Antalya Kadın Platformu üyeleri, “Her gün alanda olacağız. Siz de ölmeyin onlar da ölmesinler. Kimsenin ölmesini istemiyoruz” diyen barış annelerine yapılan saldırılara karşı dayanışmak için Attalos Heykeli önünde biraraya geldi.

Yaşasın Kadın Dayanışması ve Kadınlar Savaş İstemiyor diyen Antalya Kadın Platformu üyeleri “Barışı Kadınlar Getirecek, Barış Anneleri Yalnız Değildir” pankartı ile basın açıklaması yaptı.


Yarın anneler günü ve biz dün haberlerde yine yerlerde sürüklenen anneleri izledik.Kapitalist sistemin biz kadınlara biçtiği en büyük rollerden bir tanesi annelik. Anneliğin kutsanarak kutlandığı günde bile mutfak aletleri gibi kadını yine eve ve ev işine mahkum eden hediyeler güzellemesi yapılıyor her yıl. Üretimden değil tüketimden yana olan kapitalist sistem anneleri fedakar ve gönüllü köleler olarak görüyor. Kutsal annelik masalıyla kadnları eve kapatıp,esnek ve güvencesiz çalışmaya mahkum etmeye çalışan Akp hükümeti,kadınları birer kuluçka makinesi gibi görüyor. Anne olmayan kadını eksik veya yarım kadın olarak tanımlayıp kadınları ayrıştırıyor. Kadınların ev içinde yaşadığı şiddeti ve ayrımcılığı da annelik maskesi ile kabul etmelerini istiyor.”Üç çocuk- beş çocuk doğurun, rızkını Allah verir” diyenler artan istismar haberlerini, yasadışı çalıştırılan çocuk işçileri, annelerinin yaşadığı şiddete şahit olan çocukları ise yok sayıyor. Bütün bu sounları anneler gününde alınan bir mutfak eşyası ile telafi edebileceğini sanıyor. İşte bu yüzden biz kadınlar anneler gününe girerken, kapitalist sistemin bize dayattığı rolü reddedittiğimizi söylemek için buradayız. Akp hükümeti ve sermaye anneliği övüyor, çünkü sermayeye köle savaşa asker yetiştirmemizi istiyor.

Cumartesi annelerini bilirsiniz hepiniz. Cumartesi Anneleri Arjantin’deki cunta yönetimi tarafından öldürülen çocuklarının hesabını sormak için Plaza del Mayo meydanında toplanan annelerden esinlenmiştir. Plaza del Mayo anneleri gibi gözaltında kaybolan ve “faili meçhul” siyasi cinayetlerle ortadan kaldırılan çocukları için 1995’ten bu yana her Cumartesi günü Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemleri düzenlemekteydiler. Geçtiğimiz ağustos ayında, ise 700. oturma eyleminde yerlerde sürüklendiler, gözaltına alındılar. O günden beri her cumartesi, devlet vuruyor anneler soruyor: “çocuğum nerede?”

Türkiye’nin bir de Barış Anneleri var. Barış Anneleri, Türkiye’de savaşı bitirmek için “Geride kalanlar aşkına”, “Biz anayız barıştan yanayız, kimse ölmesin artık” diyerek yola çıkmışlardır.1996’da kurulan inisiyatif ulusal ve uluslararası arenada barış taleplerine meşruiyet kazandırmayı hedeflemiştir. Yaklaşık 1 aydır Barış Anneleri de yerlerde sürükleniyor, darp edilerek göz altına alınıyor. Barış anneleri de o günden bu yana haykırıyor; ölümler dursun artık, kimsenin çocuğu ölmesin diye.
Bizler, daha fazla devlet şiddetine tanıklık etmek istemiyoruz. Hiçbir annenin çocuğu faili meçhul olmasın, savaşa kurban gitmesin. Barışı elleriyle getirmek isteyen annelere yönelik şiddetin bir an önce son bulmasını talep ediyoruz. Yaşamı ve barışı hep birlikte örmek istiyoruz.

Yaşasın Kadın Dayanışması!
Kadınlar Savaş İstemiyor!

Antalya Kadın Platformu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here