Akdeniz  Üniversitesi Öğrencileri  dün ODTÜ’de yaşanan saldırıları protesto etti.

Eğitim-Sen Şube Başkanı Nurettin Sönmez’de yazılı bir açıklama yaparak “ODTÜ’de Geleceğine Sahip Çıkan Gençler Bu Ülkenin Yüz Akıdırlar!” dedi.

Öğrenciler “AKP savaş gençlik barış istiyor”, “AKP’den hesabı gençlik soracak” “ODTÜ’de düşene dövüşene bin selam” sloganlarıyla Akdeniz Üniversite’sinde öğrenciler bir basın açıklaması yaptı.

Akdeniz Üniversitesi Kampüsü’nde toplanan öğrenciler, ‘Her yer ODTÜ her yer direniş’ pankartı açtı. Grup adına basın açıklamasını okuyan Burcu Arı, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın uydunun fırlatılışını canlı yayında izlemek için 105 koruma aracı 20 zırhlı araç ve 3 bin 600 polis ile ODTÜ’ye geldiğini söyledi. Polisin saldırısında bir öğrencinin kafasına gelen gaz bombasından, bir öğrencinin de ayağından yaralandığını söyleyen Arı, “Hastanede tedavi gören bir çok öğrenci polis tarafından gözaltına alınmak istenirken doktorlar engelledi. Öğrenciler büyük bir direniş göstererek susmayacaklarını dosta düşmana gösterdi” diye konuştu.

“Yaşanan saldırıdan sonra bir üniversiteli, kafasından gelen gaz bombası sonucu beyin kanaması geçirdi ve hala hastanede gözlem altında tutuluyor. Bir üniversitelinin polis şiddeti sonucunda ağır yaralanmasına rağmen ‘ulusal medya’ ODTÜ’de yaşananları görmezden geldi. Hükümete yakın basın organları ise, ‘ODTÜ’lü öğrenciler uzaya Göktürk uydusunu gönderilmesini protesto etti’ diyerek haberi çarpıtmayı ihmal etmediler. Herkes görüyor, bu ülkede AKP gibi savaş çığırtkanlığı yapan emperyalistlerin çıkarları için gözümü kırpmadan ülkesini savaşa sokmaya çalışan, füze kalkanı, patriot füzeleri ile ülkeyi NATO üssüne çeviren bir iktidar tarafından yönetiliyoruz.AKP’nin gericilikten, otoritesinden niyeti yok! Üniversitelilerinde susmaya! Bizler üniversite öğrencileri olarak; AKP’nin savaş politikalarına, otoriterleşen ve karanlıklaştırılmaya çalışan üniversitelere karşı her yerde sözümüzü söylemeye devam edeceğiz.”

ODTÜ’de Geleceğine Sahip Çıkan Gençler Bu Ülkenin Yüz Akıdırlar!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 18 Aralık 2012’de Göktürk-2 Uydusu’nun uzaya gönderilmesi törenine katılmak amacıyla ODTÜ kampüsüne gelmiştir. Ancak ilginçtir ki Başbakan kampüse gelmeden 2.5 saat önce 3000 civarında polis ve 8 Toma aracı kampüse gelmiş ve hükümetin politikalarını ve üniversite öğrencileri üzerindeki baskılarını protesto etmek amacıyla toplanan öğrencilerimiz ve olayları sakinleştirmek amacıyla araya giren ODTÜ personeline gaz ve ses bombaları ile bizzat hedef alarak saldırmıştır. Bombalarla yapılan saldırılar sadece dersliklerin değil, öğretim üyelerinin çalışma ofislerini, personel ailelerinin yaşadığı lojmanları ve personel çocuklarının bulunduğu kreşi de etkilemiş ve eğitimi engellemiştir.

Özel olarak öğrencilere, genel olarak üniversiteye yapılan bu saldırılar, Başbakanın kampüsten ayrılmasından sonra da 3 saat boyunca sürdürülmüştür. Siyasileri protesto eylemlerinin temel insan hakkı olarak görülmesi gerekirken, ülkemizde polisin orantısız güç kullanımı yaşam hakkını tehdit etmektedir. Bu durum ülkemizin anti-demokratik bir yapıda hızla ilerlediğinin açık bir göstergesidir.

ODTÜ`de yaşananlar, AKP`nin yarattığı korku imparatorluğuna karşı direnen, memleketlerine ve üniversitelerine sahip çıkan gençlerden korktuğunun bir göstergesidir. Bizler eğitim ve bilim emekçileri olarak üniversiteyi savunan ve demokratik hakkını kullanan öğrencilerimizin sonuna kadar yanında olduğumuzu belirtiyoruz. Totaliterliğin, muhafazakârlığın, piyasa odaklı yönetim anlayışının olduğu yerde özgür bilimden bahsedilemez. Bu mücadele özgür bilim, demokratik, kamusal üniversite mücadelesidir ve hepimizindir!

Hükümetin ve ona bağlı emniyet kuvvetlerinin, tam 7 saat süren şiddetini ve biri ağır onlarca öğrencimizin yaralanmasını, ODTÜ personelinin uyarılarına rağmen dersliklerin, labaratuvarların ve öğretim elemanlarının odalarının yer aldığı bölüm binalarına gaz ve ses bombalarıyla saldırılmasını kınıyoruz.

Nurettin SÖNMEZ

ŞUBE BAŞKANI

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here