Büro Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi Kars TÜİK Bölge Müdürlüğünde yaşanan olayla

ilgili basın toplantısı düzenledi. Şube binasında gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Şube Başkanı Mustafa Ayar “19 Mart 2014 tarihinde TÜİK Kars Bölge Müdürlüğü’nde Sosyolog olarak çalışan sendika üyemiz Veysi Erim, 6 kurum çalışanının öldürerek intihar etmiştir. Bu vahim olay sonrasında gerek Kars Valiliği gerekse TÜİK Başkanlığı’nın yaptığı açıklamalar düşündürücüdür. Cinayetlerin “cinnet” sonucu gerçekleştirildiği olayı gerçekleştiren kişinin ruhsal sorunları olduğu ifade edilerek bu vahim olay münferit ve güvenlik zafiyetiymiş gibi gösterilmeye çalışılmıştır.” dedi

Mustafa Ayar ” TÜİK çalışanları performans uygulaması denen modern kölelik ilkelerine maruz bırakılmaktadır. Baskı ve mobbing gün geçtikçe daha da artmaktadır. Çalışanların insan değil robot olarak görüldüğü bir sistem hayata geçirilmek istenmektedir. TÜİK Kars Bölge Müdürlüğü’nde gerçekleşen bu üzücü olayın arka planında bu tarz uygulamalar yatmaktadır. Veysim Erim’e mobbing uygulanmış Kürt olduğu için ayrımcı tutum sergilenmiş, Cuma namazlarına gitmediği için sürekli nöbet tutturulmuş, yasal hakkı olan izinleri kullandırılmamış, iş arkadaşlarından soyutlandırılmış, yalnızlaştırılmış, tayin isteklerine cevap verilmemiştir. Bu yaşananlardan sonra Veysi Erim’in ruh sağlığı bozulmuş ve kendisi tıbbi destek almaya başlamıştır. Son olarak Diyarbakır’da psikolojik tedavi gördüğü ve izinli olduğu için işe gidemediği anlaşılmıştır.

Tüm bu baskılar üzerine Veysi Erim, sendikamıza başvurarak durumu bildirmiştir. Sendikamızca kendisine hukuki yardım yapılmış, 2013 yılının Eylül ayında Kars İl temsilciliğimiz bu konuyla ilgili basın açıklaması yaparak olayı kamuoyuna duyurmuştur. Tüm bu uyarılarımız dikkate alınmamış, Veysi Erim üzerinde ki baskılar devam etmiştir. Veysi Erim, durumu TÜİK yetkililerine bildirmiş ve tayin istemiştir. Tüm bunlar yetkililer tarafından dikkate alınmamış ve sonucunda bu vahim olay yaşanmıştır” dedi.

Mustafa Ayar yaşanan üzücü olayla ilgili bilgi kirliliği yaşandığını belirterek “Büro Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi olarak bilgi kirliliğini yaratanlara sormak istiyoruz.

1- Olayda yapılan açıklamalar başta olmak üzere tüm medyada Veysi Erim’in Diyarbakırlı oluşu bilinçli olarak ön plana çıkartılmıştır. Neden başka olaylarda Memleketler ön plana çıkartılmazken, özellikle yetkililer açıklamalarıyla Diyarbakırlı oluşunu öne çıkartıp ayrımcılığa neden olmuştur?
2- İnanç, din, dil, kültür, yaşam felsefesi gibi değerlere “öteki” muamelesi yapan kişilerin ayrımcı tutumuna neden izin verilmiştir?
3- Konu ile ilgili Kars İl Temsilciliğimizin olayı kamuoyuna taşımasına rağmen sendikamızla herhangi bir irtibat kurulmamış, sorunun giderilmesine yönelik çözüme gidilmek yerine, hep cezai muayede uygulamasına gidilmiştir.
4- Tüm bu olayların yaşanmasına rağmen olaydan haberdar olan TÜİK idarecileri ailesiyle herhangi bir temasa geçmedikleri, tayininin yapılması ve tedavisinin görülmesi için çaba göstermedikleri gibi hep işten çıkarma tehdidinde bulunulduğu, Veysi Erim’in ve ailesinin beyanlarından anlaşılmaktadır

Sonuç olarak bu bilgileri kamuoyu takdirine bırakarak kaybettiğimiz 7 kamu emekçisi arkadaşımızın çalışma arkadaşları ve yakınlarına başsağlığı diliyor, yaşanan ve yaşanacak olan bu tür olayların sorumlusu olarak, toplumu kutuplaştırıcı tavır ve söylemlerde bulunan çalışma yaşamında güvencesizliği yaygınlaştırıp çalışanlar üzerinde baskı kuran, çalışanlara MOBBİNG uygulayan ve buna sessiz kalanlar olarak görmekteyiz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here