KESK Genel Merkezi’ne yapılan polis baskını protesto eden KESK Antalya Şubesi üyeleri, Kalekapısı’ndaki Attolos heykeli önünde basın açıklaması yaptı.

KESK üyeleri, KESK Genel Merkezi’ne yapılan baskın ve konfederasyon uzmanı İsmail Aslan’ın gözaltına alınmasını protesto etmek için basın açıklaması yaptı. Attalos heykeli önünde toplanan KESK’ üyeleri, sloganlarda yaşananları protesto etti. “Akademisyenler, gazeteciler, hukukçular, gençler, sendikacılar ve farklı düşünen her siyasatçi gün geçmiyor ki, yeni bir gözaltı dalgasının hedefi olmasın” diyerek sözlerin başlayan KESK Antalya Şubesi Platformu Dönem Sözcüsü Nurettin Sönmez, “Uzmanımız 6 yıldır KESK’te kamu emekçilerinin ekonomik ve demokratik haklarının geliştirilmesi için onlarca rapor hazırlamış, bakanlık nezdinde yapılan toplantılara konfederasyonumuz adına katılmış, sendikal mücadele konusunda yetkin bir arkadaşımızdır. Adresi belli olan bir kişinin bu yöntemle gözaltına alınmasını kınıyoruz” diye konuştu.

Sönmez, hiçbir baskının, yıldırma operasyonunun kendilerini kamu emekçilerinin sendikal ve özgürlüklerini geliştirme mücadelesinden geri adım attırmayacağını kaydetti.

Boyun Eğmeyeceğiz

AKP hükümeti, özellikle emekçilerin çalışma yaşamına yönelik olarak gündeme getirdiği yasal düzenlemeler ve fiili uygulamalarla kamu hizmetlerini yıllar içinde büyük ölçüde ticarileştirmiş, kamuda esnek ve güvencesiz istihdamı yaygın hale getirmiştir.

2011 yılı sonundan itibaren peş peşe gelen zamlar, artan vergi oranları, düşük ücretle ve esnek çalışmanın yaygınlaşması, iş güvencemizin ortadan kaldırılmak istenmesi ve son olarak kamu emekçilerine grevsiz toplusözleşme dayatılması gibi adımlar yoğunlaşmıştır.

Bu adımlara karşı KESK fiili meşru mücadele anlayışı çerçevesinde birçok eylem ve etkinlikler gerçekleştirmiştir. Bu eylem ve etkinlikler nedeni ile birçok üyesi, yöneticisi cezalandırılmıştır.

KESK yıllardır grevli toplu sözleşmeli sendikal hak, insanca yaşam, demokratik bir Türkiye mücadelesini sürdürmüştür. Emek karşı politikalara karşı 21 Aralıkta 1 günlük grev gerçekleştirmiş, iktidarın emekçilerin taleplerini dikkatte almaması durumunda bütün emek örgütleri ile daha etkili eylemler yapacağını kamuoyu ile paylaşmıştır. Mücadeleye devam edeceğini ilan etmiştir.

Değerli Arkadaşlar,

AKP iktidarı kendi politikalarına muhalefet eden herkesi sudan bahanelerle sindirmeye ve baskı altına almaya çalışıyor. Akademisyenler, gazeteciler, hukukçular, gençler, sendikacılar ve farklı düşünen her siyasetçi gün geçmiyor ki, yeni bir gözaltı dalgasının hedefi olmasın. Bu yönelimin toplumu tek tipleştirmeye ve bir baskı imparatorluğu kurmaya yönelik planlı bir stratejinin parçası olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz.

Bu uygulamaların devamı dün sabaha doğru Konfederasyonumuzun Hukuk ve TİS uzmanı İsmet Aslan’ın evine yapılan baskın sonucu gözaltına alınmasıyla ve KESK Genel Merkezine polis baskını ile sürmüştür. Uzmanımız 6 yıldır KESK’te kamu emekçilerinin ekonomik ve demokratik haklarının geliştirilmesi için onlarca rapor hazırlamış, bakanlıklar nezdinde yapılan toplantılara Konfederasyonumuz adına katılmış, sendikal mücadele konusunda yetkin bir arkadaşımızdır. Adresi belli olan bir kişinin bu yöntemle gözaltına alınmasını kınıyoruz.

KESK olarak buradan bir kez daha uyarıyoruz:

Hiçbir baskı, yıldırma operasyonu bizleri kamu emekçilerinin sendikal hak ve özgürlüklerini geliştirme mücadelesinden geri adım attıramayacaktır. AKP Hükümeti bilmelidir ki; yirmi beş yıldır onlarca hükümete karşı bu mücadeleyi her türlü baskıya rağmen bugünlere kadar nasıl sürdürdüysek bundan sonra da sürdürmeye kararlıyız.

YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZ

YAŞASIN KESK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here