Antalya’da gerçekleştirilen FORUMların tutanakları

ve fotoğrafları  iletildikçe sizlerle paylaşacağız

 

ANTALYA LARA FORUMU 14.07.2013

KARARLAR VE ÖNERİLER

Forumun Salı ve Perşembe günlerinde saat 21:00 de yapılmasına karar verildi.

Toplantı yeri olarak aynı yerde devam etmesi kararlaştırıldı.

Komisyon oluşturulmasına karar verildi.Bununla ilgili 4 komite oluşturuldu.

1.Toplantı Organizasyon Komitesi

2.Bilgisayar Komitesi

3.Sanat Komitesi

4.Bildiri ve Etkinlik Komitesi

Katılım fazlalaştıkça görev almak isteyen diğer kişilerede komisyonda yer verileceği belirtildi.

Seçilen komisyonların çalışmalarını sayfa üzerinden duyurularak toplantıların bütün üyeler tarafından öğrenebilmesi kararlaştırıldı.

Seçim Sistemi ve Seçim Barajının Düşürülmesi gündemi hakkında forumumuzda şu önerilere yer verildi. Tek dayanakları sandık olduğu için Seçim sistemiyle ilgili mücadele verilmesi gerektiğine karar verildi. Oynamaların çok olduğu ve bu sistemin birileri tarafından hazırlanıp kontrol edildiği düşünülerek Bilgisayarlı seçim sisteminin(SEÇ-SİS)kaldırması gerektiği belirtildi. Çevremizde oy kullanmayan tanıdığımız kişiler varsa onlarla konuşarak seçimlerde oy kullanmaları gerektiğini bir oyun bile ne kadar önem taşıdığını anlatarak iktidarın oylarını azaltabileceğimiz konusunda konuşuldu. Son olarak seçim barajının düşürülmesi gerektiği ile ilgili fikir birliğine varıldı.

Bu akşam gerçekleştirdiğimiz forumumuzda genel kararlar ve fikirler ise şu şekilde:

2.Palalı saldırganlara karşı önlem alınması.

1.Serbest kürsü kısmına uzun uzun konuşarak çok fazla zaman ayrılmamalı. Bunun yerine iş yapılmalı.

2.Sayımızı arttırmak için neler yapabiliriz bu konu hakkında düşünülmeli.Öneri olarak, Lara halkını bir araya getirmek ve çoğalmak amacıyla gece düzenlenebileceği belirtildi

3.Antalya da olan diğer forumlara 2 kişi temsilci olarak gönderilmeli

4.Her hafta 2 kişi kolaylaştırıcı olarak seçilmeli

5.Bildiri ve afişler düzenlenerek dağıtılmalı

6.Bu perşembe İhsan Eliaçık ve Anti-kapitalist müslümanların Antalya’ya gelecekleri ve Cumhuriyet Meydanında iftar zamanında Yeryüzü Sofraları kurulacağı ve bu perşembe yapılacak forumun yapılmayacağı bilgisi verildi.

ANTALYA LARA FORUMU

 

ANTALYA DİRENİŞ FORMU

12 TEMMUZ CUMA GÜNÜ YAPILAN FORUMDAN NOTLAR;

Forum gündem belirlenerek başlandı. Nefret cinayetleri ve homofobi, Hatay ve Meltem semtinde yapılması planlanan proje oy çoğunluğuyla gündeme alındı.

Kuşadasında trans bir bireyin öldürülmesi ve trans cinayetleriyle ilgili LGBTT bireylerinin fikirleri öncülüğünde bir eylem yapılması planlandı.

Hatay’da Ali İsmail KORKMAZ’ın cenazesine müdahele ile başlayan polis şiddetine dair yapılan sohbetlerden sonra kaybedilen direniş şehitlerimizin yaşamlarını her gün bir arkadaşımızın anlatılması kararı alındı. Böylelikle direniş hafızamızın diri kalacağı konusunda hemfikir olundu. Ayrıca cenaze evine forum adına ve bireysel mektuplar yazılması kararı alındı. Mektupların hazırlanması için gönüllülerden komüsyon oluşturuldu.

