24 gencimizin ölmesine  KESK’e bağlı sendikalar  “ARTIK YETER! Akan kan dursun, artık kimse ölmesin” dedi.

Antalya Defterdarlığı önünde toplanan KESK’e bağlı sendikalar son yapılan saldırılar ve yaşanan ölümler hakkında  “ARTIK YETER” konulu  bir basın açıklaması yaptı.

KESK Şubeleri adına basın açıklamasını okuyan  BES Antalya Şube Başkanı Mustafa Ayar, “DünHakkari Çukurca’da yaşanan çatışma sonucu 24 gencimizin yaşamını yitirmesi, onlarcasının yaralanması bizleri derinden üzmüştür. Yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı ve sabır diliyor, acılarını paylaşıyoruz.” dedi.

Eğitim-Sen Şube Başkanı Nurettin Sönmez, SES Şube Başkanı Mustafa Kılınç, Tüm Bel-Sen Şube Başkanı İlhan Karakurt ve Çağdaş Hukukçular Derneği Şube Başkanı Nusret Gürgöz’de yaptıkları konuşmalarda, ölümlerden duydukları üzüntüyü ifade ederek biran önce akın kanın durması, barış ortamının sağlanmasını istediler.

Yıllardır atılan her kurşunun, patlayan her mayının daha fazla acı ve kan getirdiğini söyleyen Ayar,  tarifsiz bir acı içerisindeyiz dedi.

Bugün Hakkari Çukurca’da yaşanan çatışma sonucu 24 gencimizin yaşamını yitirmesi, onlarcasının yaralanması bizleri derinden üzmüştür. Yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı ve sabır diliyor, acılarını paylaşıyoruz.

Yıllardır atılan her kurşunun, patlayan her mayının daha fazla acıya ve kana sebep olduğunu söylüyoruz. Yıllardır sorunların barış ve demokratik yollarla çözülmesi gerektiğini söylüyoruz. Ne yazık ki, hala çatışma ve güvenlik eksenli politikalardan medet umuluyor. Bu zihniyet, çocuklarımızın, gençlerimizin ölümüne ve geleceğimizin karatılmasına neden oluyor.

Başbakan, olaya ilişkin yaptığı konuşmada “Barış yaşanır, konuşulmaz” demiştir. Eğer Başbakan sözlerinde samimi ise niçin hala denenmiş, iflas etmiş, 40 binden fazla insanımızın yaşamına mal olmuş politikalarda ısrar ettiğinin de cevabını vermelidir. Hamasi nutuklara değil, barış içinde kardeşçe bir arada yaşamaya ihtiyacımız var!

Bir damla kanın akmasına, bir insanımızın canının acımasına, yeni ocaklara ateş düşmesine tahammülümüz kalmadı.

Cezaevlerinin tıka basa doldurulmasına tahammülümüz kalmadı.

Yaşamını yitirenlerin, evlerine ateş düşenlerin, bedel ödeyenlerin hep yoksul kesimlerin olması gerçeği karşısında hala egemenlerin savaş çığlıkları atmasına tahammülümüz kalmadı.

Artık yeter! Akan Kan Dursun, Kimse Ölmesin!

Kimsenin ölmemesi, daha fazla kan ve gözyaşı dökülmemesi ve barış ortamının tesisi için acil adımlar atılmalıdır.

Sorunların çözümünün barış ve diyalog zemininde çözülebileceği inancıyla çatışmalarda yaşamlarını yitiren gençlerimizin ailelerine bir kez daha başsağlığı diliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here