Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Antalya İl Örgütü tarafından düzenlenen “Küresel Kriz ve Toplumsal Hareketler” konulu söyleşiye Prof Dr. Hayri Kozanoğlu konuşmacı olarak katıldı.

Kozanoğlu: Meşru olmayan borçlar reddedilmelidir

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Antalya İl Örgütü tarafından düzenlenen “Küresel Kriz ve Toplumsal Hareketler” konulu söyleşiye Prof Dr. Hayri Kozanoğlu konuşmacı olarak katıldı.

ÖDP Antalya İl Binasında düzenlenen ve çok sayıda kişinin izlediği söyleşide Prof.Dr. Hayri Kozanoğlu, konuşmasına yaşanan krizin insani maliyetlerinin çok şiddetli olduğuna ve yoksullaşmanın hızla arttığına dikkat çekerek başladı. Krizin nedenlerini 10 başlık altında detaylı bir şekilde anlatan Prof.Dr. Kozanoğlu dünyanın dört bir yanında yükselen toplumsal muhalefet hareketlerinin özelliklerine değindi.

Prof.Dr. Kozanoğlu, “Kapitalizm tarafından yaratılan krizin faturası her zaman olduğu gibi yine emekçilere ödettirilmek isteniyor. Bu yüzden dünyanın her yerinde emekçi sınıflarının yüzyılı aşan mücadeleleri sonucu kazandıkları haklara karşı topyekün bir saldırı sürdürülüyor.Bizde bu saldırıya karşı örgütlenmeyi ve mücadeleyi yükseltmeliyiz ” dedi.

Kapitalizme ve emperyalizme karşı mücadelenin önemine dikkat çeken Prof.Dr. Hayri Kozanoğlu “Bağımsızlığa sahip çıkmalı; kamu varlıklarının haraç mezat satışına, neoliberalizmin acımasız saldırısına teslim olmamalıyız. Türkiye’nin borçlarını sorgusuz sualsiz geri ödemesine karşı çıkmalı musibet borç (odious debt) konusunu gündeme getirmeliyiz. Devletin ve halklarının çıkarlarına aykırı borçlar,  meşru sayılmamalı ve ödenmemelidir” dedi.

“Mücadelenin antikapitalist, antiemperyalist ve enternasyonalist olması gerektiğini tekrarlayan Prof.Dr.Kozanoğlu “Sisteme doğrudan karşı çıkarak, somut alternatifler önererek; kapitalizmin ve emperyalizmin ideolojik hegamonyası sarsılmalıdır.Bu ise kendiliğinden ortaya çıkacak bir sonuç değildir.Mücadeleye  örgütlenmeye ve kararlılığa bağlıdır” şeklinde konuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here