Deniz Yıldırım ve Ramazan Gökalp’ın gözaltına alınmasıyla ilgili adliye bahçesinde basın açıklaması yapmak isteyen  avukatlara izin verilmedi.

Antalya’da geçen hafta aralarında KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği’nin Antalya Şube Başkanı Deniz Yıldırım ile avukat Ramazan Gökalp’in  gözaltılarına alınmasını  protesto etmek isteyen meslektaşlarına  polis tarafından izin verilmedi.engel oldu. Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan  izin alınmadığı  gerekçesiyle avukatlara açıklama yaptırılmadı. Basın açıklamasını takip için adliye bahçesine gelen gazetecilere de çekim yasağı konuldu. Bunun üzerine aralarında kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Av.Selçuk Kozağaçlı ile Genel Başkan Yardımcısı Av.Münip Ermiş’in olduğu avukatlar , bu kez açıklamayı adliye bahçesinin dışında yapmaya çalıştı. Ancak bunun için de OHAL gerekçe gösterilip Antalya Valiliği’nin izni gerektiği söylenip burada da basın açıklaması yaptırılmadı.

Adliye dışında da basın açıklaması yaptırılmaya avukatlar bunun üzerine Antalya Barosu’na gitti. Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, olayla ilgili Antalya Cumhuriyet Savcılığı’nı HSK’ya, Antalya Valiliği’ni ise İçişleri Bakanlığı’na şikayet edeceklerini söyledi.

Türkiye’de avukatların baktıkları davalar nedeniyle suçlandığını iddia eden Kozağaçlı, “Hergün yeni bir hak ihlali yaşadığımız baskı ortamında, ÇHD Antalya Şube Başkanımız Avukat Deniz Yıldırım ve meslektaşımız Avukat Ramazan Gökalp gözaltına alınmıştır. Ayrıca bir çok meslektaşımıza soruşturma dosyasında ‘şüpheli’ oldukları bildirilmiştir. Tüm muhalefet ve görevini yapmaya çalışan avukatlar çok ağır bir saldırı altındadır” dedi.

ÇHD Antalya Şube Başkanı Av. Deniz YILDIRIM, aylardır haberdar olduğu ve defalarca savcıya ifade alması konusunda ısrar ettiği bir soruşturma nedeniyle gözaltında. Deniz’in sadece avukatlığı değil, siyasetçi kimliği de saldırı altında. Meslektaşımız yalnız değildir, ÇHD bütün geleneğiyle Deniz’in yanındadır.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here