Ev İşçileri Dayanışma Sendikası, Antalya’da iş kazası nedeniyle yaşamını yitiren ev işçisi Yeter Akyüz için eylem yaptı.

Ev işçileri Dayanışma Sendikası Yeter Akyüz’ün hesabını sordu

Ev İşçileri Dayanışma Sendikası, Antalya’da iş kazası nedeniyle yaşamını yitiren ev işçisi Yeter Akyüz için eylem yaptı.

Ev işçisi kadınların yoğunlukla yaşadığı Kuştepe’de yapılan eyleme, ev işçisi Roman kadınlar ile ESP/ Sosyalist Kadın Meclisi üyeleri ve EHP’li kadınlar da katıldı. Sendika sözcüsü Gülhan Benli, yaptığı açıklamada, yaşanan ölümlere, şiddet, taciz ve tecavüzlere, iş cinayetlerine ‘yeter artık’ demek için toplandıklarını açıkladı. Güvencesizliğin öldürdüğüne dikkat çeken Benli, Antalya’da ev işçisi olarak çalışan Yeter Akyüz’ün balkondaki fayansın kırılması sonucu 8. kattan düşerek hayatını kaybettiğini belirtti.

Benli, iş kazalarına karşı önlem alınması gerektiğine dikkat çekerek, “Bunun önlemini almak çok kolay. Evlerinde düşmeyi engelleyecek paletlerin bulunması ya da döner pencere kullanmaları bu tür iş cinayetlerini önleyebilirdi” dedi.

İş cinayetlerinin nereye kadar süreciğini soran ve yetkililere seslenen Ev İşçileri Dayanışma Sendikası sözcüsü Gülhan Benli, 1 yılda 50 ev işçisi kadının hayatını kaybettiğini dile getirdi.

TOPLU SÖZLEŞME VE PAZARLIK HAKKI

Benli, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün ev işçilerinin örgütlenme ve toplu pazarlık dahil temel haklardan yararlanma yolu açan sözleşmesini Türkiye’nin de tanıması gerektiğini belirtti.

Birçok kadının çalıştığı evlerde taciz ve tecavüze maruz kaldığını da söyleyen Gülhan Benli, kadınların taciz ve tecavüzlerden kurtulmak için kendisini camdan atıp intihar ettiğini ifade etti.

Ev İşçileri Dayanışma Sendikası sözcüsü Benli, AKP hükümetine ve Çalışma Bakanlığı’nın sorumluluklarını yerine getirmesini istedi.

 

Ev İşçileri Dayanışma Sendikası Ev işçisi Akyüz’ün cam silerken düşerek ölmesi üzerine düzenlenen toplantıda hükümeti ev işçilerinin çalışma koşullarının düzenlenmesi ve uluslararası sözleşmeleri imzalamaya çağırdı.

Ev işçilerinin çığlığı: ‘Yeter artık’

Antalya’da ev işçisi olarak çalışan 52 yaşındaki Yeter Akyüz’ün cam silerken sekizinci kattan düşerek hayatını kaybetmesi üzerine, güvencesiz ve iş güvenliği olmadan çalışan ev işçilerinin çalışma koşullarının düzenlenmesi ihtiyacı bir kez daha gündeme geldi.

Eşinin ölümünden sonra ailesinin ve kendisinin geçimini sağlamak için ev işçiliği yapan Yeter Akyüz çalıştığı evde fayansın kırılması üzerine dengesini kaybederek düştü. Akyüz’ün herhangi bir sosyal güvencesi yoktu.

Ev İşçileri Dayanışma Sendikası Başkanı Gülhan Benli, Akyüz’ün ölümünün iş kazası değil, iş cinayeti olarak adlandırıyor.

“Camlarda düşmeyi önleyecek bir palet bulundurulması ya da döner pencere kullanılması bu tür iş cinayetlerini önleyebilir.”

Benli, hükümeti Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) ev işçilerini örgütlenme-toplu pazarlık dahil temel haklardan yararlanma yolunu açan sözleşmeyi tanımaya ve imzalamaya çağırdı.

“Ev işçileri baskı ve tacize karşı korunmasız koşullarda çalışıyor. Sendikal örgütlenme bu nedenlere daha da önem kazanıyor.”

Benli, basın açıklamasının, neden Kuştepe’de yapıldığı sorusunu ”ev işçileri ağırlıklı olarak Kuştepe semtinde oturuyor,” sözleriyle yanıtladı.

“Örgütlenmenin önündeki en büyük engel kadınların içlerindeki korku. İçlerindeki korkuyu yenmeleri için bu mahallede eylem yapmayı seçtik.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here