8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile Antalya’da yapılan açıklamalarda mücadele vurgusu yapıldı. İlk açıklama BES Antalya Şubesinde yapıldı

Yürüyüşlerine izin verilmeyen Attalos meydanında bir araya gelen Feminist kadınlar saatlerce alanı terketmedi.

“Erkliği yıkıp yerine nar dikeceğiz, Tabuları yıkarım, bulaşığa karışmam” gibi renkli dövizler taşıyan kadınlar basın açıklamasının ardından şarkılar söyleyip halay çekti.Açıklamayı gerçekleştiren kadınlar, faşist, gerici, erkek egemen zihniyetine karşı feminist isyan bayrağını açtı.

Sendikada kadın mücadelesini tırpanlamaya çalışanlar

Yapılan açıklamada, “Kadınlar TV de , sokaklarda, evlerde hatta hak mücadelesi verdikleri karma sendikalarda bile şiddete uğruyor. Dev-Turizm İş Antalya’da yaşanan şiddet olayı da bunun en büyük göstergesidir. Kadınlara hiçbir alanda görmeye tahammül edemeyen erkek egemen sistemin bir yansıması olarak,”Benim için kadın erkek fark etmez” diyen Mustafa Yahyaoğlu mücadele arkadaşımız , Didem Erkıvanç Türkay ve beraberinde ki Peri Özay Albayrak’a fiziksel şiddette bulunmuş, sendikada kadın mücadelesini tırpanlamaya çalışmıştır. Alışın , her yerde olmaya devam edeceğiz!” vurgusu yapıldı.

Feminist Mücadeleden Vazgeçmiyoruz, Kadın Dayanışmasıyla Güçleniyoruz

Geçen 8 Mart’tan bu yana OHAL altında yaşamaya, savaşla terbiye edilmeye çalışılmaya, kadınlara yönelik gün geçtikçe artan saldırılara maruz kalmaya devam ediyoruz. Diyanet hayatlarımızda her gün daha fazla yer kaplamaya devam ederken, kız çocuklarına yönelik saldırıları meşrulaştırmanın kılıflarının son hızla arandığını görüyoruz. LGBTİ+lar olarak düzenlediğimiz etkinlikler yasaklanıyor, nefes alacak alanımız kalmasın isteniyor. Bizler ise kazanımlarımıza sahip çıkmak ve kadın dayanışmasını yükseltmek için 8 Mart’ta sokaklarda buluşuyoruz!

YAŞASIN 8 MART ALANLARDAYIZ!
2018 in ilk iki ayında erkekler 50 ye yakın kadını ölürdü, 10 kadına tecavüz etti 40 dan fazla kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu. Gece sokağa çıktığı, LGBTİ bireyi olduğu, boşanmak istediği ya da kendi hayatına dair kararlar aldığı için geçen 8 Mart tan bu yana onlarca kadın ve çocuk öldürüldü, taciz, tecavüz ve şiddete uğradı. Devlet kadınları ve çocukları yine koruyamadı.

LGBTİ lerde ise sayıları takip etmek mümkün olmuyor, her gün derinleşen nefret, transfobi ve homofobi yüzünden şiddete uğrayan bireylerin kayda geçmeyen sayısı giderek artıyor, çünkü bu nefret devlet eliyle politikleştiriliyor!

Bizim bu ülkede utançtan yüzümüz yerden kalkmıyor, çocuklardan ellerinizi çekin!

