DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Cemal Aybar, asgari ücretin 2018 yılı için 2 bin 300 TL olması gerektiğini söyledi. Aybar, “Asgari ücret sadece asgari ücretlileri değil tüm çalışanları ilgilendirdiğinin, tüm ücretleri belirlediğinin bilinciyle, tüm işçileri 2 bin 300 TL net asgari ücret talebine sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

ASGARİ ÜCRET SOSYAL SORUMLULUK

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu(DİSK) Akdeniz Bölge Temsilcisi Cemal Aybar,’’ Biliyorsunuz 2018 yılı asgari ücreti aralık ayında belirlenecek. Komisyonun ilk toplantısında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu işçilerden fedakârlık istedi. Sermaye çevreleri ise uygulanan istihdam teşviklerinin devam etmesini ve asgari ücretin düşük tutulmasını istiyorlar. Asgari ücretin belirlenmesinde sermaye ve hükümet çevrelerinin ‘lütuf’ ve ‘minnet’ beklentisi asgari ücretin konusu değildir. Çünkü asgari ücret Anayasanın devlete yüklediği bir yükümlülük ve sosyal hukuk devletini bir gereğidir. Asgari ücret bir ticari faaliyet değil, iş hukukunun ortaya çıkış ilkelerinden biri olan işçiyi koruma ilkesinin sonucudur. Asgari ücretle çalışan zaten fedakârlık yapıyor. Çünkü Asgari ücretli büyümeden ve milli gelir artışından pay alamıyor. DİSK olarak 2017 yılı için asgari ücret net 2 bin TL olmalıdır demiştik. Bu tespit Türkiye İstatistik Kurumu’nun ( TÜİK) tek başına bir işçinin asgari geçim maliyeti göz önüne alındığında işçinin ve ailesinin insanca yaşamasına dahi yetmemektedir’’dedi.

AYBAR, İŞÇİLERDEN DESTEK İSTEDİ

Aybar,’’ 2017 itibariyle Asgari Gelir İndimi (AGİ) hariç asgari ücret bin 404 TL değil, bin 270 TL’dir. İşveren tarafından işçiye ödenen net asgari ücret miktarı budur. Diğeri bütçeden sağlanan kamusal destektir. Enflasyon ve büyüme oranında bir artışla asgari ücretin net 2 bin 300 TL olması gerekir. Ayrıca 2000’li yıllar boyunca reel asgari ücretin reel milli gelir artışının yüzde 30 altında kaldığı kabul edilecek olursa 2 bin 300 TL asgari ücret talebinin dayanağı ve gerçekçi talep olduğu daha net olarak anlaşılacaktır. Asgari ücretin sadece asgari ücretlileri değil tüm çalışanları ilgilendirdiğinin, tüm ücretleri belirlediğinin bilinciyle, tüm işçileri 2 bin 300 TL net asgari ücret talebine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Asgari ücret geçim ücreti olmalıdır. Asgari ücret hesabında uluslararası standartlara uyulmalı ve işçinin ailesi de dikkate alınmalıdır. Asgari ücretin tespitine ilişkin 131 sayılı ILO sözleşmesi onaylanmalı, Avrupa Sosyal Şartı’na asgari ücretle ilgili konan çekince kaldırılmalıdır. Asgari ücretin tespitinde bütün işçi konfederasyonlarına katılım hakkı sağlanmalıdır. Asgari ücret bütün çalışanlar için ortak saptanmalıdır. Asgari ücret tespitinde geçim koşulları, verimlilik ve milli gelir artışı dikkate alınmalıdır. Asgari ücret tümüyle vergi dışı bırakılmalıdır’’ şeklinde ifade etti.

Kaynak:AkdenizGerçek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here