Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya İl Eş başkanı Cevdet Çağlar ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

-Başkanım sizi kısaca tanıyabilirmiyiz?

1968 Bitlis doğumluyum. Çok genç yaşımda aktif siyasete HEP ile başladım. 7 yıl DEP ve HADEP’te Merkez İlçe başkanlığı görevi yürüttüm. HADEP, DEHAP ve DTP’de İl Başkanlığı görevini yürüttüm. Şuanda da halkımızın takdiri ve partiminde bana uygun gördüğü HDP Antalya İl Eş başkanlığı görevini üstlenmiş bulunmaktayım. Antalya’da 2002 de milletvekili adaylığı, 2009 da Kepez belediye başkan adaylığı, 1 Kasım 2015 te de HDP Antalya 2.sıra milletvekili adayı idim.

-Sizi hep mücadelenin içinde gördük. Son yapılan İl Kongresinde HDP Antalya İl Eş Başkanı seçildiniz. Biraz sizi, mücadeleyi ve son HDP İl Kongresini konuşalım.

HDP Türkiye halkları için tarihi bir şanstır 7 Haziran ile başlayan süreç halklarımızın HDP etrafında irade göstererek 80 milletvekili ile Türkiye’de demokratik bir süreç başlatmıştı. Ancak Türkiye’yi yöneten irade bu demokratik süreci ters yüz ederek halklarımızın iradesini tanımamıştır. 7 Hazirandaki halkların zaferini gölgeleyerek göstermelik seçim kararı alınmıştır. 1 Kasımda çıkan irade zorlama ve antidemokratik uygulamalarla dolu halkın iradesini baskılayan bir süreç olmuştur. Günümüzde de antidemokratik uygulamaların çare ve çözüm olmadığı açığa çıkmıştır. Ağır bir ekonomik kriz ve birçok dünya ülkeleri ile diplomatik kriz yaşanmaktadır. Anlaşılmıştır ki sorunlar ancak diyalogla ve demokratik yöntemlerle çözülebilir.
Bu OHAL sürecine rağmen kitlesel bir İl Kongresi gerçekleştirdik. Bileşenlerimiz ile birlikte uyumlu bir yönetim açığa çıkardık.

-Elbette ülke genelindeki siyasetten ayrı düşünülemez. Antalya’da siyaset yapmanın ayrıca avantajları / dezavantajları var mı?

Antalya Türkiye’nin kozmopolitik illerinden biridir. 81 ilin özetidir. Dolayısıyla Antalya halkı ile kucaklaşmayı özgür ve demokratik bir ülke yaratma noktasında Antalya’daki Sivil Demokratik Kitle Örgütleri, Sivil Toplum Örgütleri, Yöre Dernekleri ve bütün Antalya halkı ile diyalog ve dayanışma içerisinde, ülkemizin özgür yarınlarına hizmet edecek bir siyaset anlayışıyla demokratik siyaseti yürütüyoruz.

Antalya kent olarak çoklu kültür ve renkleri bir arada taşıyan bir şehir olma özelliğini taşımaktadır bu sebepten ötürü dezavantajdan ziyade tamda partimizin politikalarına denk bir şehirdir.

-Antalya’daki diğer sol-sosyalist-devrimci güçlerle mücadele birlikteliğinizi nasıl? Bu konudaki düşüncelerinizi alalım.

Antalya’daki bütün sosyalist, devrimci ve demokratik güçlerle örnek bir diyalog ve dayanışma içerisindeyiz. Bunu daha fazla büyüterek ve geliştirerek güçlü bir birlikteliği açığa çıkararak örnek bir dayanışma ile ülkemizin içinde bulunduğu politik çıkmazına barışçıl bir katkı sunacaktır.

-Antalya’nın somut temel sorunları neler ve siz bunlara dair neler yapmayı düşünüyorsunuz? Antalya’nın özel sorunları ve çözüm önerilerinizden bahsedermisiniz?

Tarım ve turizmde ciddi bir tıkanma yaşanmaktadır. Konyaaltı sahili son süreçte rantçılara peşkeş çekilmektedir. Boğaçayı ranta açılarak doğaya büyük tahribat vermektedir. Buna karşın Antalya halkı ile birlikte bu ranta ve peşkeşe büyün demokratik ve sivil toplum örgütleri ile birlikte bunu durdurmak için güçlü bir çalışma başlatmayı gündemimize almış bulunmaktayız.

Özel sorun olarak ele alacağımız en bariz sorun ulaşım ücretindeki artıştır. Ayrıca her yerinin ormanlık ve yeşil olma özelliği ile bilinen Antalya’nın rant uğruna hızla betonlaştırılmasıdır. 2b adı altında orman vasfını yitirmiş alanlar oluşturularak Antalya’nın nefes kesen doğası katledilmektedir. Yakın tarihte Başbakan Binali Yıldırımın yapmış olduğu açıklamasıyla birlikte Aksu ilçemizde özelleştirme adı altında binlerce dönüm Hazine arazilerini ranta açarak var olan doğada betonlaştırılacaktır.

-Partinizin genel anlamda yerel yönetimlere nasıl baktığını özetler misiniz?

Partimizin yerel yönetimler bakış açışı dünyaya örnek olacak niteliktedir. Belediye Eş başkanlık sistemiyle yönetimde kadın erkek eşitliğini esas alan doğrudan demokrasi uygulayan örnek bir modeldir. Bu nedenle 86 belediyemize antidemokratik bir şekilde halkın iradesi gasp edilerek kayyumlar atanmıştır. Ve sonrasındaki antidemokratik uygulamalar ile halkın yararına olan tüm belediye hizmet alanlarına el konulmuştur ve elde edilen tüm kazanımlar yok edilmiştir. Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde eşi ve benzeri olmayan bir uygulamayla halklarımız karşı karşıya kalmıştır. Tarihte insanlık göstermiştir ki bütün faşizan uygulamaları halklar tarihin çöplüğüne gömmüştür. Önümüzdeki yerel seçimde halklarımız varolan kazanımları katlayarak büyük bir zaferle sandıktan güçlü bir çıkış yaratacaktır.

-HDP İl örgütü olarak Antalya’daki hedefleriniz neler ?

HDP olarak Antalya’daki Siyasi Partiler, Demokratik Kitle Örgütleri ve Sivil Toplum Kuruluşları ile güçlü bir dayanışma içerisinde ülkemizin barış ve demokrasisine hizmet edecek politikaları üretmek ve bunları yaşamsallaştırmaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here