Antalya Kadın Platformu tarafından düzenlenecek olan yürüyüşe polis engel oldu.

Antalya Kadın Platformu üyelerinin bugün saat 19.30’da Kapalı Yol olarak bilinen Kazım Özalp Caddesi’nin Kuzey girişinde toplandı. ‘Silahlar sussun barış konuşsun’ yazan pankartla yürüyüşe başlamak isteyen kadınlara polis yürüyüşün yasal olmadığını söyleyerek engel oldu. Polisle kısa süreli yaşanan tartışma sonrasında kadınlar oturma eylemine geçti. Sloganlar ve alkışlar eşliğinde oturma eylemini sürdüren kadınlar basın açıklamasını bulundukları yerde yaptılar.

Antalya Kadın Platformu adına basın açıklamasını okuyan Özlem Yavuz şunları söyledi: “Ülkemizde AKP iktidarı eliyle 7 Haziran seçimleri öncesi başlayan ve seçim sonuçlarıyla birlikte hızını arttıran saldırılar, savaş ortamı yaratma gayretiyle derinleşerek devam ediyor. AKP’nin hukuk tanımayan, yolsuzluk ve rüşvetle pişkin adımlarla ilerlettiği tek güç olma hayali, halkın artık yeter dediği 7 Haziran seçimleriyle birlikte yerle yeksan olunca, iktidarını sürdürmek için topluma karşı yürüttüğü faşist baskılar giderek artıyor.”

KADINLAR BARIŞ İSTİYOR
Kadınların barış istediğini söyleyen Yavuz sözlerine şöyle devam etti: “Biz kadınlar biliyoruz ki, Erdoğan’ın Ortadoğu politikası, tamiri zor ve yarası ağır bir ülke yaratmıştır. Biliyoruz ki, bunda en büyük sorumluluk Şam’da namaz kılmak iddiasıyla yola çıkan Erdoğan ve IŞİD’e tırlar dolusu mühimmat yardımı yapan AKP hükümetidir. Biz kadınlar Ortadoğu’da ve Türkiye’de barış istiyoruz. Bu nedenle herkesi savaşa karşı sesimizi yükseltmeye çağırıyoruz” Dedi.

CUMHURİYET MEYDANI’NDA BARIŞ GÜVERCİNİ ASTILAR
Basın açıklamasının ardından eylemden çıkan kadınlar Cumhuriyet Meydanı’nda tekrar bir araya geldiler. Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan ağaçlara barışı simgeleyen, kağıttan yapılmış beyaz güvercinleri astılar.

Kaynak: Semih ERSÖZLER/ANTALYA AJANS

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here