Antalya Barosu’na bağlı çalışan avukatlar, saat 18:00’de Antalya Kent Müzesi önünden Cumhuriyet

Meydanı’na bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Oldukça kalabalık olan grup, Türkiye’nin dört bir yanında yapılan eylemlere destek sloganları attılar.

Cüppeleriyle yürüyen avukatlar, Başbakan Erdoğan’ın Taksim Gezi Parkı direnişçileri için kullandığı ‘çapulcu’ kelimesine gönderme yaparak ’Çapulcu avukatlarız, çok marjinaliz’ dövizlerini taşıdı. Sık sık ‘savunma hakkı engellenemez, çapulcu avukatlar halkın yanında’ sloganlarını atan avukatlara yurttaşlar, ıslık, alkış ve tencerelere vurup ses çıkararak destek verdi.

Cumhuriyet Meydanı’nın da tamamlan yürüyüşü binlerce yurttaş sloganlarla karşıladı.

Burada avukatlar adına bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı okuyan Av. Evrim Çelik avukatlar olarak rahatsız olduklarını belirterek başladı. Çelik, Taksim gezi Parkı direnişine sabaha karşı yapılan müdahalenin, adeta faşist devletlerde veya polis devletlerinde yapılabileceğini söyleyerek tepki gösterdi.

Antalya’da bir, iki ve üç haziran tarihlerinde yapılan protestoları, polisin şiddetle bastırmaya çalıştığını belirten Çelik, ‘’Halkın demokratik tepkisini ortaya koymak için yaptığı barışçıl gösteriler polis şiddetiyle bastırılmaya çalışılmıştır.’’ Dedi.

‘Avukatlara cop kaldırıldı’

Avukat Çelik, kendilerinin toplumsal sorumlulukları ve avukatlık kanunundan aldıkları görev ve yetkiyle yurttaşlara hukuki yardım için bir, iki ve üç haziran tarihlerinde polis merkezine gittiklerini ama polis engelliyle karşılaştıklarını söyledi. Antalya Sanayi Polis Merkezi’nde, aralarında çocukların da olduğu gözaltılarla görüştürülmediklerini belirten Çelik, ‘’ Bizler bunun hukuka aykırı olduğunu söyledik. Savunma hakkının yok sayıldığını söyledik. Bunun üzerine gerginlik yaşandı ve bir polis memuru tarafından avukatlara cop bile kaldırılmıştır’’ dedi. Çelik, ‘’polisin avukatlara karşı olan tavrını kınıyoruz’’ diyerek tepki gösterdi.

‘Gözaltılara kötü muamele’

Göstericilere karşı kötü muamele ve işkence izlerine rastlandığını, özellikle sırt bölgelerinde kırık ve cop izlerinin gözlendiğini belirten Çelik,’’ Polis şiddetine son verilmesini ve biz avukatların görevini yaparken çıkarılan engellerin biran önce kaldırılmasını istiyoruz.’’ Dedi

Basın metni yabancı basın için ayrıca İngilizce okundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here