Büro Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi Başkanı Devrim Mol, Şube Yönetim Kurulu adına; büro iş kolunda coronavirüsden kaynaklı yaşanan sorunlar ve alınması gerekken tedbirlerle ilgilibir basın açıklaması yaptı.
Şube Başkanı Devrim MOL; “Büro Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi olarak sürecin en başından itibaren örgütlü olduğumuz hemen her kuruma gidilmiş, tespitler yapılmış, kurum idarecileri ile görüşülmüş, Antalya Valiliği ve diğer kurumlara yazılı olarak yapılması gerekenler hakkında görüş ve önerilerimiz sunulmuştur. Bazı kurumlar esnek çalışma sistemine geçirilirken, birçok kurumda ise, halen sorunlar devam etmektedir. Ancak salgınla mücadelenin olumlu sonuç vermesi için alınan tedbirlerin toplumsal ve çalışma hayatının tümünü kapsaması gerekmektedir. Özellikle yurttaşlara yoğun hizmet veren kamu kurumlarına dair özel önlemlerin geliştirilmesi acil ihtiyaçtır. İşkolumuzda bulunan Maliye, Gelir İdaresi Başkanlığı, Adalet Bakanlığı ve tüm yargı kurumları, İŞKUR, Sosyal Güvenlik Kurumu, TÜİK, İçişleri Bakanlığına bağlı birimler, nüfus müdürlükleri, gümrük birimleri, Gençlik ve Spor Bakanlığı, gibi bir çok kamu kurumu çok sayıda büro emekçisinin bir arada bulunduğu ve yoğun olarak yurttaşa hizmet verilen çalışma mekanlarıdır. Bunun yanı sıra arkadaşlarımız şehir otogarında görevlendirilmiş ve hiçbir koruyucu tedbir alınmadan yüzlerce kişi arasında çalıştırılmaktadır” dedi.

Basın açıklamasının tam metni şu şekilde;

VAKA SAYISI ARTMADAN VE ÖLÜMLER YAŞANMADAN ZORUNLU OLMAYAN HİZMETLER DURDURULSUN

Çin’de başlayıp dalga dalga beş kıtaya yayılan ve özellikle 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan insanlarda ölümcül sonuçlar doğuran Koronavirüs vakaları ülkemizde de 01/04/2020 tarihi itibarıyla vaka sayısı 15.679 ve hayatını kaybeden vatandaş sayısı 277 olarak açıklanmıştır.
Ülkemizde de ilk korona vakasının açıklandığı 11 Mart 2020 tarihinden bugüne kadar salgınla mücadele ve alınacak önlemler konusunda, hükümet halk sağlığını koruyacak geniş tedbirler almak yerine anlık gelişmelere, artan vaka sayısına göre parça parça günübirlik çoğu göstermelik kararlarla durumu idare etmeyi tercih etmiştir. Hükümet açıkladığı ekonomik paketle de salgın karşısında emekçileri değil sermayeyi koruyacağını tescillemiş, sermayeye 100 Milyar bütçe ayırırken yoksul halka, biz emekçilere İBAN numarası verip bağış çağrısı yapmıştır. Bu ülkenin tüm değerlerini, güzelliklerini üreten emekçiler olarak yarattığımız kaynaklar, sermaye değil bizlerin sağlığımızın, yaşam hakkımızın güvencesi için kullanılmalıdır.

Sağlık Bakanı yaptığı son açıklamada evde kalmadığımız sürece salgının hızla büyüyeceğini belirmiş ve geleceğe dair olarak verdiği en iyimser rakamlar bile dehşete düşmemize sebep olmuştur. Bilim insanları ve sağlık örgütleri bu salgınla başa çıkmanın başta gelen unsurunun “İzolasyon ve fiziki mesafenin korunması” olduğunu her gün açıklıyor. Bizler, salgınla etkin mücadele yöntemlerinin kullanılmasını, zorunlu hizmetler dışında üretimin ve kamu hizmetlerinin durdurulmasını, işten atmaların yasaklanmasını, ücretli izin uygulanmasını, evde kalabilmek için temel ihtiyaçların karşılanmasını talep ederken, sermaye ise kârlarının aksamaması için üretimin ve hizmetlerin devam etmesini istiyor. İşçiler, emekçiler, kamu emekçileri işe gidiş gelişlerde, iş yerlerinde, virüs karşısında hiçbir koruma olmaksızın çalışmaya zorlanıyor büyük risk altında bırakılıyor. Sosyal devlet olmanın gereği olan her yurttaşa sahip çıkma rafa kaldırılmış durumda. En başta sağlık hakkımız olmak üzere, ekonomik ve sosyal alanda alınan tedbirler yetersiz olduğu herkes tarafından bilinmektedir.

