‘Lafını Esirgemeyenler’ isimli oyun Antalya’da büyük bir ilgiyle izlendi. Salonu tıklım tıklım dolduran tiyatrosevenlere  Müfit Can Saçıntı unutulmaz bir gece yaşattı.

‘Mandıra Filozofu’ filmleriyle dikkati çeken yönetmen, oyuncu ve senarist Müfit Can Saçıntı’nın tek kişilik oyunu ‘Lafını Esirgemeyenler’ ilk kez Antalya’da seyirci karşısına çıktı. Saçıntı izleyenleri hem düşündürdü hem de katıla katıla güldürdü.

Mandıra Filozofu adıyla sanat dünyasında ünlenen ve sinemada olduğu gibi tek kişilik, ”Lafını Esirgemeyenler” adlı tiyatro gösterileri ile izleyenlerin gönlünde taht kuran Müfit Can Saçıntı Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu’nda sahnelediği iki perdelik oyunla hem düşündürdü, hemde salonun tıklım tıklım dolduran tiyatro severleri katıla katıla güldürdü. Ünlü şahsiyetleri hicivledi.

“ Karşı “ olmaya dayanan hayat felsefesiyle bilinen Mandıra Filozofu sahnede tarihten Diyojen, Sokrates, Galilei, Churchill, Mehmet Akif Ersoy, Neyzen Tevfik, Şair Eşref, Namık Kemal, Nef’i, Pir Sultan Abdal, Zeki Müren, Nazım Hikmet, Orhan Veli, Can Yücel ve Neşet Ertaş gibi lafını esirgemeyen ünlü şahsiyetleri kendine özgü üslubuyla dile getirdi.

Mesajlar Topluma
Yaptığı filmlerde toplumsal mesajlar veren özellikle de ‘kapitalizm’ karşıtlığı ile öne çıkan yönetmen ve oyuncu Müfit Can Saçıntı oyunda “Yeni şeyler denedik” dedi. Müfit Can Saçıntı, tiyatro teknikleriyle film tekniklerini birleştirip, ”fi-yatro” adını verdiği yeni bir yöntemi sahneye taşıdığını söyledi.

Saçıntı, işini yaparken yeni şeyler denemeyi sevdiğini belirterek, şöyle devam etti: “Bugünlerde ‘kapak yapanlar’, ‘ayar verenler’, ‘cuk oturtanlar’ gibi tabirler kullanılıyor ama biz efendi gibi, ‘Lafını Esirgemeyenler’ dedik. Tarihten günümüze kadar olan söz ve hiciv ustalarını, kendi üslubumla anlatıyorum.

Sahnede, daha önce çekimlerini yaptığı bazı görüntüleri, televizyon aracılığıyla oyuna dahil eden Saçıntı, “Bizim çizgimiz belli. O çizgide yamuk yapmadan, güldürürken düşündürmeyi, düşündürürken güldürmeyi, güldürürken tekrar düşündürmeyi ve seyirciyi böyle bir sarmala almayı amaçlıyoruz” ifadesini kullandı.

Müfit Can Saçıntı oyun sonrası, oyunu izleyenlerle bol bol resim çektirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here