Antalya’nın geleceğini şekillendirecek olan Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 1/25.000’lik Çevre Düzeni Planı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılmış olan 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı 9 Ekim 2017 tarihinde toplanan Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onandı.

9 Ekim 2017 tarihinde meclisten geçen Çevre Düzeni Planı’nın gerçekleşmesiyle birlikte Antalya Düzlerçamı ormanları ve yaban hayatı Termessos Milli Parkı’nın talana uğrayacağı ortaya çıktı. Düzlerçamı’ndaki Yaban Hayatı Geliştirme Sahası (YHGS ) ve arkeolojik Sit Alanı Doğal Sit alanından tren yolu geçirmek için bu alanı YHGS olmaktan çıkarılmasının yanında Alageyiklerin yaşadığı alandan başka bir alana taşınmasının da bu planların içinde yer aldığı belirtildi.

Karar verici AKP

Antalya ili, Merkez 5 ilçeyi yani Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı, Muratpaşa ve Serik ilçeleri kapsamında hazırlanan 1/25.000 lik  plana 691 adet itiraz oluştu. Bu itirazları konularına göre tasnif eden imar komisyonlarında da yine ağırlıklı karar vericilerin AKP’li olması dikkat çekti.

Sadece 180 itirazın dikkate alınarak değerlendirilmiş olmasını CHP’li meclis üyeleri eleştirse de toplantıya AKP’li belediye başkanlarının tamamı katılırken CHP’li belediyeler yetersiz kaldı.

Bu plana 10 dakika ayrıldı

AKP’li meclis üyelerinin sayısal üstünlüğü olan Antalya Büyükşehir Meclis toplantısı saat 14.00 te Menderes Türel’in açılış konuşmasıyla başladı. AKP gurup sözcüsü yaklaşık 2 saat boyunca Ekim ayı içerisindeki önemli günler ile konuşmalar yaptı. Tüm basın ve izleyicilerin merakla beklediği ve meclis gündeminin 14. ve 15. Maddesinde yer alan konulara ancak saat 16.00 gibi geçildi ve bu maddenin on dakikada oylamaya geçilmesi şaşkınlık yarattı.

CHP’li meclis üyesi Songül Başkaya bu duruma itiraz ederek söz alarak; AKP gurubunun konu ile ilgili komisyon raporlarının okundu sayılmasına itiraz etti

Antalya’nın geleceğini ilgilendiren bu kadar önemli bir konunun 5-10 dakikaya sığdırılamayacağını söyleyen Başkaya, “Bu kararlar üretilirken gerek muhalefet partilerinin, gerek meslek odalarının ve STK’ların görüşlerinin alınmamıştır. Toplum yeterince bilgilendirilmedi. Her şey AKP üyeleri tarafından oldu bittiye getirildi.” dedi.

Başkaya, hem 1/100 binlik planda hem de 1/25 binlik planda Düzlerçamı’nda Termessos Milli Parkı sınırları içinde bulunan Yaban Hayatı Koruma ve Geliştirme Sahası, Arkeolojik ve Doğal SİT alanı olan bölgeden Demiryolu geçirilmesinin çok ciddi bir sorun olduğunu dile getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here