Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Antalya İl Eşbakanı Nursen Öztürk ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

-Başkanım sizi kısaca tanıyabilirmiyiz?

1957 Adana Eğner doğumluyum ilk ve orta okul eğitimimi babamın memur olması sonucu değişik illerde tamamladım.

Daha sonra Muğla öğretmen okulunda öğrenimimi sonlandırıp öğretmenliğe başlamış oldum. Öğretmenlik yaşamım Antalya bünyesinde sürdürdüm.

Öğretmenliğe başlamayla birlikte TÖB DER’de eğitim emekçisi mücadelesine katılmış oldum.1980 darbesine kadar mücadelemi TÖB DER’de sürdürdüm. Eğitim emekçisi mücadelemin yanında sosyalist mücadeleyi birlikte vermeye çalıştım.

EĞİT -SEN ve EĞİTİM-SEN örgütlerimizde yönetim kurullarında KADIN sekreterliği görevini sürdürdüm.

-Sizi hep mücadelenin içinde gördük. Son yapılan İl Kongresinde SYKP Antalya İl Eş Başkanı seçildiniz. Biraz sizi, mücadeleyi ve son SYKP Antalya İl Kongresini konuşalım.

SYKP’nin (Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi) Antalya’da örgütlenmesiyle birlikte il eş başkanı olarak görev aldım, halada eş başkanlık görevini sürdürmekteyim

Sizlerin de bildiği gibi partimiz işçi sınıfının kurtuluşu sosyalist iktidarının kuruluşunu temel görevlerinden olarak kabul etmektedir. Partimizde kadın temsiliyeti açısından ele alacak olursak eşit temsiliyet olmazsa olmazlarımızdan, temel önceliklerimizden ve ilkelerimizdendir.

-Elbette ülke genelindeki siyasetten ayrı düşünülemez. Antalya’da siyaset yapmanın ayrıca avantajları / dezavantajları varmı?

İktidarın bu ülkenin muhalefet güçlerine azgınca saldırdığı günlerde Antalya’yı bütünden ayırarak Antalya’da siyaset yapmanın avantaj ve dezavantajlarını baz almak pek geçerli olmayacaktır. Özellikle KÜRT illerine yapılan baskıları ve şiddeti göz önüne alacak olursak, birbaşına’lık değil en geniş demokrasi, güçlerinin birlikteliğini oluşturmak mücadeleyi sokağa taşıyabilirsek örgütlersek dayanışmayı büyütür ve birlikte kazanırız diyoruz.

-Antalya’daki diğer sol-sosyalist-devrimci güçlerle mücadele birlikteliğinizi nasıl? Bu konudaki düşüncelerinizi alalım.

Antalya’da emek mücadelesi, demokrasi mücadelesi; özgürlük mücadelesi, kadın mücadelesi, devrim ve sosyalizm mücadelesi veren güçlerle açık meşru mücadelenin en geniş birlikteliğinin oluşturulması noktasında üzerimize düşeni hayata geçirmeye çalışıyoruz. Geleceğimiz adına söz konusu mücadele güçleriyle birlikte davranmaktayız.

-Antalya’nın somut temel sorunları neler ve siz bunlara dair neler yapmayı düşünüyorsunuz? Antalya’nın özel sorunları ve çözüm önerilerinizden bahsedermisiniz?

Antalya turizm bölgesi olması nedeniyle özellikle turizmde çalışanlar noktasında daha duyarlı olunması gerekiyor. Yine şehrimizin kamusal ve doğal alanlarına karşı kar hırsıyla sistem ve yerel iktidarlar özelliklede BÜYÜK ŞEHİR Belediyesince yapılan yağmalamaya karşı ekoloji mücadelesini örgütlemeli ve büyütmeliyiz.

-Partinizin genel anlamda yerel yönetimlere nasıl baktığını özetler misiniz?

Yerel yönetimler konusunda ise halkın, doğrudan yönetmenin içinde bulunacağı doğrudan demokrasinin hayata geçeceği yerel HALK meclislerini oluşturarak karar mekanizmalarının eş başkanlık sistemiyle güçlendirilmesinden yanayız.
Böylece yerel yönetimler demokratik işleyişe kavuşurlar.

-SYKP İl örgütü olarak Antalya’daki hedefleriniz neler ? ve Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Kadın eş başkan olarak, hayatın her alanında kadınların, ezilenlerin eşit ve özgürce yaşayacağı toplumun inşası noktasında kadının eşit temsiliyeti örgütlü yaşamımızın temel taşı olmalıdır.

Kapitalizmin azgınca saldırıları karşında egemen erkek baskısına karşı KADINLAR olarak hayatın her alanında birleşik mücadeleyi yükseltmeliyiz.

BAŞKA YOLU YOK,BİZ KAZANACAĞIZ BİZ KAZANACAĞIZ
HALKLARIMIZ EŞİT VE ÖZGÜRCE YAŞAYACAK.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here