Yılbaşı gecesi, kolluk kuvvetleri, “Eylem yapma ihtimali olan evlere” baskın yaptı. Aileler, kendi hallerinde, bir yudum huzur bulma, yeni yıla girme bahanesiyle neşelenmeye çalışırken, çığlık çığlığa korkutularak, operasyonlar yapıldı. Neymiş, eylem yapma ihtimalleri varmış. Siz bunu nereden biliyorsunuz? Henüz teknolojide düşünce okuyan makineler bulunmadı. “İhtimal” ne demek? Sanırım önyargıdan başka bir şey değil. Bizim yöneticilerde ve halkın bir kısmında yoğun olan önyargı. Einstein bile baş edemedi önyargıyla, biz nasıl baş edelim? Der ya Einstein “Önyargıyı parçalamak, atomu parçalamaktan zor,” diye. Bir de “Cahil ile yaptığım tartışmalarda hiç bir zaman kazanmadım,” da der.

İhtimal üzerine yapılan operasyonlar, elbette koskoca bir bahanedir biliriz. Halk sözü der ki, “Kedi eniğini yiyeceği zaman, küle belermiş.” Soran olursa (ki kim sorsun?) “Küle belenik olunca bilemedim yavrum olduğunu demek için. Sorgulama bizim toplumda unutulmaya yüz tuttu. Onun yerini kaygılanma, korku, saklanma, öfkelenme ama nereye yöneleceği belirsiz bir öfke aldı. Böylesi öfkeler, depoda bekler, bir masumun yüzünde patlar. Buna benzer durumlarla son zamanlarda fazlaca karşılaşıyoruz. Tepeye bakarak, örnek alarak, saldıran saldırana. Nasıl olsa yetkili etkililer, suçlu aramıyor, ihtimal üzerine hareket etmekle meşguller.

Günde üç kadın öldürülmüş, kime ne? Çocuklar derslere ulaşamıyorlar kime ne? İnsanlar, yok yere yüzer yüzer ölüyorlar, kaderleridir. Açlık, yoksulluk tepeye çıkmış, kuraklık kapıya dayanmış, işsizlik dünyaya duyulmuş kime ne? Varsa yoksa, hakaret davaları, ihtimal suçları uyduruk mahkemeler, yoktan cezalar, kadın haklarını gasp etmeler, doğayı tarumar etmeler, yeraltı, yer üstü zenginliklerini pazarlamalar, bunlar o kadar önemli suçlar değil, hatta belki de suç değil, ama eylem yapma ihtimalinin olması, aman çok korkunç bir suçtur.

Kim bilmiş kafadaki düşünceyi? Kolluk kuvvetleri her şeyi bilir. Ne demek aileyle eğlenmek, demek ki eylem yapacaklardı. Silahlı abiler, son anda yakaladılar. Yoksa belki de ailecek kahkaha atacaklardı…

Bir de hakaret davaları var. Öyle kolay kırılgan bir yapı ki bu hakarete uğrayanlar, hemencecik etkilenip öfkeleniyorlar. Sonra gelsin hakaret ettiği söylenen kişilerin paraları. Varsa tabi, ya parası yoksa, yatar içerde yıllarca. Kime ne ki.

Eylem yapma ihtimali deniyor ya. Bir ihtimal daha var, o da uyanmak mı dersiniz? Derin uykudan uyanma ihtimalimiz var mı? Kapalı gözleri açma ihtimali var mı? Artık sorgulama, hakkını arama, kadınlara, çocuklara neler oluyor diye kapının önüne çıkma ihtimali var mı? Ne dersiniz? Bir ihtimal daha var mı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here