Bizler bu ülkenin emekçileri, işçileri, emeklileri, yoksulları, kadınları ve öğrencileri olarak Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni ve Mustafa Akaydın’ı  UYARIYORUZ !

Evet, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden ve Mustafa Akaydın’dan bahsediyoruz.Üniversite öğrencisi, Mustafa Akaydın’ı yani Hoca’yı çok iyi tanır. Akdeniz Üniversitesi rektörüyken bütünleme sınavlarını kaldırıp yerine yaz okulunu getirerek eğitimi paralı hale sokan; yaz okulu uygulamasının kalkması için demokratik tepkilerini gösteren uygulamanın mağdurlarına polisleri ve özel güvenlik birimlerini saldırtıp ve soruşturmalar açan kişiden; Hoca’dan bahsediyoruz.

Aynı Hoca, 6 nisan 2008’de Akdeniz Üniversitesi’ndeki muhalefete yönelik gerçekleştirilen faşist saldırıların ardından devrimci, demokrat, yurtsever öğrencileri okuldan uzaklaştırdı ve bazılarını da üniversiteden attı.

Anlaşılan Hoca hiç değişmemiş…

Şimdi de bir soyguna imza atıyor Hoca… İnsanların en temel haklarından olan ulaşıma %40 oranında zam yaptı. Çünkü Antalya Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışıyla değil tüccar belediyecilik anlayışıyla çalışan ticarethane durumundadır…

Oysa ulaşım; hem temel bir insan hakkıdır hem de sağlık, eğitim, barınma ve kültürel yaşama katılma gibi diğer kamusal haklar ile doğrudan ve açık bir ilişki içindedir… Bu bakımdan diğer haklara erişmeye aracılık eden temel bir yönü de bulunmaktadır.

Dolayısıyla niteliği itibariyle ve insanların toplumsal yaşama katılmak için kullanmak zorunda olduğu ulaşımın, “kamusal bir hak” olduğu açıktır. Bu nedenle de ulaşım, tek amacı kâr etmek olan serbest piyasa koşullarının insafına terk edilemeyecek alandır…

Bizler bu ülkenin emekçileri, işçileri, emeklileri, yoksulları, kadınları ve öğrencileri olarak Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni ve Mustafa Akaydın’ı  UYARIYORUZ !

Ulaşıma yapılan zamlar derhal geri çekilsin…

 

Özgür Özcan

Antalya Halkevleri üyesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here