Burhan Kayaoğlu bugün Kurşunlu Mezarlığında düzenlenen törenle ailesi, sevenleri ve yoldaşları tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

Bir süredir pankreas kanseri tedavisi gören Burhan Kayaoğlu, 21 Haziran 2020 günü Antalya’da yaşamını yitirmişti.

1960 Şarkışla/Sivas doğumlu olan Burhan Kayaoğlu, 12 Eylül öncesi Şarkışla/Sivas Devrimci Yol Hareketi içerisinde öne çıkan isimlerden biriydi.

12 Eylül faşist darbesi sonrası sürdürülen operasyonlar sonrasında 22 Kasım 1980 tarihinde Şarkışla’da girdiği silahlı çatışma sonrası yakalandı

İki yıl Erzincan cezaevinde yatan Burhan Kayaoğlu, yargılandığı davadan beraat etti. Tahliye olduktan sonra Antalya’ya yerleşen Burhan Kayaoğlu turizm emekçisi olarak uzun yıllar çalıştı. Turizm emekçilerinin sendikal ve dernekleşme mücadelesinde önemli görevler ve sorumluluklar aldı. 1990 sonrası Devrimci Yol hareketi içerisinde Tartışma Sürecine katıldı. Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nde (ÖDP), Birleşik Haziran Hareketi’nde görevler aldı.

Kurşunlu Mezarlığında düzenlenen törenle YOL arkadaşları adına bir konuşma yapan Dr.Metehan Akbulut” “Bugün burada arkadaşımız, dostumuz, Yol arkadaşımız Burhan Kayaoğlu’nu yıldızlara uğurlamak için toplandık. Burhan abiyi uğurlarken konuşmak benim için gerçekten çok zor. Çok güzel bir insanı çok değerli bir mücadele arkadaşımızı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz.

Acımız çok büyük. Ateş düştüğü yakıyor, başta eşi Fatma, oğlu Dost ve kardeşleri olmak üzere ailesinin sevenlerinin dostlarının yoldaşlarının başı sağolsun. Hepimizin başı sağolsun.

Her ölüm kuşkusuz erken ölüm, ama Burhan abinin ki gerçekten çok erken oldu. Aramızdan aniden ayrılmadı, hastalık teşhisi konduğu 1,5 yıl öncesinden böyle olacağını biliyorduk ama hiç birimiz kabullenmek istemiyor ve kabullenmiyorduk.

Burhan abiyi sizlere uzun uzun anlatmama gerek yok. Hepimizin dostu yol arkadaşıydı. Onu tanıyorduk, çok içtendi, çok samimiydi, çok mütevaziydi. Çok çalışkan ve çok fedakardı. Azimli, kararlı ve direngendi.

Çok önde görünmez kendini belli etmez yaptığı işi sessizce ve yapılması gerektiği gibi yapardı.

Burhan abi sınıfsız, sömürüsüz, insanlık davasının bir neferiydi. Neredeyse bütün ömrünü devrimci mücadeleye adayan devrimci hareketimizin bir sıra neferiydi. Burhan abi ile birlikte yürümek hepimiz için onurdu, keşke daha fazla yürüyebilseydik.

Onu yüreğimizin derinliklerine gömüyoruz.

Fiziken artık aramızda olmasa da bundan sonra da her yerde idealleriyle, düşünceleriyle bıraktıklarıyla bizimle yaşamaya devam edecek. Bundan sonra da her sohbette her toplantıda her eylemde bizimle olacak.

Burhan abiyi unutmayacağız. Hep özleyeceğiz, hep anacağız , düşlerini yerde bırakmayacağız, mücadelemizde yaşatacağız. Işıklar içinde uyusun, yıldızlar yoldaşı olsun, hepimizin tekrar başı sağolsun” dedi.

1 Yorum

  1. Değerli arkadaşlar! Pek çok arkadaşımızı, yoldaşımızı kaybettik. Ama hiç bir acıyı bu denli kendi yakınımda, içimde bu denli hissetmemiştim. Yaşamı ve anıları bize yoldaşlık etsin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here