Meltem’de ki proje için uzun tartışmalardan sonra herkesin konu hakkında temelli bilgiler edinmesi için pazartesiye gündemin taşınmasına karar kılındı. Ayrıca forumdan gönüllü arkadaşımız projenin detaylı bir şekilde anlatılmasını için Mimarlar Odasıyla görüşme görevini üstlendi.

Forumdan sonra forum adına Cumhuriyet Meydanı’nda gecenin ilerleyen saatlerine kadar şarkılar, şiirler eşliğinde Direniş şehitleri adına anma gerçekleştirildi.

ANTALYA DİRENİŞ FORMU

 

ANTALYA KONYAALTI ÇAPULCULAR MECLİSİ

11 TEMMUZ 2013 TARİHİNDE YAPILAN FORUM TUTANAĞI

11 Temmuz perşembe günü saat 21.15’te Birebir önünde toplandık. Gezi Direnişi sürecinde polis şiddetinde kaybettiğimiz arkadaşlarımızın fotoğrafları ile 60’a yakın arkadaşımızla sloganlarımızı atarak, Çapulcu Park’a kadar yürüdük. Parkta bizi bekleyen dostlarımızla , yaklaşık 120 kişi ile forumu başlattık.

Eskişehir’de uzun süredir komada olan Ali İsmail KORKMAZ hayatını kaybettiğinden dolayı O’nun şahsında Gezi sürecinde yitirdiğimiz diğer kardeşlerimizle birlikte kısa bir anma gerçekleştirdik. Sonrasında yürütme gündem belirleme anlamında meclisin önerilerini aldı. Gündem aşağıda ki gibi oluşturuldu.

1-Bilgilendirme

2-Serbest Kürsü

Bilgilendirme gündem maddesi doğrultusunda internet iletişim adresleri tekrar edildi.

Serbest kürsü gündem maddesi doğrultusunda;

—Şu an sanki Nazi dönemi yaşanmakta. O dönemde ki gibi demokratik hakkını kullanan insanlar dövülüyor, öldürülüyor. Bugün yaşananların bir gün hesabı verilecektir.

—İstanbul’dan geldim.15 dakika önce TV’den İstanbul Sarı gazi Cem Evi’nde Anti kapitalist Müslümanlar iftar yemeği vermişler. Bizi alevi Sünni, Kürt,Türk,Laz diye bölmeye çalışanlara iyi bir ders verilmiş.Ben taksim’de ki arkadaşlara destek için gittim.Çapulcular denilmesine rağmen pırıl,pırıl insanlardı.Antalya’ya gelince aklım İstanbul’da kalmıştı.Orada yapılanlar çok anlamlıydı.Bizler komşumuzu,yakınımızı,ailemizi bu direnişe katmalıyız.İstanbul ‘da insanlar konuşmaya bile korkuyor.İstediğimiz gazeteyi okuyamıyoruz.Kürtler Amerika’nın oyuncağı olmuş.Ben öğretmenim.Öğrencilerime Cumhuriyeti,Atatürk’ü anlatıyorum.Sınıfımın çoğu kürt.Bana seni Hakkari’ye sürecekler diyorlar.Ben yinede Ne mutlu Türk’üm diyene diyorum.

—15 gün taksim’de kaldım. Hanımefendinin söylediği gibi gazete okuyamama, konuşamama gibi bir şey yok.Burada kimse Türkçülük,Kürtçülük yapmak zorunda değil.Burada bölünme yaşamamalıyız.Yıllardır yandaş medya üzerinden kimi insanları terörist olarak tanımladık.Bize de terörist diyebilirler.Ben de kürdüm ama Atatürk’ü de seviyorum.Amerika’nın da oyuncağı değilim.Ayrıştırmayalım derken ayrıştırıyoruz, bunu yapmayalım,kimse kimseye baskı yapmasın.

