Sürgün edilen Eğitim Sen Şube Yönetim Kurulu Barış Aksoy için 10.09.2014 Çarşamba saat:13.00’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü önündeyiz.

Sürgünü protesto etmek ve Barış Aksoy’la dayanışmak için Eğiti Sen Antalya Şubesi bir basın açıklaması yapacak

Antalya’da bir lisede sahnelenecek “Rumuz Goncagül” adlı tiyatro oyunun içeriğindeki ‘muhabbet tellalı’ kelimesinin ‘p…..k’ anlamına geldiği gerekçesiyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü komisyonu izin vermedi. Komisyon üyelerinden birine “Sansürcüsünüz” diyen öğretmene ise kademe durdurma cezası verildi ve başka bir okulda görevlendirildi.

Atatürk Endüstri Meslek Lisesi öğretmeni Emine Nar Kaya, okulun tiyatro grubundaki öğrencilere, ‘Rumuz Goncagül’ adlı oyunu oynatmak için Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurdu. İlçe Milli Eğitim Müdürü ve iki öğretmenden oluşan komisyon, cinsel içerikli olduğu gerekçesiyle oyuna izin vermedi. İtiraz edilen bölümlerle ilgili komisyon üyesi Nergiz Ö. ile görüşmek için görevli olduğu Kepez Anadolu Lisesi’ne giden Kaya, burada karşılaştığı İngilizce öğretmeni arkadaşı ve Eğitim- Sen Yönetim Kurulu üyesi Barış Aksoy’a durumu aktardı. Aksoy, Nergiz Ö. ile kendisinin görüşeceğini belirterek, Aksoy’a beklemesine gerek olmadığını bildirdi.

Aksoy’un görüştüğü Nergiz Ö. ise oyunda geçen ‘muhabbet tellalı’ kelimesinin ‘p…..k’ anlamına geldiğini söyledi. Barış Aksoy, bir sanat eserinde dikkat edilmesi gereken şeyin içinde geçen kelimeden ziyade verdiği mesaj olduğunu, binlerce sanat eserinde bu tip kelimelerin geçebileceğini belirterek, Nergiz Ö.’yü ‘Sansürcü’ olmakla eleştirdi. Nergiz Ö.’nün hakaret gerekçesiyle Milli Eğitim’e şikayetçi olması üzerine Barış Aksoy’a kademe durdurma cezası verildi ve Aksu Anadolu Lisesi’ne görevlendirildi.

‘Sansürcü’ kelimesini hakaret değil, eleştiri amaçlı söylediğini belirten Barış Aksoy, “Kademe durdurma cezası İl Milli Eğitim Disiplin Kurulu tarafından onaylandı. Yer değişikliği ise 22 Temmuz tarihinde uygulanarak görev yerim değiştirildi” dedi.
‘KADININ ONURUNU EZDİRMEM’ ÇIKIŞI
Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüdai Vural, tiyatro oyununda kadını aşağılayıcı ifadeler geçtiğinden, Barış Aksoy’la aynı okulda görevli Nergis Ö.’nün, “Kadının onurunu ezdirmem” şeklinde çıkışı olduğunu, Barış Aksoy’un da “Bir siyasi partinin taleplerini yerine getiriyorsun” deyip, hakaret niteliği taşıyan sözler kullandığını söyledi. Bunun üzerine iki öğretmeni uzlaştırmaya çalıştıklarını, ancak başarılı olamadıklarını belirten Vural, bunun üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce muhakkik görevlendirildiği ve soruşturma açıldığını kaydetti. Oyunda yöresel ağızda kadının aşağılayıcı ifadeler kullanılmasından kaynaklanan bir durum olduğunu belirten Vural, atama olayının da Milli Eğitim Müdürlüğü’nün tasarrufunda olduğunu açıkladı.
EĞİTİM- SEN’DEN TEPKİ
Gelişmelere, Eğitim- Sen Antalya Şubesi’nden büyük tepki gösterildi. AKP iktidarının hiçbir eleştiriye tahammülü kalmadığını belirten Eğitim- Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, sanat eserlerinin çok basit nedenlerle engellendiğini, maalesef öğretmenlerin de bu duruma sessiz kaldığı bir dönem yaşandığını kaydetti. Eğitim- Sen olarak sanatın, sanat eserlerinin yanında olduklarını, olmaya da devam edeceklerini belirten Öztürk, “Yıllardır devlet tiyatrolarında ve belediye tiyatrolarında oynanmış, devlet tiyatroları tarafından tavsiye edilmiş Rumuz Goncagül oyununa yönelik yaklaşım tamamıyla sanata bakış açısının nasıl geri noktada olduğunu göstermektedir. Öğrencilerimizin bu tip değerli sanat eserlerinden yararlanmasının da önüne geçilmektedir. AKP iktidarıyla birlikte toplumun her yerini kapsayan bu korku dalgasının öğretmenlere de sinmiş olması ve Rumuz Goncagül gibi bir oyunun dahi sakıncalı görülmesi kabul edilebilir bir davranış değildir” diye konuştu. Kadir Öztürk, hem atama hem de kıdem durdurma cezasının iptali için dava açtıklarını da kaydetti.

Antalya’nın geçmişte 4 kez ÖSYM sınavlarında Türkiye birincisi çıkardığını anlatan Kadir Öztürk, kentin uzun yıllardır ÖSYM sınavlarında başarılı olamamasının en önemli nedeni olarak başarılı öğretmenlerin sürgününü gösterdi. Öztürk, 4688 sayılı sendika yasasına göre yönetici olanların yerlerinin değiştirilemeyeceğini, il milli eğitim müdürlüklerinin hükümetin ilçe teşkilatı gibi çalıştığını da öne sürdü.

CEZA ELDEN TEBLİĞ
Öğretmen Barış Aksoy’a Aksu Anadolu Lisesi’nde görevlendirilmesine ilişkin yazı, 22 Temmuz tarihinde gönderildi. Ancak tatil nedeniyle il dışında olduğundan ‘kıdem durdurma cezası’nın tebliğinin elden yapılacağı kaydedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here