Büro Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi olarak sürecin en başından itibaren örgütlü olduğumuz hemen her kuruma gidilmiş, tespitler yapılmış, kurum idarecileri ile görüşülmüş, Antalya Valiliği ve diğer kurumlara yazılı olarak yapılması gerekenler hakkında görüş ve önerilerimiz sunulmuştur. Bazı kurumlar esnek çalışma sistemine geçirilirken, birçok kurumda ise, halen sorunlar devam etmektedir. Ancak salgınla mücadelenin olumlu sonuç vermesi için alınan tedbirlerin toplumsal ve çalışma hayatının tümünü kapsaması gerekmektedir. Özellikle yurttaşlara yoğun hizmet veren kamu kurumlarına dair özel önlemlerin geliştirilmesi acil ihtiyaçtır. İş kolumuzda bulunan Maliye, Gelir İdaresi Başkanlığı, Adalet Bakanlığı ve tüm yargı kurumları, İŞ KUR, Sosyal Güvenlik Kurumu, TÜİK, İçişleri Bakanlığına bağlı birimler, nüfus müdürlükleri, gümrük birimleri, Gençlik ve Spor Bakanlığı, gibi bir çok kamu kurumu çok sayıda büro emekçisinin bir arada bulunduğu ve yoğun olarak yurttaşa hizmet verilen çalışma mekanlarıdır. Bunun yanı sıra arkadaşlarımız şehir otogarında görevlendirilmiş ve hiçbir koruyucu tedbir alınmadan yüzlerce kişi arasında çalıştırılmaktadır.

Antalya Adliyesinde 1 Mahkeme, İstanbul Çağlayan Adliyesinde 5 Mahkeme, Bakırköy Adliyesinde 5 Mahkeme, Diyarbakır Adliyesinde 1 Mahkeme COVİD 19 tespiti nedeniyle kapatılmıştır.

Ankara Sosyal Güvenlik Kurumu, İstanbul Vergi Dairesi Bşk. Mecidiyeköy Uygulama Grup Müdürlüğü, İstanbul Vergi Denetim Kurulu Levent Hizmet Birimi, İstanbul Anadolu Kurumlar Vergi Dairesi Müdürlüğü, İstanbul Gaziosmanpaşa Vergi Dairesi, İstanbul Şişli İŞ KUR Hizmet Merkezi, Kocaeli- Derince Vergi Dairesi, İzmir-Yamanlar Vergi Dairesi, İstanbul –Topkapı Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi;
Kamu emekçilerinde COVİD 19 vakalarının tespit edildiği kurumlar olup, Derince Vergi Dairesi ve İstanbul Vergi Denetim Kurulu Levent Hizmet Birimi dışında bu kurumlar kapatılmamış, kamu emekçilerinin sağlığı hiçe sayılarak hizmet üretimi devam etmektedir.

Sürecin başından beri ısrar ettiğimiz, tekrar tekrar ifade ettiğimiz taleplerimiz, virüs çok yayılmadan, daha fazla can kaybı yaşanmadan derhal uygulanmalıdır.

1-Temel, zorunlu ve acil mal ve hizmet üreten işler dışında bütün işlerde salgın süresince çalışma acilen durdurulmalıdır. 2- Salgın süresince işten çıkarmalar yasaklanmalı, küçük esnaf desteklenmeli, çalışanlara ücretli izin verilmeli ve işsizler için ise koşulsuz işsizlik maaşı ödenmelidir. 3- Yurttaşların gerekirse kurum içerisine girmesine gerek kalmadan iş ve işlemlerinin yapılması için geçici teknik alt yapının oluşturulması, 4- Salgın nedeniyle, İşten çıkartılan işçilerin, Kısa Çalışma Ödeneği tüm çalışanlara hiçbir kıstas uygulanmadan ödenmelidir. Bu ödemeler yapılırken, en büyük yük İŞ KUR emekçilerine üzerine yıkılmıştır. Gerektiğinde, çalışma saatlerinin kısaltılması dahil tüm tedbirlerin bir an evvel alınması gerekmektedir.

Büro Emekçileri Sendikası

Antalya Şubesi Yönetim Kurulu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here