—İbadet sadece namaz kılmak demek değil, aynı zamanda haksızlığa karşı durmaktır.Başı örtülü kızlarımız gezi sürecinde bizlere destek oldu.Cem evlerine gittiler,bizim ezberlerimizi bozdular.Kadınlar başörtüsü yasağı ile sosyal yaşamın dışına ekonominin dışına itiliyorlar.Bir halkı Amerika’nın oyuncağı olarak nitelendirmeğe hakkımız yok.Ben Almanya’da yaşıyorum.Orada da Türk çocukları Türkçe eğitim alıyor.Belçika’da birkaç dilde eğitim alınabiliyor.Anadilde eğitim bizi bölmez.10 yıl önce Kürtçe öğretim özel eğitim kurumlarından alınabiliyordu.Kürtlerin %75’i Türkiye’den ayrılmak istemiyor.Birbirimizi dinlemiyor,çok çabuk endişelere kapılyoruz. İran’da şeriat uygulanıyor.Fakat kadınların %42’si çalışma hayatının içinde. Sudi Arabistan gibi değil.Bir takım şeylere hemen karar vermek zorunda değiliz.Birbirimizi dinlemeliyiz,bu şekilde demokrasi gelişir.

—Ben de uzun yıllar Almanya’da kaldım. Pedegogum.Onlar Almancadan başka dil istemiyorlar.

—Ben de pedegogum.Arkadaşla Köln’de birlikte çalıştım.Kürtçe ders var.Türklere de Türkçe dersi var.Katolik,Protestan ve Müslümanlara din dersleri de var.Almanya’da 1972’de itibaren uzun yıllar kaldım.Kürtlerin ve Alevilerin çok iyiliğini gördüm.Kürtlere bu kadar önyargılı olmak beni çok üzüyor.Bugün Cumhuriyet gazetesinde Kürdoloji Kürsüsü Muamması adlı bir yazı okudum.Yazı kısaca Mardin’de ki üniversitede Kürdoloji Kürsüsü’nde oluşturulmaya çalışılan arşiv yok edilmiş (arşiv ile ilgili henüz mahkeme sonuçlanmamasına rağmen)Almanya’da sadece dillerle ilgili değil,dinlerle ilgili bölümlerde de eğitim veriliyor.Biz dini öcü gibi göstermeyelim çocuklara.Burada ki okullarda çok kürt çocuklar var.Onların varlığını görmezden gelerek yapılan konuşmaları aklım almıyor.

—Bizim burada ki meclisimize bir takım ithamlarda bulunuluyor. Biz gündemimize dönmeliyiz.Bugün andığımız çocukların belki de farklı farklı siyasi görüşleri vardı.Ama ortak bir nedenden dolayı öldüler.Burada herkes farklı görüşte olabilir.Ama bizler ortak zeminde birleşip,o zeminden hareket etmeliyiz.Ben de kürt siyasetinin ABD emperyalizmi ile işbirliğini benimsemiyorum.Ama Cumhuriyet’in kuruluşundan sonra uygulanan yanlış politikalar sonucu bugün böyle bir sonucu yaşıyoruz.Emperyalizme karşı ortak bir zeminde buluşalım.Ayrıştırıcı olmayalım.Siyaset ve örgütlü mücadele bir kapsama ve ayrıştırma sanatıdır.Kimse kimseye baskı kurmasın.Biz kapsayıcı olalım.

Yürütme; Antalya Emek ve Demokrasi Platformu cumartesi akşamı saat 21.00’de cumhuriyet Meydanı’nda Gezi Direnişi sürecinde yitirdiklerimizle ilgili anma programı düzenlemiş. Oraya katılıp-katılmama ile ilgili olarak oylama yapmayıp, düşünelim,forumun sonuna doğru kararımızı verelim .

—Anadilde eğitim ile ilgili konuşmak istiyorum. Yıllarca okullarda İngilizce eğitim gördük. Farklı dilde eğitimi reddedenler bu konuyla ilgili ne düşünüyorlar, merak ediyorum. Bu konuların burada tartışılması çok önemli. Bu tartışmalar bizi bölmemeli. Bir arada olursak kazanabiliriz. Teşekkür ederim.

