Derelerin Kardeşliği Akdeniz Platformu’nun (DEKAP)  Antalya halkını doğal ve kültürel değerlere sahip çıkmaya davet amacıyla düzenlediği  ‘Antalya Hepimizin’ panel ve forumuna ilgi ve katılım yüksek oldu.

Başta İbradı, Gündoğmuş, Kumluca, Manavgat olmak üzere ilçe ve köylerden de katılımın olduğu etkinlik, Değirmenönü Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Yard. Doç. Dr. Hafize Öztürk Türkmen’in  yaptığı  etkinlikte Kentleşme ve Çevre Sorunları Uzmanı Prof. Dr. Gülser Öztunalı Kayır, TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Şehir Plancısı Dr. Ümit Özcan, Antalya Kent İzleme Platformundan Avukat Mustafa Şahin ve Derelerin Kardeşliği Akdeniz Platformu’ndan Mimar Birsen Tanyeri panelist olarak katıldı.

Açılış konuşmasını Derelerin Kardeşliği Akdeniz Platformu adına Ali Erkan’ın yaptığı etkinlikte çok sayıda katılımcıda söz alarak birlikte mücadele vurgusu yaptı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN BU LİNKİ TIKLAYINIZ

PANEL VE FORUMUN VİDEO KAYITLARI İÇİN BU LİNKİ TIKLAYINIZ

 

Yapılan konuşmalarda, “Başta Boğaçayı Projesi olmak üzere Boğaçay havzasının betonlaştırılarak yeni rant alanları yaratılmasına rıza göstermeyeceğiz. Konyaaltı ve Lara sahilleri halkın elinde kalan son sahiller olup, bu plajların Kıyı Kanunu’na aykırı bir şekilde özelleştirilmesine, kruvaziyer limanı yapılarak betonlaştırılmasına, SİT alanının talan edilmesine rıza göstermeyeceğiz” denildi.

 

ANTALYA HEPİMİZİN

Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Antalya’da özellikle son on beş yılda kent kimliğini oluşturan değerlerin hızla yitirildiği vurgulandı. Ormanların, kıyıların, milli parkların, akarsuların, tarım arazilerinin yaban hayatını koruma ve geliştirme sahalarının meraların pazarlanarak meta anlayışıyla sermayeye 49 yıllığına peşkeş çekildiği belirtilerek, “Antalya’nın ekolojisinin baştan aşağı geri dönülmez bir şekilde tahrip olmasına neden olacak çılgın projelere seyirci kalmayacağız”

ANTALYA SERMAYENİN DEĞİLDİR

“Antalya’yı doğacak çocuklarımıza, torunlarımıza, gelecek kuşaklara, doğal haliyle, güzellikleriyle teslim etmek istiyoruz. Toroslardaki ormanlar, akarsular, sırf daha fazla inşaata malzeme sağlasın diye deşil deşik edilmesin istiyoruz. Başta Boğaçayı Projesi olmak üzere Boğaçay havzasının betonlaştırılarak yeni rant alanları yaratılmasına rıza göstermeyeceğiz. Konyaaltı ve Lara sahilleri halkın elinde kalan son sahiller olup, bu plajların Kıyı Kanunu’na aykırı bir şekilde özelleştirilmesine, kruvaziyer limanı yapılarak betonlaştırılmasına 1. derecede SİT alanının talan edilmesine rıza göstermeyeceğiz. Dereler özgür akarak doğaya milyonlarca yıl olduğu gibi can versin istiyoruz. Tarımla geçinen halkın tarımsal faaliyetini sürdürebilmesini, portakal bahçelerini, nar bahçelerini, seraları koruyabilmesini istiyoruz. Antalya’nın kimliğini oluşturan 1. Derecede SİT alanı olan falezlerin önüne beton dolgu yapılmasına asla razı olmayacağız”

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here