KESK Antalya Şubeler Platformu, dün sonlanan TİS görüşmelerinin ardından yaptığı basın açıklamasında “Tüm kamu emekçilerini haklarının, özgürlüklerinin ihanet-satış sözleşmeleri ile yok sayılmasına karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi

Basın açıklamasını okuyan KESK Antalya Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Kadir Öztürk, görüşmelerin “Daha önceki üç toplu sözleşmede sahnelenen orta oyununun tekrarından ibaret” olduğunu söyledi. Açıklamada Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın sözlerini hatırlatan Öztürk, “Milletin adamın cevap bekliyoruz” diyerek Erdoğan’dan medet umduklarını fakat Erdoğan’ın beklenen yanıtı vermemesi üzerine “Müzakereye yakın, imzaya uzağız” demesini eleştirildi. KESK, yaptığı açıklamada Yalçın’ın tavrını ‘icazet almak’ olarak değerlendirdi.

Tüm Kamu Emekçilerini Yeni Bir Satış Sözleşmesine Karşı Birleşmeye Çağırıyoruz!

Hükümetin, 1 Ağustos ta KESK temsilcilerini ‘veto’ ederek başlattığı TİS görüşmesi 21 Ağustos Pazartesi günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nin en son % 3,5 teklifi ile resmen kapanmış oldu.
AKP hükümeti bu teklifi ile resmen 3 milyon kamu emekçisi ve 2 milyon memur emeklisi ile adeta dalga geçti.

Kamu emekçilerinin en temel ve hayati sorunları olan iş güvencesi, insanca yaşanacak ücret ve çalışma koşulları, haksız vergi dilimi uygulamasına son verilmesi ve ek olarak yapılan ödemelerin emekli maaşına yansıtılması gibi taleplerinin gündeme alınmadığı bu TİS görüşmeleri eşit, adil ve demokratik olmayan koşullar altında yürütüldü.

16. yılını tamamlayan AKP hükümetinin uyguladığı politikalar sonucunda Kamu emekçilerinin reel ücretlerinde % 60’lık bir erime gerçekleşti. Kamu hizmetlerini özelleştirerek bu alan tamamen piyasa koşullarına açıldı. Bu alanda görev yapan Kamu emekçilerinin iş güvencesine karşı savaş ilan edildi. Taşeron çalıştırma yaygınlaştırılarak emek sömürüsü daha da artırıldı. Daha da önemlisi, sadaka ücret artışları ile kamu emekçileri yoksulluk sınırın altında yaşamaya mahkum edildi.

Kamuda haksız ve hukuksuz bir şekilde 120 bin kamu emekçisinin bir gecede ihraç edilerek ekmeğinin elinden alındığı OHAL koşullarında devam eden TİS görüşmesinin sonuçlarına dair geçen dönemlerde yaşadıklarımızdan dolayı ‘öngörülerimiz’ de mevcuttu.

Doğrusu, ne hükümet ne de yandaş sendika Memur-Sen bizleri de kendilerini de yanıltmadılar. “Üçlü rakamlarla, buçuklu rakamlarla uzlaşma çıkması bizim penceremizden imkânsız ötesidir” diyen Memur-Sen; Üç milyon kamu emekçisi ile iki milyon emekliyi bayram öncesi AKP hükümetine, hem de buçuklu rakamlarla ‘kurban’ etti!

Dün buçuklu rakamlara ‘imkansız’ diyen Memur-Sen Genel Başkanı, önceki gün Saray ile görüştükten sonra bu gün hükümetin % 3,5 teklifini ‘ müzakere edilebilir’ bulduklarını açıkladı. Demek ki; Saray böyle emretti. Böylece memurların değil, Sarayın sendikası olduğunu yüksek perdeden bir kez daha tescil etti Memur-Sen!

BİZİM İÇİN, HÜKEMETİN % 3,5 TEKLİFİ ‘MÜZAKERE’ DEĞİL ‘ MÜCADELE’ EDİLECEK BİR TEKLİFTİR!

AKP hükümeti bu % 3,5 teklifi ile açıktır ki, kamu emekçilerini bir kez daha yok saymıştır. Saraya, bürokrasiye, milletvekili maaşlarına, silahlanmaya ve örtülü ödeneklere bütçeden ayrılan paylar her yıl astronomik rakamlarla artarken, biz kamu emekçilerine ‘ sadaka’ niyetine yapılan artışları reva görmüştür.

Hükümetin bu teklifi bizim için bir ‘müzakere’ değil, ‘mücadele’ davetiyesi anlamına gelmektedir. Biz de buradan, yetkili-yetkisiz tüm sendikalara ve üç milyon kamu emekçisine doğrudan çağrıda bulunuyoruz;

Söz konu olan bizim ve çocuklarımızın geleceğidir! İşimiz ekmeğimiz ve ülkemizin geleceğine sahip çıkmak için bu gün birleşemeyeceksek ne zaman birleşeceğiz? Hükümetin ve yandaş sendikanın ayrımcı politikalarının kurbanı olmak istemiyorsak, Sendikal farklılıklarımızı bir kenara bırakıp, ortak çıkarlarımız için gücümüzü birleştirirsek daha iyi bir sözleşme yapabiliriz ancak!

Buradan bir kez daha ve açıkça sesleniyoruz; Ey Memur-Sen, Kamu-Sen; KESK olarak Hükümetin bu % 3 buçukluk sadaka teklifini ‘müzakere’ değil, ancak; ‘mücadele’ etmeye varız biz… Ya siz…diyoruz!
Bu çağrıya üç milyon kamu emekçisinin evet diyeceğini de biliyoruz.

KESK olarak, Hükümetin % 3,5 sadaka teklifine karşı , insanca yaşanacak bir ücret ve çalışma koşuları için tüm sendikaları birlikte mücadele etmeye çağırıyor ve çağrımızın takipçisi olacağımızı bir kez daha kamu oyu ile paylaşmak istiyoruz.

KESK ANTALYA ŞUBELER PLATFORMU

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here