CHP Genel Başkan Yardımcısı  ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Meslek Odaları Antalya Eşgüdüm Kurulu’nun, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Boğaçayı Projesi ile ilgili “riskli ve yüksek maliyetli” tespitini TBMM gündemine taşıyarak, Başbakan Binali Yıldırım’a “Riskli ve yüksek maliyetli bulunan Boğaçayı Projesi’nin yeniden incelenmesini sağlayacak mısınız?” diye sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, Meslek Odaları Antalya Eşgüdüm Kurulu’nun, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce yürütülen Boğaçayı Projesi ile ilgili “Antalya’da günlük 200 bin kişinin içme suyu ihtiyacını karşılayan su kaynaklarının tuzlanarak kullanılamaz hale gelmesine yol açacağı, Konyaaltı Sahili’nde erozyon riski oluşturacağı, dere ekosistemini bozulmasına, deniz ve toprak kirliliğine neden olacağı” tespitinde bulunduğuna dikkat çekti. Budak, “Kurul, ‘büyük çevresel zararları ve yüksek maliyeti nedeniyle böylesine riskli bir projenin hayata geçirilmesinde Antalya halkı için kamu yararı görmediğimizi belirtiyoruz’ görüşüyle Boğaçayı Projesi’ne karşı çıkmaktadır. Kentin ve ülkenin ortak aklıyla oluşturulmayan projelerin uzun vadede daha büyük sorunlara ve kamu zararına yol açtığı bilinen bir gerçektir” dedi.

ÇED SÜRECİ İŞLETİLMİŞ MİDİR?

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce yürütülen Boğaçayı Projesi’nin içeriği ve yapım maliyet ve maliyetin nasıl karşılanacağı konusunda bilgi isteyen Budak, “Proje için Boğaçayı üzerinde ve Konyaaltı Sahili’nde gerçekleştirilecek düzenlemeler için ayrı ayrı ‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED)’ süreci işletilmiş midir? Proje kapsamında ‘ÇED gerekli değil’ kararı verilen bölüm olmuş mudur? Hangi bölümler için ‘ÇED gerekli değil’ kararı verilmiştir?” diye sordu. Budak, şöyle devam etti:

ANTALYA’NIN GELECEĞİ

“Meslek Odaları Antalya Eşgüdüm Kurulu’nun Boğaçayı Projesi ile ilgili ‘Antalya’da günlük 200 bin kişinin içme suyu ihtiyacını karşılayan su kaynaklarının tuzlanmasına ve kullanılamaz hale gelmesine yol açacağı’, ‘Konyaaltı Sahili’nde erozyon riski oluşturacağı’, ‘dere ekosistemini bozulmasına, deniz ve toprak kirliliğine neden olacağı’ tespitleri ile ilgili olarak bir inceleme yapılmasını sağlayacak mısınız?

‘Riskli ve yüksek maliyetli’ bulunan Boğaçayı Projesi ile ilgili bilimsel tespitlere dayalı eleştirilerin dikkate alınarak, Antalya’nın geleceğinde büyük zararların oluşmaması için bir girişimde bulunulacak mıdır?”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here