ANTALYA’daki Almanca rehberleri, talepleri karşılanmadığı için eylem kararı aldı ve turlara çıkmama kararı aldı. Bugün Antalya’da başlatılan eylem nedeniyle yüzlerce tur iptal edildi. Rehberler, talepleri karşılanana kadar karardan dönmeyeceklerini duyurdu.

Acenteler ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ile yapılan görüşmelerde istedikleri sonucu alamayan turist rehberleri, Türkiye genelinden gelen rehberlerin katıldığı Almanca Rehberler Kurultayı’nda alınan karar doğrultusunda iş bırakma eylemi başlattı. Antalya Kazım Özalp Caddesi’ndeki Attalos Heykeli önünde toplanan yaklaşık 100 turist rehberi, eylem kararını kamuoyuna duyurdu. Daha önce sanal ortamda başlatılan isyanı gerçeğe dönüştüren rehberlerin bugün itibariyle hayata geçirdikleri eylem nedeniyle yüzlerce tur iptal edilmek zorunda kaldı. Acentelerin kaçak rehber çalıştırma olasılığına karşı tedbir aldıklarını açıklayan rehberler, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün bugün yapacağını duyurduğu kaçak acente ve rehber denetimini iptal etmesine ise tepki gösterdi.

TURLARIN YÜZDE 80’İ İPTAL

Grup adına bir açıklama yapan Antalya Rehberler Odası (ARO) Başkanı Hasan Uysal, bugünden itibaren Almanca rehberlerin tura çıkmayacağını söyledi. Eylemin talepleri karşılanana kadar süresiz devam edeceğini belirten Hasan Uysal, şöyle dedi:

“Bugün 150- 200 tur planlanmıştır, bunun yüzde 80’i iptal olmuştur. Çünkü Antalya’da çalışan yaklaşık 600 Almanca turist rehberinin yüzde 80’i tura çıkmama kararı aldı. Acenteler eylem kararımız üzerine, ya Almanca rehber yerine İngilizce rehberi tura çıkarmıştır ya da en kötüsü kaçak rehber kullanmıştır. Ama biz de Antalya bölgesinde bütün arkadaşlara dilekçe örneği verdik. Kim kaçak rehber kullanıyorsa, dilekçe düzenleyip savcılığa, valiliğe ve jandarmaya iletecek.”

SIRADA İNGİLİZCE VE RUSÇA REHBERLER VAR

Antalya bölgesinde çalışan Almanca rehberlerin sorunlarının had safhada olması nedeniyle eyleme Almanca rehberlerden başladıklarını vurgulayan ARO Başkanı Uysal, “Ama sadece böyle kalmayacak. Yakın zamanda İngilizce ve Rusça rehberleri de kapsayacak. Adım adım ilerleyeceğiz. Yaklaşık 2 bin rehber eyleme katılacak” dedi.

ÜÇ KAPILAR’A KADAR YÜRÜDÜLER

Çalışma şartlarının düzeltilmesi, 1200 lira civarındaki maaşların en az 2 bin liraya çıkarılması, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın serbest çalışanlar için belirlediği günlük 225 liralık taban ücretin ödenmesi, sosyal güvenlik ve fazla mesailerin ödenmesiyle ilgili taleplerini sıralayan turist rehberleri, açıklamanın ardından Attalos Heykeli önünden Üç Kapılar’a kadar yürüdü.

EYLEME ALANYA’DAN DESTEK

Almanca rehberlerinin eylemine, Alanya Rehberler Odası üyesi 30 rehber de katıldı. Alanya Turizm Danışma Bürosu önünde toplanan rehberler adına açıklama yapan Yavuz Abdiş, birçok kokartlı profesyonel rehberin yıllardır olumsuz şartlarda kısıtlı maddi olanaklarla çalışmak zorunda bırakıldığını söyledi. İş bırakma eylemini sadece maddi olanaklarını düzeltmek için yapmadıklarını belirten Abdiş, “Piyasada çeşitli kisveler altında, ağırlıklı olarak yabancılar bizim mesleğimizi yapmaya çalışmaktadır. Acenteler olsun, resmi makamlar olsun, şimdiye kadar bütün uyarılarımıza rağmen bu konuda hiçbir ciddi işlem yapmamıştır. Biz bu eylemimizle bütün yetkililerin bu konuda dikkatli olmalarını istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak:Gün Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here