Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Dev Sağlık-İş’in

çağrısı ile biraraya gelen temizlik işçileri, üniversitenin açtığı hukuk dışı temizlik ihalesini protesto etmek için iş bıraktı.

Acil servis dışında tüm birimlerde temizlik işçilerinin iş bırakması nedeniyle  hastanede hizmetler durdu, planlanan ameliyatlar yapılamadı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinde  hizmet ihaleleriyle çalıştırılan bütün işçilerin “muvazaalı” “hileli” olarak çalıştırıldıklarını tespit etmiş ve bu tespit mahkeme kararıyla onaylamıştı. Bu  karara rağmen üniversite yönetimi  yeni bir hizmet alım ihalesi  düzenledi.

İhale düzenlenmesini  protesto eden sağlık işçileri, sabahın erken saatlerinden itibaren  iş bırakma eylemine başlayarak  hastane önünde  toplandı. Eyleme katılan yüzlerce işçi Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü’ne yürüyüşe  geçti. Rektörlük önüne özel güvenlik güçlerince barikat kurulması üzerine oturma eylemine başlayan işçilerin eylemi sürüyor.

“Bakanlık Kararı Uygulansın” “Güvenceli Çalışmak İstiyoruz””Sağlıkta Taşeron Olmaz İnsan İhaleyle Çalıştırılamaz””Asgari Değil Azami Yaşamak İstiyoruz””Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz” sloganları atan sağlık işçileri, eylemlerini sürdürmede ve yasa dışı ihaleye engel olmada kararlı olduklarını belirttiler.

İşçiler oturma eylemi sırasında yaptıkları konuşmalarda ,hukuk dışı ihalenin iptal edilmesini, üniversite yönetiminin muvazaa kararına ve yargı kararlarına uyarak taşeron şirketler bünyesinde çalıştırdığı işçileri üniversitenin asıl işçisi olarak kadroya alınması için eylemlerini sürdüreceklerini  söylediler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here