Büro Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi üyeleri SGK emekçilerinin ikramiyelerinin gasp edilmesine ve enflasyon farklarının ödenmemesini protesto etti.

SGK Antalya İl Müdürlüğü önünde toplanan BES üyeleri adına konuşan BES Antalya Şube Başkanı Mustafa Ayar “Söz konusu emekçilerin talepleri olduğunda kılını bile kıpırdatmayan siyasi iktidar, iş emekçilerin haklarını ortadan kaldırmaya yönelik yasalara geldiğinde, bir gecede düzenleme yapabilmektedir.

666 Sayılı KHK ile gasp edilen ikramiyelerimizle ilgili olarak Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu 9 aylık süre yarın doluyor. BES olarak aylardır gerek hukuki zeminde gerekse de kurum yöneticileri ile yaptığımız görüşmeler ve ortaya koyduğumuz eylem programları ile SGK emekçilerinin ikramiyelerinin gaspının karşısında olduk, bundan sonrada olmaya devam edeceğiz” dedi.

Kamu emekçilerinin enflasyon farkının ödenmesi gerektiğini ifade eden Mustafa Ayar “Toplu sözleşme sürecine dair yapmış olduğumuz en temel eleştirilerden birisi, 2014 yılı için enflasyon oranı ne olursa olsun kamu emekçilerine enflasyon farkının verilmeyeceği konusu olmuştur. 2014 yılı ilk altı ay enflasyon oranı (TÜFE) %5.70 olarak açıklanmıştır. 2014 Ocak ayında kamu emekçilerinin maaşlarına yapılan artış ise ortalama %5.64 olarak gerçekleşmiştir. Daha yılın ilk altı ayı enflasyon oranına göre kamu emekçilerinin 2014 yılı maaş artışları enflasyon oranının altında kalmıştır. Geride daha altı aylık bir süreç olduğunu düşünecek olursak, kamu emekçilerini çok daha vahim bir tablonun beklediği ortadadır. Yine kalan altı aylık sürede kamu emekçilerine enflasyon farkı verilmez ise 2015 yılında verilecek yüzde 3+3 lük artış ancak bu yılın enflasyon farkını karşılayabilecektir”
Mustafa Ayar taleplerinin karşılanmaması durumunda 15 Temmuzda iş bırakma eylemine gideceklerini ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here