İş bırakma eylemine katılan üyelerine soruşturma açılmasına Devrimci Sağlık-İş Sendikası Antalya Bölge Şubesi tepki gösterdi.

Temmuz ayı maaşları zamanında yatmayan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi taşeron işçilerine 08 Temmuz 2011 tarihinde yaptıkları eylemden dolayı soruşturma açılmasına, Devrimci Sağlık-İş Sendikası Antalya Bölge Şubesi tepki gösterdi.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi A blok önünde toplanan Devrimci Sağlık-İş üyeleri adına basın açıklamasını  Antalya Bölge Şube Başkanı Bekir Çivi okudu. İşçilerin sık sık “Baskılar Bizi Yıldıramaz” Kadro Hakkımız Söke Söke Alırız” sloganları attığı eyleme bir çok demokratik kitle örgütü temsilcisi de destek verdi.

Örgütlü mücadelemize karşılar

Çivi “08.07.2011 tarihinde ücretlerimizin yatmaması üzerine hastane yetkilileriyle görüşebilmek ve ücretlerimizin ne zaman yatırılacağını öğrenebilmek için hastane bahçesinde bir araya geldiğimiz için 54 arkadaşımız hakkında tutanak tutuldu ve soruşturma başlatıldı. Şirket yönetimi olaydan bir hafta sonra yeniden tutanaklar hazırlayarak 6 sendika yöneticimizi de bu soruşturmaya dahil etti.” diyerek “Ücretlerimizin zamanında yatırılması gibi çok haklı bir taleple bir araya gelmemize rağmen hakkımızda tutanak tutulması, sendikalı örgütlü mücadelemize karşı tavır alınması taleplerimizin hastane yönetimi tarafından anlaşılmadığını göstermektedir. şeklinde konuştu.

Hakkımızı istiyoruz

İnsanca yaşanabilir bir ücretin ve ücretlerin vaktinde yatmasının tüm işçilerin hakkı olduğunu ifade eden Çivi, “Ücretlerimizin 1gün bile geç kalması bizler için çok önemli çünkü  ücretimiz geç yatarsa çocuğumuzun sütünü alamayız,evimize ekmek alamayız, suyumuzu elektriğimiz kesilir, kiramızı vaktinde yatıramayız.” dedi.

“Ücretlerimiz bir gün bile geç yatsa bizler ücretlerimizin vaktinde yatması için mücadele etmeye devam edeceğiz. Çünkü bizler ücret güvencemiz olmasını istiyoruz. Bizler biliyoruz ki ücret ve yaşadığımız tüm diğer sorunların çözümü hastane yönetiminin taşeron firmayı aradan çıkararak bizleri kendi kadrosuna geçirmesidir.”

Haklıyız kazanacağız

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi işçileri olarak iş ve ücret güvencesi  için bundan önce olduğu gibi bundan sonrada mücadeleye  devam edeceklerini vurgulayan Çivi, soruşturmaların, baskıların haklı mücadelelerine engel olamayacağının altını çizdi.

Değerli basın emekçileri, değerli mücadele arkadaşlarım!

Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde binin üzerinde işçi taşeron şirketler aracılığıyla çalıştırılıyor. Taşeron şirketler aracılığıyla çalıştırılan işçilerin büyük çoğunluğu asgari ücretle yani açlık sınırının altında bir ücretle yaşamaya zorlanıyor. Bizlerin insanca yaşam hakkı düşük ücretlerle engellenirken son birkaç aydır ücretlerimizi vaktinde alamayarak bir kez daha mağdur ediliyoruz. Ücretlerimizin geç yatırılması tüm işçi arkadaşlarımızın ciddi şekilde mağdur olmasına neden olurken sorunlarımızı hastane yönetimiyle paylaşmak istediğimizde sorunlarımız görmezden geliniyor. Son olarak 08.07.2011 tarihinde ücretlerimizin yatmaması üzerine hastane yetkilileriyle görüşebilmek ve ücretlerimizin ne zaman yatırılacağını öğrenebilmek için hastane bahçesinde bir araya geldiğimiz için 54 arkadaşımız hakkında tutanak tutuldu ve soruşturma başlatıldı. Şirket yönetimi olaydan bir hafta sonra yeniden tutanaklar hazırlayarak 6 sendika yöneticimizi de bu soruşturmaya dahil etti. Ücretlerimizin zamanında yatırılması gibi çok haklı bir taleple bir araya gelmemize rağmen hakkımızda tutanak tutulması, sendikalı örgütlü mücadelemize karşı tavır alınması taleplerimizin hastane yönetimi tarafından anlaşılmadığını göstermektedir. Bugün bir kez daha bir araya gelerek Akdeniz Üniversitesi Hastanesi işçileri olarak sorunumuzu ve taleplerimizi anlatmak istedik.

 

Değerli arkadaşlarım. İnsanca yaşanabilir bir ücret ve ücretlerin vaktinde yatması elbette ki tüm işçilerin hakkıdır.

Ücretlerimizin 1gün bile geç kalması bizler için çok önemlidir.

Ücretimiz geç yatarsa çocuğumuzun sütünü alamayız.

Ücretimiz geç yatarsa evimize ekmek alamayız.

Ücretimiz geç yatarsa suyumuzu elektriğimiz kesilir.

Ücretimiz geç yatarsa kiramızı vaktinde yatıramayız.

Ücretimiz geç yatarsa borçlarımız katlanarak büyür.

Çünkü bizlerin büyük çoğunluğu açlık sınırının çok altında 629 tl ye asgari ücretle çalışıyoruz.

Evet, ücretlerimiz bir gün bile geç yatsa bizler ücretlerimizin vaktinde yatması için mücadele etmeye devam edeceğiz. Çünkü bizler ücret güvencemiz olmasını istiyoruz.

 

Buradan hastane yönetimine bir kez daha çağrıda bulunuyoruz:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Çalışma Müdürlüğü müfettişlerinin hastanemizde yaptığı tespit üzerine bizlerin rektörlüğün kadrolu işçileri olmamız gerektiği tespit edildi.

Bizlerin haklı taleplerini bastırabilmek için araya taşeron şirketi koyarak hakkımızda tutanaklar tutturmayın.

Bizler hakkında tutanak tutturarak, soruşturma başlatarak haklı taleplerimizi yok saymayın.

Ücretini talep ettiği için hakkını arayan işçiyi değil bir süredir bizlerin mağduriyetine neden olan idari süreçleri, ücretlerin geç yatmasına neden olan sorumluları soruşturun.

 

Bizler biliyoruz ki ücret ve yaşadığımız tüm diğer sorunların çözümü hastane yönetiminin taşeron firmayı aradan çıkararak bizleri kendi kadrosuna geçirmesidir.

Bizler çok iyi biliyoruz ki hastanede yaşadığımız sorunların çözümü hastane yönetiminin sorunu yok sayması değil herhangi bir sorun yaşanmasını beklemeden hastane işyeri kurullarının oluşturulması ve hizmet üretim sürecimizin taşeron, kadrolu ayrımı yapmadan tüm hastane emekçileriyle ortak planlanması ve çıkabilecek sorunlara ortak çözüm üretilmesidir.

 

Bizler Akdeniz Üniversitesi Hastanesi işçileri olarak iş ve ücret güvencemiz için bundan önce olduğu gibi bundan sonrada mücadelemize devam edeceğimizi; soruşturmaların, baskıları haklı mücadelemize engel olamayacağını buradan bir kez daha ifade ediyoruz. Çünkü bizler biliyoruz ki;

Güvenceli çalışma ve insanca bir yaşam mücadelesinde BİZ HAKLIYIZ BİZ KAZANACAĞIZ!

 

DİSK/Dev Sağlık İş Antalya Bölge Şubesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here