı uygulandı. Gönül’ün bir ev ziyaretini görüntülemek isteyen İHA temsilcisi Ahmet Avcı, ziyareti an be an kaydetti. Ziyaret sonunda ise Elmalı Kaymakamı Mehmet Murat Çekmen’in talimatıyla apar topar emniyete götürülen Avcı’nın kamera ve fotoğraf makinesine el konuldu ve içindeki görüntüler silindi. Gazeteci Avcı’nın kaşeli muhabir olduğunu bilen ve bile bile ekmeğiyle oynayan emniyet, Avcı’nın o gün evine ekmek götürmesini engelledi.

Bakanın ev ziyaretine girerken ziyaretin basına kapalı olduğuna dair uyarıda bulunulmadığını belirten İHA muhabiri Ahmet Avcı, içerde otururken bir yandan meyve yediğini bir yandan da kamera kaydı yaptığını söyledi. İçeride gizli bir şey konuşulmadığını da söyleyen Avcı, toplantının bitmesi ile Elmalı Kaymakamı Mehmet Murat Çekmen’in talimatı ile ilçe emniyet müdürlüğünden gelen ekiplerin kendisini emniyete götürdüğünü, fotoğraf makinesi ve kamerasına el konulduğunu söyledi.

Sorguda ‘Senin sarı basın kartın var mı’ diye sorulduğunu söyleyen Avcı, “Sadece İHA basın kartım var” cevabının ardından kendisine “Biz sadece sarı basın kartını tanıyoruz” denildiğini aktardı. Avcı, sorgusunun ardından iade edilen fotoğraf makinesi ve kamerasındaki tüm görüntülerin silindiğini söyledi.

Şimdi soruyoruz; Seçimden önce ya da sonra bakanların ziyaretlerinde kaç gazeteciye sarı basın kartı soruldu? Emniyet sadece sarı basın kartı olan gazetecilerin bakanı takip etmesine izin veriyorsa o zaman bu konuda akreditasyon kartı çıkarılması gerekirdi. Böyle bir çalışma yapıldı mı? Emniyet, haber başına ücret alan Avcı’nın kamera ve fotoğraf makinesinden neden görüntüleri sildi. Silinmesi gerekiyorsa bile neden sadece bakana ait kayıtlar silinmedi? Ahmet Avcı’nın o günkü maddi kaybı kim tarafından karşılanacak?

Tüm bu soruların ışığında sebepsiz yere İHA Elmalı İlçe Muhabiri Ahmet Avcı’nın emniyete götürülmesi talimatını veren Elmalı Kaymakamı Mehmet Murat Çekmen kınıyor, Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’ın konuyla ilgili duyarlılığını bekliyoruz.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şubesi Yönetim Kurulu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here