Pozantı Cezaevi’nde 2012 yılında yaşananlar, ülke gündemine bomba gibi düşmüştü.

Cezaevinde kalan çocuk tutuklu ve hükümlülere diğer mahkûmlar tarafından tecavüz edildiği, cezaevi yönetiminin de buna göz yumduğu ortaya çıkmıştı. Bu olay daha hafızamızdaki tazeliğini korurken, benzer bir olayın Antalya L Tipi Cezaevi’nde yaşandığı iddia ediliyor.

Antalya Cezaevi, daha önce de işkence ve kötü muamele iddialarıyla gündemdeydi. Mahkûmlara özellikle de siyasi mahkûmlara kötü muamele ve işkence ediliyordu. Bu yüzden cezaevinde kalan siyasi mahkûmlar, kötü muamele ve işkenceyi protesto için geçen yıl açlık grevine gitmişlerdi. Bu olayların ardından şimdi de Antalya L Tipi Cezaeviyle ilgili yeni iddialar var. Hem de tüyler ürpertici iddialar.

Evrensel Gazetesi’nin haberine göre, geçen ay cezaevinden tahliye olan ve ismini açıklamak istemeyen eski bir mahkûmun iddiaları tüyler ürpertici. İddiaya göre, Pozantı mağduru olup, Pozantı’dan Antalya L Tipi Cezaevi’ne sevk edilen çocuklardan S.Ö, hem çocuk kovuşun da hem de 18 yaşını doldurduktan sonra geçtiği yetişkin kovuşunda defalarca tecavüze uğradı. İddiaya göre, kovuş sorumlusu Z.Y isimli şahıs, S.Ö adlı çocuğa üç ay boyunca tecavüz etti. Çocuğun dayanamayıp, olayı diğer mahkûmlara anlatmasıyla olay açığa çıktı. Fakat bu seferde, olayı diğer mahkûmlara anlattığı gerekçesiyle gardiyanlar tarafından feci şekilde dövüldü. Gardiyanlar olayı örtmek için, S.Ö’nün Pozantı Cezaevi’nden geldiğini, orada tecavüze uğradığını, yalan söylediğini ve iftira attığını söyleyerek, mahkûmlar üzerinde baskı kurdukları da iddialar arasında. Ayrıca, olay büyümesin kapatılsın diye de Z.Y isimli mahkûm da Eskişehir’e sevk edilmiş.

Ancak iddialar bununla da sınırlı değil, S.Ö dışında 10 çocuğun daha tecavüze uğradığı iddia ediliyor.  Bu haberlerin üzerinden 20 gün geçti ama cezaevi yönetiminden tek bir açıklama yok. Cezaevi yönetimi hakkında açılmış tek bir idari soruşturma yok. Yoksa Pozantı olayında olduğu gibi, devlet yine tecavüze göz yumanları koruyup terfi mi ettirecek?  Bu iddialar suskunlukla geçiştirilemez, derhal araştırılmalı ve bu olaya göz yumanlar hakkında gerekli yasal işlem yapılmalıdır.    

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here