Zaman Gazetesinde çıkan kadın ve şiddetle ilgili yazıya Antalya Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği sözcüsü Kamile Yılmaz’dan sert tepki geldi.

Kamile Yılmaz yaptığı açıklamada Zaman Gazetesinde çıkan köşe yazısında “Kadınlar da ev dışındaki özgürlük sınırlarını, aile kurumunun temellerini ve aile huzurunu yıkacak şekilde çok zorlamamalı. Bu konuda toplumun kabul görmüş kurallarını ve teamüllerini yok sayarak, kocalarının gurur ve şereflerini zedelememelidir.” dendiğini belirterek, kadının kocası gibi insan haklarından yararlanmaya kalkması, aile huzurunu bozar mı? diye sordu.

Yılmaz sorularını; Toplumun kabul görmüş kuralları nelerdir? Kadını insandan saymayan, aciz, korunmaya muhtaç yaratık gibi görülüp koruma adına öldürülmesi mi? Kocanın gurur ve şerefini kadın değil, kendisi zedelemez mi? Namus yalnızca kadının omzunda mıdır? Yoksa namussuzluk cinsiyetten bağımsız insanlık suçu mudur? Kadın erkeğin malı mıdır? Kasasındaki para, ahırındaki inek gibi kilitlemeli midir? Toplum “İnsan” deyince erkeği mi anlar? Kadın insan değil midir?” diye sıraladıktan sonra “Kadınlar diyor ki; Herkesin namusu kendine! Biz erkeğin ne namusu ne de malıyız! İnsanız insan! Aynen erkekler gibi! Korumayın bizi!” diyerek  tepkisini dile getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here