Antalya Barosu’na kayıtlı bir grup kadın avukat, Avukat Müjde Tozbey Erden’e verilen ödülün siyasi görüşlerinden dolayı geri almasına tepki gösterdi.

Antalya Adliyesi önünde toplanan kadın avukatlar, Antalya Barosu’nu kınayarak, ödülün Tozbey’e verilmesini istedi.

Antalya Barosu, hukukçulara yapmış oldukları çalışmalar nedeniyle her yıl verdiği Uğur Mumcu Özel Hukuk Ödülü’nü bu sene önce Van Barosu’ndan avukat Müjde Tozbey Erden’e vereceğini ilan etmiş sonra fikrini değiştirmişti. Kadın avukatlar öğle saatlerinde Antalya Adliyesi önünde meslektaşları Müjde Tozbey Erden’e destek vermek amacıyla toplandı.

Burada kadın avukatlar adına basın açıklaması yapan Avukat Zeliha Şengöz, Antalya Barosu’nun verdiği ‘Uğur Mumcu Özel Hukuk Ödülü’ için Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu’nun Van Barosu Avukatı Müjde Tozbey Erden’i önerdiğini, Baro Yönetim Kurulu’nun da öneriyi uygun bularak Müjde Tozbey Erden’e ödül verilmesini kararlaştırdığını anımsattı.

Müjde Tozbey Erden’in Van’da kadın hakları alanında canı pahasına verdiği mücadele nedeniyle bu ödüle layık görüldüğünü hatırlatan Şengöz, şöyle konuştu: “Ancak ödül verilmesi kararından sonra Facebook üzerinden başlatılan karalama ve linç kampanyası meslektaşımızın siyasi kimliğinin suç unsuru olarak gösterilmesine sebebiyet vermiş ve bu durum onu hedef haline getirmiştir. Bir takım avukatlar tarafından meslektaşımızın TKP’li olması ve ana dilde eğitim ve savunma hakkında yapmış olduğu açıklamalar öne sürülerek,Yönetim Kurulu’na dilekçe verilerek, siyasi kimliği ve bakış açısı itiraz konusu yapılmıştır. Yapılan şikayetler üzerine ‘Baro’da oluşan algı’ gibi bir gerekçeyle 5’e karşı 6 oyla ödülün Müjde Tozbey Erden’e verilmemesine karar verilmiştir. Antalya Barosu meslektaşımızın kadın hakları noktasında vermiş olduğu mücadeleyi görmezden gelerek, siyasi kimliğinin bu ödüle alet edilmesine izin verilmiştir. Bu haliyle ödül Uğur Mumcu’nun önüne geçmiştir.”

Bu kararla meslektaşlarının ‘ötekileştirildiğini’ söyleyen Şengöz, “Kamuoyuna ve Antalya Barosu’na Yönetim Kurulu’nun çoğunlukla vermiş olduğu ödülün geri alınması kararını kınadığımızı, kadın hakları mücadelesinin tek alanı ve yolunun Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu olmadığını, biz avukatlar olarak mücadeleyi gerekirse kurul dışında da verebileceğimizi bildiririz” diye konuştu.

Kadın avukatlar bir süre alkışlarla ‘Yaşasın kadın dayanışması’ diye slogan atttı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here