—Ben forumlara ara-sıra geliyorum. AKP hükümeti Amerikan emperyalizminin bizi bölmek için getirdiği bir hükümettir. Birlik olmalıyız. Bizim hedefimiz Atatürkçülük olmalıdır.Biz bu günlere Atatürk sayesinde geldik.Bir çok kişinin başucu kitabı Atatürk’ün eserleridir.Ben Ankara Mamak’tayım.Biz;Kürt,Türk,Alevi,Sünni birlikte yaşıyoruz.70’lerde kardeşi kardeşe düşman ettiler.Halk bir araya gelmeye başlayınca ABD emperyalizmi bu hükümeti başa getirerek bizi ayrıştırmaya çalışıyor.Bu platform gündemi iyi takip ediyor.Gündemi oluşturan arkadaşlara teşekkür ederim.

—Buradaki insanlar Türkiye’nin küçük bir tablosu. Burada hepimiz kendimizi ifade edebiliyoruz. Hepimiz daha özgür, daha demokratik bir ülke hayal ediyoruz.Yaklaşık bir buçuk aydır birlikte yürüyoruz.farklılıklarımızın olması çok doğal.Farklılıklarımızı zenginliklerimiz olarak algılayıp,öne çıkarmadan,ortaklılıklarımız üzerinden birlikte yürümeyi başarmalıyız.Birbirimizi dinleme ve anlama yönünde daha fazla çaba göstermeliyiz.Sizlere dün yitirdiğimiz Ali İsmail KORKMAZ adına uyarlanmış ‘’Ben Hep 19 Yaşındayım’’ şiirini okumak istiyorum.(Şiir okundu)beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

—Almanya federasyonların birleşmesiyle oluşmuş bir cumhuriyettir. Eyaletlerin farklı, farklı anayasaları vardır.Dil tercihlerinin de farklı farklı olması normaldir.Ayrıca bir çok Avrupa ülkesinde de birden fazla resmi dili vardır.

—İnternette ki sayımız 350 kişi gözüküyor. Oysa buraya katılım 350 kişi değil. Sayımız git gide azalıyor. İnternetteki sayfamızda da bazı tartışmalar yapılıyor. O sayfadan bu tartışmalar sürdürülebilir . Gelmeyen , küsen arkadaşlar var .Ayrıştırma yapmadan ,bir arada olmaya çalışmalıyız.

Yürütme; Bizimle sürekli baştan beri yürüyen 20’ye yakın arkadaşımız bize il dışına çıkacaklarını söylemişlerdir. O nedenle sayımız azalmadı, olmayan arkadaşlarımız döndüklerinde meclis toplantılarımıza katılacaklarını söylediler.

—Almanya örnekleri çok verildi. Oysa Almanya Türklere o kadar çok hak vermemiştir. Kaldı ki bizim asıl sorunumuz da bu değil. Bizim sorunumuz tam bağımsız Türkiye’dir. Demokratik taleplerimiz etrafında birleşmeliyiz. Böyle bir mücadeleye katıldığınız için sizleri kutluyorum. iyi akşamlar.

—Konuşulması gereken çok konu var Bunlardan birisi de Gezi sürecinde polis şiddeti uygulayan ve emri veren kişilerle ilgili herhangi bir şey yapılmamıştır. Eskişehir valisi yaptığı açıklamada Ali İsmail KORKMAZ’ı arkadaşlarının öldürdüğünü iddia etmiştir.Bu valinin görevden alınması gerekirdi.Ama alınmadı.Bunlar karşısında neler yapmalıyız, konuşmalıyız.

—Bana ne Almanya’dan? Ülkemizde sosyal devlet var mı?Demokrasi,özgürlük var mı?Elimizde sadece Cumhuriyet kaldı.1923’ün başına döndük.Hepimiz AKP faşizmine karşıyız.Tüm anti faşist kişileri yanımıza almalıyız.Benden din,dil,ırk,mezhep sözleri duyamazsınız.Sadece emperyalizm sözü duyabilirsiniz.Cephemizi genişletmeliyiz Halkı yanımıza alıp birlikte yürümeliyiz.

