Senin veya eşinin içinde bulunabileceği bir bombalı saldırıda tanıdığın-tanımadığın onlarca arkadaşın öldürülüyor. Sen, insan olmanın gerektirdiği acı ve üzüntü içinde bu saldırıyı kınıyorsun. Aradan 6 ay geçiyor. Kınadığın bu saldırı yazısı nedeniyle siyasi talimat ile hakkında soruşturmalar açılıyor. Önce Başbakanlık genelgesine dayandırılarak “terör örgütüyle iltisaklı” olarak savunman isteniyor. Bu soruşturma sonuçlandırılmadan bir de disiplin soruşturması açılıyor. Bu soruşturmaya göre ise “kurumun güven ve itibarını zedeleyici davranışlarda bulunmak” gerekçesiyle 10 yıldır çalıştığın kamu görevinden atılıyorsun. Sonrasında hukuki süreç devreye giriyor. Kurumun yaptığı işlemin hukuksuz olduğunu mahkeme kararı ile ispatlıyor, bu işlemi iptal ettiriyorsun. Fakat kurum, açık açık mahkeme kararını tanımadığını, kararı uygulamalarının “fiili ve hukuki olarak mümkün olmayacağını” resmi yazı ile tarafınıza bildiriyor. Göreve başlatılmadığın gibi tüm yasal haklarını da alamıyorsun. Yılmıyor, mahkeme kararlarını uygulamayan idareciler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuyorsun. Fakat Valilik kararı ile görevi kötüye kullanan idareciler hakkında soruşturmaya izin verilmiyor. Valilik, suç işleyen kamu çalışanlarına dokunmuyor.

Yıllarca devam eden bu süreçte, kazandığın halde uygulanmayan mahkeme kararı ile her türlü baskı ve zulme maruz kalıyorsun. İş bulamıyor, sigortan olmadığı için hastane kapılarından geri çevriliyorsun. Genel Sağlık Sigortası (GSS) adı verilen uygulama ile tarafınıza Binlerce liralık prim borcu çıkarılıyor. Yani yararlanamadığın sağlık hakları için devlete para ödemek zorunda bırakılıyorsun.

Okuduğunuz bu hikaye, aslında gerçek bir yaşam öyküsü. Hem de on binlerce insanın daha fazlasını yaşadığı bir yaşam öyküsü. Yazıyı okurken aynı şeylerin ve daha fazlasının sizin de başınıza gelebileceğini düşünmenizi istedim. Suç işleyip zalimden yana olanların, boyunlarının eğik ve onursuzca yaşadıklarını, haksızlığa uğrayanların ise başı dik şerefli bir şekilde hesap soracağı günü sabırsızlıkla beklediğini bilin istedim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here