“Peygamber ve Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği” iddiasıyla yargılanan Mor Çatı ‘dan

Canan Arın’ın davasının üç yıl içinde benzer bir dava açılması halinde ertelenmesine karar verildi. Arın “beraat etmem gerekirdi” dedi.

“Peygamber ve Cumhurbaşkanı Gül’e hakaret ettiği” iddiasıyla beş yıla kadar hapis istemiyle yargılanan avukat Canan Arın’ın davası ertelendi. Mahkeme Arın’ın3. Yargı Paketinden yararlanmamasına ve üç yıl içinde benzer bir dava açılması halinde, dosyanın kaldığı yerden görülmeye devam edilmesine karar verdi.

Ayrıca mahkeme, Antalya Barosu’ndan avukatların müdahil olmasına yönelik daha önce aldığı kararını bozdu. Arın, “Benim beklentim beraatti, çünkü beraat etmem gerekiyordu. Karar beni tatmin etmedi” dedi.

Ne olmuştu?

Antalya Barosu’nun 3- 4 Aralık 2011’de düzenlediği ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Kadın Hakları Hukuku’ konulu eğitim seminerinde meslektaşlarına yönelik bir konuşma yapan Arın, erken yaşta evliliklerin Türkiye’de tarih boyunca çok yaygın olduğunu anlatırken, Muhammed peygamber ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün evliliklerini örnek vermişti.

Toplantıda bulunmayan bir grup erkek avukat ise Arın hakkında “İslam peygamberine hakaret edildiği” iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuş, “Müslüman” olmaları gerekçesiyle yaptıkları müdahillik talebi mahkeme tarafından kabul edilmişti.

Galatasaray Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi`nden akademisyenler ile Prof. Dr Nur Centel’in ayrı ayrı hazırladıkları mütalaada suç unsurunun gerçekleşmediği ifade edildi.

Geçtiğimiz hafta ise 31 ülkeden 85 kadın örgütü, “Bu dava erkek şiddeti ile mücadeleyi yargılıyor”diyerek Canan Arın’a destek olduğunu açıklamış, davayı uluslararası kamuoyunda gündeme getirirken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e hitaben bir de mektup yazmıştı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here