—Herkes siyasi düşüncesini bir kenara bıraksın. Bu gece ne kadar demokrat olduğumuzu bir düşünelim. Demokratik düşünmenin koşulları nelerdir? Şovenizmle , ümmetle demokrasi yürütülmez.Mevcut olan her türlü anti demokratik düşünmeye karşı durabiliyor muyuz?Bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum.

—Ben kaybettiğimiz gençlere çok üzülüyorum. Hepimizin de aynı üzüntüyü taşıdığımızı biliyorum. Onlar demokratik haklarını savunurken öldüler. Bu gece buradaki konuşmaları olumlu buldum.Her türlü düşünce konuşulabilmeli.Biz doğduğumuzdan itibaren ayrımcı düşüncelerle büyüyoruz.Türk,Kürt,Romen gibi 1970’de devrim yapılacaktı.1980 darbesiyle engellendi.1980 darbesinde çok kişi öldü.Bence barış süreci çok kışkırtıldı. Barış tepeden olmayacak, halklar arasında, demokrasiyle olacaktır barış.Konuşmalar 5 dakikayla sınırlı olmalı .

—Bende arkadaş gibi bu konuların tartışılmasını olumlu buluyorum. Bunların tartışılması ayrıştırıcı değil,birleştirici olur.Bir taraftan bunları tartışırken ,bir taraftan da işlerimizi yapmalıyız.Bir bildirimiz vardı.Bildiride bazı konularda ortaklaşamamıştık.Ortaklaşamadığımız konuları konuşup,tartışırken aynı zamanda somut taleplerimizi ve forumumuzu duyuru niteliğinde bildirimizi hazırlayıp önümüzdeki hafta dağıtmayı öneriyorum.

—Cumartesi günü Cumhuriyet Meydanı’nda ki etkinliğe katılmamız ,mücadelemizi ortaklaştıracağı için ,pankartımızın arkasında dövizlerimizle katılırsak ,bu mücadelenin neresinde durduğumuzu ifade eder diye düşünüyorum. Arkadaşıma katılıyorum. Bir an önce kısa , yarım sayfalık,taleplerimiz,sloganlarımız ve forumumuzun adresi olan bildiriyi bir an önce hazırlayıp dağıtmalıyız.Özgürce buradan düşüncelerimizi paylaşırsak ,birleşebileceğimizi düşünüyorum. Eşit, özgür,çok kimlikli,çok kültürlü bir ülkede yaşamak istiyorum. Çocuklarıma onurlu bir gelecek bırakmak istiyorum.

Yürütme;2 gün önce burada ki konuşmalardan olumsuz etkilenen bir öğrencim gruptan ayrılacağını söyleyen bir yazıyı internetten sayfamızda paylaştı.Burada ki arkadaşlardan bazıları ikna etmeye çalışırken, bazıları da onayladı.Bence,umutları kırmadan birlikteliğimizi vurgulayan bir tutum sergilemeliyiz.1,5 aydır birlikteyiz.Her şeyi dostça konuşup tartışmalı,birbirimizi dinlemeliyiz.İstiklal Caddesindeki yeryüzü sofrasında her türlü düşünceden ama ortak umutları olan insanlar vardı.Biz de böyle olmalıyız.Çok güzel şeyler yaptık.Birlikte heyecanlandık,karşı çıktık ve karşı çıkmaya devam edeceğiz. Bu anlamda hepimiz devrimciyiz. Birbirimizin elinden tutacağız.Cumartesi Konyaaltı Çapulcuları olarak; saat 21.00’da,Cumhuriyet Meydanı’nda buluşmak üzere diyor,hepinize teşekkür ediyorum.

ANTALYA KONYAALTI ÇAPULCULAR MECLİSİ

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here