Üyelerinin yaşadığı baskı ve yıldırma politikalarına dikkat çekmek amacıyla bir basın toplantısı düzenleyen Antalya Eğitim-Sen Şube yönetim kurulu üyeleri “Baskılara Boyun Eğmeyeceğiz!” dedi. Şube yönetim kurulu üyeleri ile birlikte sendika binasında bir basın açıklaması yapan şube başkanı Nurettin Sönmez, Antalya’da baskı, ceza ve sürgünlerin bütün hızıyla devam ettiğin belirtti.

Kepez Altınova İlköğretim Okulu’nda perukla derse girdikleri için iki öğretmene ceza  verilmesi ve ardından Eğitim-Sen üyesi okul müdürünün Akseki Cevizli’ye sürgün edilmesi ile  Gazipaşa Belediye Başkanının 24 Kasım Öğretmenler Günü töreninde öğretmenlere çiçek vermesi üzerine Gazipaşa kaymakamlığı tören komitesinde yer alan Eğitim-Sen üyelerine  belediye başkanının çiçek vermesi nedeniyle soruşturma açmasına dikkat çeken Sönmez, “Bizleri baskı altına almaya çalışan, haklı mücadelemizden döndürmeyi amaçlayan her türlü hukuk dışı ve fiili uygulamaların karşısında geçmişte olduğu gibi, bugün de sesiz kalmayacağız. Eğitim Sen 17 yıllık mücadele sürecinde hiçbir baskıya boyun eğmemiştir. Eğmeyecektir.” şeklinde konuştu.

Baskılara Boyun Eğmeyeceğiz !

Türkiye’de son dönemde sendikalara, emek ve demokrasi mücadelesi yürüten kesimlere yönelik yoğun baskı ve sindirme uygulamaları yaşanmaktadır. AKP Hükümeti bir taraftan sendikal alanı “tek tip” hale getirecek ve sendikal mücadeleyi “hükümetin güdümünde” biçimlendirecek yasal değişikliklerin çalışmalarını yaparken, diğer taraftan, iktidarın anti demokratik uygulamalarına boyun eğmeyen, baskılar karşısında sesini yükselten Eğitim Sen ve KESK’e bağlı diğer sendikalara karşı büyük bir tahammülsüzlük göstermektedir.

İlimizde de baskı, ceza ve sürgünler bütün hızıyla devam etmektedir. AKP’nin baskısına boyun eğmeyen birçok eğitim emekçisine uydurma gerekçelerle soruşturmalar açılmakta ve cezalar verilmektedir. Öyle ki bazı soruşturma ve cezalar ancak diktatörlük rejimlerinde görülebilecek cinstendir.

Değerli Eğitim Emekçileri,

Kepez Altınova İlköğretim Okulunda Perukla derse giren öğretmenlere ceza verildiği ve bu cezaların il disiplin kurulunda affedildiği geçtiğimiz aylarda basına ve kamuoyuna yansımıştı. Soruşturma iznini İl Milli eğitim Müdürünün vermesine rağmen Okul Müdürü üyemiz Abdüllatif TAPKAN bazı basın yayın kuruluşlarında (Akit, Zaman, Kamudan Haber ) hedef gösterilmişti.

Okul Müdürü arkadaşımız öğretmenlere baskı yaptığı gerekçesi ile Akseki Cevizli’ye sürgün edilmiştir. Eğitimin her geçen gün gericileştirildiği, Başbakanın dindar gençlik yetiştiriyoruz dediği bir dönemde demokratik bilimsel eğitim anlayışından ödün vermeyen yöneticilere karşı baskılar artmaktadır Baskılara direnen yöneticiler ise sürgün edilmektedir.

Dokunan yanar anlayışı burada bir kez daha uygulanmıştır. İktidar perukla derse giren öğretmene müfettişlerin ceza vermesini hazmedememiş ve kendisine okul müdürü üyemizi hedef seçerek tüm eğitim emekçilerine gözdağı vermek istemiştir İl Milli Eğitim Müdürü bu sürgünü gerçekleştirerek peruk olayından dolayı kendisini birilerine karşı aklama gayreti içerisine girmiştir. Bu sürgünün hedef gösterenlerin intikam duygusu ile yapıldığı açıktır.

Bu sürgün ile ilgili her türlü demokratik haklarımızı kullanacağız. Mahkemeye taşıyacağız.

 

Değerli Arkadaşlar yine ilginç bir gelişmede Gazipaşa’da yaşanmıştır.

24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlamak için Gazipaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde  bir kutlama komitesi kurulmuştur. Bu komitede İlçe Milli eğitim Şube Müdürü üyemiz Alp Arslan ve METEM Müdürü üyemiz Hüreyin Demirel ve aynı okulda Müdür yardımcısı üyemiz Nuray Güler bulunmakta idi.

Törende Gazipaşa Belediye Başkanı öğretmenlere çiçek takdim etmiştir. Gazipaşa Kaymakamlığı kutlama komitesinde yer alan üyelerimiz hakkında kutlamada belediye başkanına çiçek verdirdikleri için soruşturma açmıştır. Seçilmiş bir belediye başkanının 24 Kasım Öğretmenler gününde öğretmenlere çiçek vermesi ne zamandan beri suç sayılmaktadır. Öğretmenler günlerinde öğretmenler ile ilgili övgü dolu sözler söylenirken hangi anlayış belediye başkanının çiçek vermesini hazmedemez. Çiçek veren belediye başkanı AKP üyesi olsaydı aynı soruşturma açılacak mıydı?

Belediye başkanının öğretmenlere çiçek vermesi dünyanın neresinde suç olarak sayılmaktadır.

Değerli Basın emekçileri Milli Eğitim Müdürlükleri AKP’nin memurluklarına dönmüştür. Bu anlayışla Eğitim Öğretimin sağlıklı yürütülmesi mümkün değildir. Birileri siyasi olarak emrediyor Milli Eğitim Müdürlükleri harfiyen yerine getiriyor.

Yüzlerce öğretmen ve dik duran yönetici hakkında imzasız dilekçelerle asılsız soruşturmalar devam etmektedir.

Bu gelişmelerle ilgili milli eğitimden sorumlu vali yardımcısı sayın Turan Eren ile görüşmemize rağmen somut bir adım atılmamıştır.

Son dönemde örneklerini sıkça görmeye başladığımız bu tür gelişmeler anayasa tartışmalarının yapıldığı, demokratikleşme, temel hak ve özgürlüklerin genişletilmesi yönünde “yargı paketlerinin hazırlandığı bir dönemde gerçekleşmiş olması siyasi iktidarın ne kadar demokrasi istediğinin bir göstergesidir.

Bizleri baskı altına almaya çalışan, haklı mücadelemizden döndürmeyi amaçlayan her türlü hukuk dışı ve fiili uygulamaların karşısında geçmişte olduğu gibi, bugün de sesiz kalmayacağız. Eğitim Sen 17 yıllık mücadele sürecinde hiçbir baskıya boyun eğmemiştir. Eğmeyecektir.

 

Nurettin SÖNMEZ

ŞUBE BAŞKANI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here