Antalya Halkevi bugün Suriye’ye yönelik emperyalist müdahaleyi ve AKP’nin savaş tezkeresini

protesto etmek için bir halk yürüyüşü ve basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kapalıyol Halk Bankası önünde toplanan halk buradan Attalos meydanına yürüdü. Savaşa Hayır-AKP Elini Suriye’den Çek” pankartının arkasında yürüyen coşkulu kalabalık sık sık “AKP Elini Suriye’den Çek”,  “Katil ABD İşbirlikçi AKP”, Hatay Halkı Yalnız Değildir”, “Savaşa Hayır” sloganları attı. Halkın eyleme çocuklarıyla birlikte gelmesi dikkat çekti.

Attalos meydanında Halkevleri GYK üyesi Kutay Meriç’in okuduğu basın açıklamasında “Urfa Akçakale’yi silahlı çetelerin yolgeçen hanına çevirerek savaş alanı haline getiren AKP iktidarı, 5 insanımızın hayatını kaybetmesinin de asıl sorumlusudur. Ancak utanmadan, bu olayı savaş tezkeresine bahane haline getirebilmiştir.” dedi. Hatay’da savaş koşullarının sonuçlarına değinen Meriç,“Suriye ile savaş politikalarının sürdürülebilmesi için, Hatay ilimizde fiili sıkıyönetim uygulamaları hüküm sürmektedir. Basın açıklaması, panel, konser, şenlik, miting gibi anayasal ve yasal bütün haklar Hatay’da ikinci bir emre kadar yasaklanmıştır. Hatay, hem ekonomik açıdan mağdur olmuş hem de sokaklarında silahlı çetelerin kol gezdiği huzurun bozulduğu bir kent haline getirilmiştir. Buradan bir kez daha haykırıyoruz: Hatay halkı yalnız değildir.” diyerek hükümetin uygulamalarını protesto ettiklerini söyledi. “Emperyalizmin taşeronu, savaşın, ölümün, faşizmin iktidarı AKP’yi durduracağız! Tezkereleri ellerinde, yağma hevesleri kursaklarında kalacak!” diyerek açıklamasını bitirdi.

Yüzlerce Antalyalının katıldığı etkinlik Ortadoğu halklarına barış mesajını götürmek üzere bir çocuğun havaya attığı beyaz güvercinle son buldu. Eyleme Öğrenci Kolektifleri, Liseli Genç Umut döviz ve flamalarıyla katılarak destek verdi. Eyleme siyasi parti, sendika ve kitle örgütü temsilcileride katılarak destek verdi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here