ÖDP  Antalya İl Binasında düzenlenen ”İnsan Ticareti ve Kadın Sömürsü” konulu söyleşide konuşan Sosyal Hizmet Uzmanı  Güngör Çabuk, dünyada yaklaşık 3 milyon insanın, insan ticareti mağduru olduğuna dikkati çekti.

Dünya’da ve Türkiye’deki insan ticaretini ve güzergahlarını istatistiki bilgilerle anlatan Çabuk, “Dünyanın her yerinden özellikle yoksul ve eğitimsiz mağdurlar iş, arkadaşlık, evlilik vb. vaatlerle kandırılıp başka ülkelere götürülmekte ve oralarda genellikle seks işçiliğine zorlanmaktadır.” şeklinde konuştu.

3 milyon mağdur

Çabuk, Dünyada bugün 3 milyon insanın, “insan ticareti” mağduru olduğunu ve insan ticaretinin dünyada yılık cirosunun 32 milyar doları geçtiğini belirterek “Bu rakamlar bile, yeryüzünde insan ticaretinin aldığı boyutların ne kadar korkunç olduğunu göstermektedir.” dedi.

Kadınlar hedefte

Özellikle kadınlar, cinsel ve işgücü sömürüsü amaçlı insan ticaretinin hedefinde.İnsan ticaretinin çeşitli formları arasında en çok görünenler, fuhuşa zorlama, ev hizmetleri, fabrika, tarla, atölyelerde zorla çalıştırmadır. Erkekler, kadınlar ve çocuklar insan ticareti suçunun mağdurları olabilirler. Bir ülkenin kendi vatandaşlarıda insan ticareti mağduru olabilirler, ancak göçmen işçiler yabancı olmanın verdiği dezavantajla insan tacirlerinin tuzağına daha kolay düşmektedirler.

Antalya birinci sırada

İnsan ticareti mağdurlarının büyük çoğunluğunu kadınlardan oluşturuyor ve bu kadınların yüzde 90’ını da fuhuşa alet ediliyor. Türkiye uluslararası insan ticaretinin yoğun yaşandığı ülkelerden biridir. Bir yandan insan ticareti mağdurları Türkiye’de seks kölesi olarak çalışmaya zorlanırken diğer yandan da, başka ülkelere gönderilen köle seks işçileri için bir geçiş ve dağıtım ülkesi işlevi görmektedir. Türkiye’de insan ticareti %23’lük oranla en fazla Antalya’da yoğunlaşmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here