Çocuk istismarı son 10 yılda en yüksek rakamlarını buldu. Müftülük yasası ile erken yaşta zorla evlendirme, çocuk istismarı meşrulaştırılmaya çalışılırken, hükümetin ve yetkilerin korkunç açıklamalarıyla başlıyoruz her güne. Haberlere yasaklar geliyor, cezalar uygulanmıyor, istismarın üstü kapatılmaya çalışılıyor! Daha geçtiğimiz ay Alanya’da, birkaç hafta önce Manavgat’ta yaşanan istismar olaylarıyla sarsıldık hepimiz. Manavgat’ta 4,5 yaşındaki kızını istismar eden baba, hala serbest! Antalya’da bütün bunlar olurken 8 Mart için alana çıkmak isteyen kadınlara valilik engel getiriyor, bir gün kala eylem iznini iptal edip, eylem güzergahına müdahale ediyor. Devlet kadınlara alanları yasaklamak yerine cinayetleri ve tecavüzü önlemeye çalışsın! Buradan bir kere daha duyuruyoruz, susmayacağız! Adaletin peşini bırakmayacağız!

Kadın düşmanı AKP iktidarı ve saray kendinden olmayana her yerden saldırmaya, baskı kurup sömürmeye devam ediyor. Ülkedeki huzur ve barış ortamı bizzat devlet eliyle bozulmuş durumda. Savaşın en ağır bedelini ödeyen kadınlar olarak hiçbir zaman ölmekten ve öldürmekten yana olmadık olmayacağız!

Failleri cezasız bırakıp, iyi hal indirimleriyle aramıza geri gönderenler gerici ve kadın düşmanı söylemlerden de geri kalmıyor! Dizilerde kadına yönelik ayan beyan özendiriliyor, susmayan silahlarla erkeklik besleniyor, her gün yeni bir kadın düşmanı bir kadına Tv den saldırıyor. Öpüşmeye ceza kesen RTÜK ise dizilerde kadınların parmaklarını kıran, kafasına silah dayayan sahnelere ses çıkarmıyor, kadınla erkek aynı yoğun bakımda bile yatmamalıdır diyen adamları görmezden geliyor.

Şiddete destekçi ve teşvikçi medya kadın başarılarını görmeyerek cinsiyetçiliğine de devam ediyor. Her gün gazetelerde sayfa sayfa gördüğümüz

Kadınlar TV de , sokaklarda, evlerde hatta hak mücadelesi verdikleri karma sendikalarda bile şiddete uğruyor. Dev-Turizm İş Antalya’da yaşanan şiddet olayı da bunun en büyük göstergesidir. Kadınlara hiçbir alanda görmeye tahammül edemeyen erkek egemen sistemin bir yansıması olarak,”Benim için kadın erkek fark etmez” diyen Mustafa Yahyaoğlu mücadele arkadaşımız , Didem Erkıvanç Türkay ve beraberinde ki Peri Özay Albayrak’a fiziksel şiddette bulunmuş, sendikada kadın mücadelesini tırpanlamaya çalışmıştır. Alışın , her yerde olmaya devam edeceğiz!

Geçtiğimiz yıldan bu yana feminist hareketin elde ettiği kazanımlara göz dikilmeye devam edildi. Kadın örgütlerini kapatarak kadınların mücadelesini engellemeye, kadınları korkuyla sindirmeye çalıştılar. Kadınları tutukladılar, gözaltına alındılar. Türkiye nin onlarca hapishanesinde hayatlarını savunduğu için, erkek egemenliği ile mücadele ettiği tutsak edilen tüm kadınlara selam gönderirken özel bir selamı da 6 aydır Antalya L Tipinde tutsak olan mücadele arkadaşlarımız Yeryüzü Kadınlarına gönderiyoruz. En kısa zamanda arkadaşlarımızın sesini sessimize katacağız! Bütün bu baskıya, şiddete, savaş koşullarına, ayrımcılığa ve ötekileştirmeye rağmen bizler kadın dayanışmasını kurmanın yollarını aramaya, bulmaya devam ediyoruz. Kazanımlarımıza sahip çıkmak ve kadın dayanışmasını yükseltmek için 8 Mart’ta sokaklarda buluşuyoruz. Başka bir dünya hayalini gerçekleştirmenin feminizmle mümkün olduğunu biliyoruz!
Yaşasın Feminist Mücadelemiz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here