Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Akdeniz Şubesi 24’üncü kuruluş yıl dönümünü bir geceyle kutladı.

ÇGD’nin geleneksel kuruluş yıl dönümü gecesi, Karina Restoran’da gerçekleşti. Dernek üyelerinin yanı sıra çok sayıda gazetecinin yer aldığı geceye Antalya Milletvekilleri Aydın Özer ve Hasan Subaşı, Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, sendika ve meslek odalarından temsilciler katıldı.

Gecede yaptığı konuşmada, gazetecilerin yoğun bir baskı altında mesleklerini icra ettiklerini belirten ÇGD Akdeniz Şubesi Başkanı Engin Korkmaz, basın özgürlüğü endeksinde Türkiye’nin, 180 ülke arasında 157’nci sırada yer aldığını vurguladı. Birçok gazetecinin mesleği terk etmek zorunda kaldığına değinen Korkmaz, “Bugün 136 gazeteci tutuklu. Yüzlercesi ise haklarında açılan davalarla boğuşuyor. Dışardaki gazeteciler için de hayat güllük gülistanlık değil. Gazeteciler yandaş olma baskılarını her geçen gün daha fazla hissediyor” dedi.

ÇGD’nin 1978 yılında, Akdeniz Şubesi’nin ise 1995 yılında yürekli gazeteciler tarafından kurulduğunu hatırlatan Şube Başkanı Engin Korkmaz, şunları söyledi: “Bu olumsuz tablo yüreğinizi karartmasın. Çünkü herşeye rağmen umut var. Zor şartlara ve ödenen bedellere rağmen gazeteciler gerçekleri yazmaktan vaz geçmiyor. Ve ÇGD her türlü baskıya göğüs gererek bu kentte onurlu ve gerçeklerden yana inatçı gazetecilerin var olduğunu göstermeye devam ediyor.”

ÇGD’nin 24’üncü yıl gecesine katılan Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni ise yaptığı konuşmada birlik beraberlik mesajı verdi. Yeni, “Gazeteciler bir hak kaybına uğradığında bundan sadece ÇGD’liler değil tüm gazeteciler etkileniyor. Birlik olmalı, işbirliğimizi güçlendirmeliyiz” diye konuştu.

Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan da gecede kısa bir konuşma yaptı. Balkan, “Bugün bir avukat arkadaşımız silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Bugün en fazla baskı altında bulunan mesleklerin başında gazetecilik ve avukatlık geliyor. Biz bu dönemi kısaca “kaleme hapis, yargıya kurşun” diye tanımlıyoruz” dedi.

ÇGD gecesinde gazeteciler, Canan Kavutçu’nun söylediği türküler eşliğinde keyifli bir gece geçirdi. Gecede FHC Sanat Akademisi bir dans gösterisi sundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here